V parku Žitava vo Vrábľoch niekto podpílil kmene 35 stromov a spôsobil tým škodu za vyše 67-tisíc korún. Za prečin porušovania ochrany rastlín mu hrozí trest dva roky odňatia slobody.
Vrábeľská verejnosť je z vandalského činu rozhorčená. Potvrdila nám to aj Klaudia Pajunková z blízkeho sídliska Žitava, ktorá sem chodieva na prechádzky so svojím psíkom Belkom. „Najskôr som si všimla iba jeden stromček. Zdal sa mi akosi čudne naklonený. Keď som zbadala, že podobne sú na tom viaceré stromy, uvedomila som si, že niečo nie je v poriadku,“ povedala nám Klaudia. Hneď jej došlo, že stromy niekto podpílil zámerne: „Prírodu mám veľmi rada, keď som to videla, bolo mi z toho až do plaču“.
Vandal zničil už dobre zakorenené platany, brezy, lipy a javory. Občianske združenie Žitavská komunita, ktoré projekt parku realizuje, vypísalo na zistenie páchateľa odmenu päťtisíc korún. Odmeniť ho chce aj Mesto.
Oddychová zóna o rozlohe jedného hektára má byť protiváhou osemhektárovému priemyselnému parku vo Vrábľoch. Štúdiu vypracovali študenti nitrianskej poľnohospodárskej univerzity. „Predtým tu bola nelegálna skládka. S pracovníkmi na aktivačných prácach sme pozemok vyčistili. Podľa projektu sme na ňom urobili niekoľko terénnych modulácii – valov. Plochu sme zatrávnili a vysadili ihličnaté a listnaté stromy,“ hovorí Ivan Michna, predseda Žitavskej komunity vo Vrábľoch.
S budovaním oddychovej zóny začali pred tromi rokmi. Momentálne je funkčná vŕtaná studňa a elektrická prípojka. Do konca júna chcú vysadiť ešte ďalšie stromy a kríky. Dosadia aj trávu, aby tu vznikla najkvalitnejšia trávnatá plocha vo Vrábľoch. Do konca roka tu vytvoria miesto na opekanie s imidžovou studňou. V septembri uskutočnia aj verejnú prezentáciu s programom pre občanov, aby všetci videli, ako s prácami pokročili. „Na budúci rok plánujeme vystavať aj niektoré stavby ako sú chodníky, amfiteáter a pieskovisko.“
Iróniou je, že Žitavská komunita vo Vrábľoch získala pri príležitosti svetového Dňa životného prostredia (5. jún) vyznamenanie ministra za prínos v starostlivosti o životné prostredie. „Tento rok boli v rámci Slovenska uvedenou cenou ocenené len dve občianske združenia. Ocenenia sa udeľujú raz do roka, s touto tradíciou sa začalo pred deviatimi rokmi,“ upresňuje Ivan Michna, ktorý je zároveň aj prednostom Obvodného lesného úradu v Nitre.
„Napriek tejto nepríjemnej skúsenosti budeme v načatom environmentálnom projekte pokračovať. V spolupráci s ďalšími organizáciami vykonáme také opatrenia, aby v budúcnosti už nedochádzalo k devastácií oddychovej parkovej plochy,“ dodal.