Ako ste sa dostali k hre Ester?
V Divadle Andreja Bagara nemám teraz veľa príležitostí hrať, preto som prijal ponuku spoločenstva Le Mon. Dojalo ma to, lebo Ester je pekná hra. Keď som dostal prvýkrát scenár k Ester, vôbec som nevedel, o čo ide. Všetci ma tu volajú ujo Jožko, lebo som najstarší. Veľmi si chválim spoluprácu s mladými ľuďmi, lebo mi dodávajú energiu. Ich nadšenie mi pripomína môj amatérsky divadelný krúžok, v ktorom som začínal. Vidím, že táto mládež má chuť robiť divadlo.
Povedzte nám niečo o vašej postave.
Hrám tragikomickú postavu žida Mordechaja. Je to svedomitý človek, ktorý žije skromným životom. Moja dcéra Ester si zoberie perzského kráľa a tým, že povie pravdu o svojom pôvode, zachráni židovský národ. Scenár k hre Ester je písaný literárnym textom, ktorý sa mi veľmi ťažko učil. Dlho mi to trvalo. Našťastie mám dobrú pamäť a ide to.
Aký je váš recept na rýchle naučenie sa textov?
Večer si memorujem text niekoľkokrát a keď ráno o piatej vstanem, zase si to čítam. Prvé tri dni sú kritické, lebo prídem na javisko a neviem z toho nič. Režisér mi hovorí, že to nejde a ja ho presviedčam, že som sa to učil. Potom mi to naraz zapne. Naučiť sa texty je zodpovednosť. Dokonca sa mi o tom aj sníva. Minule som mal sen, že som nevedel text. Zobudil som sa upotený. Bol som taký šťastný, že je to iba sen. Inak na javisku z textu strach nemám.
Hru režíruje Peter Oravec, ktorý je o dve generácie mladší ako vy. Spolupracovalo sa vám dobre?
No povedzte, 77-ročný pán sa nechá režírovať takýmto chlapčekom. Bol som prekvapený z toho, ako je nabitý teóriou i praxou. Kolegom vysvetlil celú hru, Starý zákon i zvyky. Niekedy som až otváral oči, odkiaľ to všetko vie. Réžiu prijímam, som spokojný.