ch Diakovciach je z roku 1002. Nachádza sa v zakladajúcej listine kláštora sv. Martina na Panónskej hore. Štefan I. vtedy zrejme nie náhodou daroval opátstvu na Panónskej hore práve toto územie, známe pod názvom Wag. To sem vyslalo svojich mníchov, aby sa starali o tamojšie majetky. S nimi sem prichádzala aj kultúra. Úlohou mníchov bolo šírenie kresťanskej viery a starosť o duše veriacich. Pre tento účel si čoskoro postavili aj prvý kostol. Časom ho rozšírili a vysvätenie kostola zaznamenali v kódexe Pray, v ktorom sa nachádza aj Pohrebná reč a orodovanie, najstaršia písomná pamiatka v maďarskom jazyku so súvislým textom. Mnísi tu otvorili aj školu. Názov obce má súvislosť práve s ich vyučovacou činnosťou. Diakovce-Deáki dostali názov od slova diák/deák (študent). Učili a písali po latinsky - jazykom vzdelaných.
V súasnosti majú Diakovce 2200 obyvateov, z oho približne 1600 sa hlási k maarskej a 600 k slovenskej národnosti. Obecné zastupitestvo pracuje v zložení Baltazár Barczi, Ambróz Grédi, Johanna Estélyiová, Ferdinand Hajdú, Vojtech Jónás, Elek Pákozdi, František Smida, Fridrich Szabó a František Varga.
„Naša obec bola úspešná v oblasti realizácie niektorých rozvojových projektov. Tu by som vyzdvihol rekonštrukciu základnej školy, kultúrneho domu a oblasť renovácie a rozvoja obce, v rámci ktorej sme upravili námestia a verejné priestranstvá. Uvedené práce sa realizovali pomocou financií zo štrukturálnych a predvstupových fondov Európskej únie a pomocou vlastných zdrojov. Podarilo sa nám vybudovať osemnásť nájomných bytov pre mladých ľudí a rodiny v našej obci, ďalej sme vybudovali nový stavebný obvod pre tridsať rodinných domov a nedávno ďalší pre desať rodinných domov. Rekonštrukciou jestvujúceho objektu pri škole sme vytvorili príjemné prostredie pre našu škôlku,“ zhodnotil v hlavných rysoch vývoj obce v ostatnom období starosta Ján Bukovský. Uviedol, že ich samospráva podala v minulom roku viacero projektov. Na dosah ruky vraj mali podporu projektu na zriadenie priemyselného parku. Zatiaľ im to nevyšlo. „V našich zámeroch bude mať projekt výstavby priemyselného parku i naďalej vysokú prioritu, veď najväčším problémom v živote našej obce je vysoká miera nezamestnanosti,“ hovorí starosta. Čiastočne si polepšili dôchodcovia. Rekonštrukciou klubu dôchodcov obec prispela k tomu, aby aj starší obyvatelia obce mali vytvorené lepšie prostredie na pravidelné stretávanie sa v klube.
Ponúkajú priestory na výstavbu priemyselného parku
V obci je pomerne vysoká miera nezamestnanosti. Štatisticky vykazované čísla sú vraj skreslené a hovoria o takmer pätnásťpercentnej nezamestnanosti. V skutočnosti sú vraj viacerí z evidencie už vyradení. Mnohí by uvítali možnosť zamestnať sa v budúcom priemyselnom parku. Záujem podnikať v Diakovciach vraj zatiaľ prejavili tri spoločnosti. Tie by mohli vytvoriť približne stošesťdesiat pracovných miest. Starosta chce ísť ešte ďalej a ponúka priestory na priemyselný park v takom rozsahu, aby sa tu mohlo zamestnať približne dvestopäťdesiat až tristo ľudí. Pozemky pod priemyselný park už sú vysporiadané. Na vybudovanie inžinierskych sietí je vyhotovený stavebný projekt a pripravuje sa projekt na získanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov. V prípade úspešnosti projektu by záležalo len od prezieravo vedených rokovaní s nádejnými investormi.
Partnerstvo s Vysokými Tatrami
Diakovce majú dobré partnerské vzťahy s Vysokými Tatrami a obcou Liptovská Kokava. Ľudia z Vysokých Tatier prichádzajú do Diakoviec v lete, aby využili možnosti kúpania sa v termálnej vode. Výborné regeneračné prostredie tu vraj už dvakrát našli najmä futbalisti. Obyvatelia Diakoviec zas radi cestujú do Vysokých Tatier, najmä v zime za snehom. Ich obľúbeným výletným miestom býva aj chata v Liptovskej Kokave.
Budujú najmä chodníky
Pomerne veľkú pozornosť tu venujú výstavbe nových chodníkov. Najlepšie to je v súčasnosti vidieť najmä popri hlavnej ceste v smere na Horné Saliby. Približne päť kilometrov chodníkov ukončili ešte v minulom roku. Časť z nich v smere na termálne kúpalisko je vymedzená aj pre cyklistov. „Finančné prostriedky na ich výstavbu sme získali z predvstupových fondov Európskej únie,“ povedal nám starosta obce Ján Bukovský. Čaká ich ešte výstavba ďalších približne piatich kilometrov chodníkov. Tie budú plniť aj istú estetickú úlohu. Na ich výstavbu totiž používajú farebne ladenú zámkovú dlažbu. V pomerne dobrom stave sú aj miestne komunikácie. Veľa dôvodov na ich rozkopávky nemajú, lebo hlavné vetvy kanalizácie sú už hotové. Kanalizáciu ukončujú už len v okrajových častiach obce. S prácami by mali skončiť začiatkom budúceho roku, takže obyvateľov čakajú problémy s prechádzaním už iba počas menších rozkopávok.
Kluby a spolky
V Diakovciach žije približne päťsto dôchodcov. Tí sa schádzajú v dvoch kluboch. Činnosť väčšieho, s približne stodvadsiatimi seniormi,
organizuje Eva Trnkócziová, klub s približne tridsiatimi dôchodcami vedie Mária Runáková, ktorá vedie aj miestny spevácky zbor.
Aktívne pôsobí aj miestne poľovnícke združenie Čierny bažant pod vedením Ladislava Bíru. Poľovnícke združenie s počtom takmer štyridsať členov obhospodáruje revír o rozlohe približne dvetisícpäťsto hektárov. V revíri prevažujú srny, zajace a bažanty.
Klub mladých vedie Andrej Tóth. V Diakovciach majú aj dva spevácke spolky. Jeden pracuje pod hlavičkou miestnej organizácie Csemadoku a druhý, už spomínaný, pri klube dôchodcov a Matici Slovenskej. Zo športov tu najväčšiu pozornosť venujú futbalu. Majú tu družstvá dospelých, dorastencov, žiakov a ženské mužstvo. Vedie ich Ladislav Poloma.