Dodáva, že bonsaj (v preklade to znamená strom v miske) nie je na predaj. Ak by bol, jeho cenu odhaduje na dvestotisíc korún.
V Japonsku sa bonsaje dedia z generácie na generáciu. „Bežne si ich kupujú aj banky - je to veľmi dobrá investícia, podobná ako do vzácnych obrazov. Javor sa napríklad môže dožiť niekoľko storočí. Samozrejme, banky sa o stromy nestarajú, majú ich uložené v bonsajových centrách a poistené. V zahraničí sú bežné aj aukcie, na ktorých sa kupujú staré stromy. Je fantastické, keď si predstavíte, že žili už v časoch, keď sa odohrávala bitka pri Waterloo či prvá svetová vojna,“ konštatuje pestovateľ.
Vyše storočný javor bol minulý týždeň spolu s ďalšími „minidrevinami“ vystavený na Ulici pri Synagóge, kde sa konali Nitrianske bonsajové dni. Medzi exponátmi sme našli aj celý lesík. „Zvláštnosťou je, že skupinka brestov rastie na platni s malým množstvom zeme, majú sťažené podmienky,“ hovorí V. Ondejčík. Dodáva, že vďaka bonsajom si človek veľakrát všimne stromy, ktoré by za iných okolností ani neregistroval. „Aj po tejto ulici chodí denne množstvo ľudí, nepozerajú sa napravo - naľavo. Stále rozmýšľajú o práci a povinnostiach. Aj preto robíme túto výstavku, spojenú s ukážkami tvarovania bonsajov. Chceme, aby sa ľudia na chvíľu zastavili.“
Pestovateľ hovorí, že o bonsaje sa treba pravidelne starať. „Mnohí si myslia, že bonsaj je niečo trápené, čo by malo živoriť a nepotrebuje veľkú opateru. Opak je pravdou. Bonsaj je strom, ktorý je vo vynikajúcej kondícii, teší sa zdraviu. Ak dostane dostatok vlahy, hnojiva a lásky, odpláca to svojou krásou. Pri prijateľnej opatere prežije svojho majiteľa.“
Ondejčík pripomína, že bonsaje treba denne polievať: „V prírode má strom koreňovú sústavu veľmi hlboko, vlahu čerpá aj zo spodnej vody. U bonsajov je však obmedzená, vodu môže brať len z misky.“ Všetko ostatné je ako vo voľnej prírode – napríklad javoru v miske na jeseň opadajú listy, na jar znovu vyrašia. „Bonsajista je schopný urobiť z veľkého stromu malý, ale zákony prírody neovplyvní. Z ľadového medveďa urobíme len ľadového medveďa a z tropického slona len tropického slona.“