Streda, 26. január, 2022 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Škola pripravuje multimediálny softvér pre verejnosť

Čím sa Základná škola Robotnícka 25 v Zlatých Moravciach líši od iných? Je zameraná na environmentálnu výchovu, žiaci majú vlastný časopis i rozhlasovú reláciu. Škola získala peniaze na realizáciu multimediálnej učebne. Snom riaditeľky Zuzany Hatiarovej j

e kvalitne vybavená jazyková učebňa.

Cudzie jazyky od 1. ročníka
Základná škola Robotnícka 25 v Zlatých Moravciach otvorila svoje brány v roku 1988. V tom čase patrila k najmodernejším školám v okolí. V tomto školskom roku navštevuje školu 388 žiakov, o ktorých sa stará 26 pedagogických a 12 nepedagogických pracovníkov. Súčasťou školy je školský klub detí, ktorý navštevuje šesťdesiat žiakov, a školská jedáleň, kde si na dobrom jedle pochutnáva 260 stravníkov.
Na škole už druhý rok pracuje asistentka učiteľa. Jej náplňou je pomáhať deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia. Riaditeľka si asistentku Janu Švecovú pochvaľuje, lebo deťom pomáha nielen s úlohami, ale aj s rodinnými problémami.
V budove školy sa nachádzajú elokované triedy špeciálnej základnej školy a výtvarný odbor základnej umeleckej školy, čo vyhovuje najmä rodičom mladších žiakov, pretože na výtvarnú výchovu prejdú iba cez chodbu.
Od svojej existencie bola základná škola zameraná na rozšírené vyučovanie cudzích jazykov. Dnes sa cudzie jazyky vyučujú ako povinný predmet od 1. ročníka. Žiaci si môžu vybrať medzi anglickým, nemeckým a ruským jazykom. Snom riaditeľky je vybudovať kvalitnú jazykovú učebňu. Na škole sa však neučia iba deti, vzdelanie si pravidelne na školeniach a kurzoch dopĺňajú i pedagógovia. Dôkazom je učiteľka Lucia Zelenková, ktorá sa momentálne venuje kvalifikačnému štúdiu multiplikátorov nemeckého jazyka. „Snažíme sa, aby sa učitelia neustále vzdelávali,“ tvrdí Z. Hatiarová.

Reláciu moderujú žiaci
Na škole môžu žiaci navštevovať takmer dvadsať krúžkov, čo využíva podstatná časť detí. Obľúbeným je najmä športový krúžok, ktorý vedie Miroslav Gubov. Žiaci majú záujem o futbal, basketbal, stolný tenis a volejbal. Pravidelne sa zúčastňujú nielen športových súťaží, ale aj plaveckých a lyžiarskych výcvikov. „Tento rok sa nám podarilo vyhrať v okrese vo futbale mladších i starších žiakov,“ uviedol M. Gubov. Vďaka množstvu dobrých výsledkov sa škola niekoľkokrát umiestnila na prvom mieste v okrese Zlaté Moravce ako „Športová škola roka“.
Žiaci tretieho a štvrtého ročníka sa v okresnom kole pytagoriády každoročne umiestňujú na popredných miestach a dobre sa umiestňujú aj na Hviezdoslavovom Kubíne. Vlastivedné a prírodovedné učivo si osvojujú a utvrdzujú i mimo vyučovania v škole v prírode, na vychádzkach, exkurziách a v múzeách. „Žiaci si vždy pred výletom preberú v škole celú trasu a potom ju spoznávajú a vedomosti si utvrdzujú. Záleží nám na tom, aby naši žiaci dobre poznali náš región. Environmentálna výchova žiakov sa preukázala i na výstupe na Benát. Naši žiaci z vlastnej iniciatívy vyzbierali odpadky po turistoch,“ uviedla Terézia Valkovičová. Činnosť na škole po vyučovaní je zameraná na oddych a relaxáciu. Všetky učiteľky na prvom stupni vedú záujmové krúžky. V tomto školskom roku boli žiaci v škole v prírode v Kováčovej. Navštívili múzeum v Banskej Štiavnici, letisko v Sliači a Zvolenský zámok.
Žiaci každoročne navštevujú Planetárium v Žiari nad Hronom, Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre, miesto bojov s Turkami vo Veľkých Vozokanoch, Arborétum v Mlyňanoch a Topoľčianky. Pedagógovia sa snažia vytvoriť u žiakov vzťah k literatúre a knihám. Súčasťou mimoškolských aktivít sú návštevy kín, divadiel, knižníc, výstav.
Zástupkyňa riaditeľky školy Jana Lukáčová vedie rozhlasový krúžok, ktorý každý piatok vysiela v školskom rozhlase. Skladá sa z hovorenej a hudobnej časti. O obsah sa starajú žiaci sami a zároveň sú aj moderátormi. Prostredníctvom rozhlasu dávajú zahrať pesničky na želanie či oslávencom. Rozhlas zároveň slúži ako informatívny prostriedok. Každá relácia je ukončená príhovorom riaditeľky, ktorá zhodnotí týždeň, oznámi aktivity na najbližšie obdobie a zablahoželá víťazom rôznych súťaží.
Na konci školského roku na slávnostnej akadémii školy budú vyhlásení Učiteľ roka a Žiak roka, ktorí budú ocenení nielen morálne, ale aj finančne.

Skryť Vypnúť reklamu

Digitálni štúrovci na školách
Príspevok vo výške stotisíc korún získala od Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií základná škola na realizáciu počítačových kurzov pod názvom Digitálni štúrovci na školách. Cieľom projektu je rozširovanie počítačových zručností prostredníctvom práce s informačnými technológiami. Budúcu počítačovú učebňu, vybavenú multimediálnym softvérom, nebudú využívať iba žiaci a pedagógovia školy, ale aj rodičia, ženy v domácnosti, dlhodobo nezamestnaní, zdravotne postihnutí občania i seniori. Týmto spôsobom sa technologické vzdelávanie priblíži širokej vrstve verejnosti a tým, ktorí to naozaj potrebujú.

Časopis pochválil aj Patrik Herman
Imidžový časopis pre (zá)školákov Fľak udelil minulý rok školskému časopisu Oko školáka, ktorý píšu žiaci ZŠ Robotnícka, diplom za vysokú úroveň v súťaži školských časopisov. Ocitol sa v prvej päťke, kde ako jediný zastupoval žiakov základných škôl, ostatné časopisy boli stredoškolské. Šéfredaktor Oka školáka a učiteľ slovenského jazyka a občianskej výchovy Dušan Končal charakterizoval časopis ako širokospektrálny, lebo sa v ňom venuje priestor viacerým oblastiam spoločenského života. Miesto v ňom majú nielen reportáže z okolia tekovskej župy, rozhovory so známymi ľuďmi, ale aj rady školákom, chovateľské okienko i hlavolamy, krížovky, osemsmerovky a doplňovačky. Súčasťou časopisu sú aj básne a poviedky. „Myšlienka vydávať časopis sa zrodila pred troma rokmi. Nikdy predtým sme takúto prácu nerobili. Napriek tomu sme vydali osem čísiel, čo je viac ako dvesto strán žiackej tvorby. Deti sa do toho vrhli s radosťou,“ povedal zakladateľ časopisu Dušan Končal. Redakčnú radu tvorí štrnásť členov literárno-dramatického krúžku, no do časopisu prispievajú aj dopisovatelia. Oko školáka nemá novinovú formu, iba sa kopíruje. Jeho cena je pätnásť korún. Na grafickej úprave spolupracuje s kolegom Augustínom Šurínom. Vedenie školy zakúpilo redakcii diktafón a počíta sa s novým fotoaparátom. V jednom čísle Oka školáka sa objavilo aj interview s moderátorom Patrikom Hermanom, ktorý novinárske úsilie žiakov ocenil.
„S dvoma spolužiačkami pracujem na environmentálnej rubrike. Robili sme reportáž z Topoľčianskeho zámku, Arboréta Mlyňany, Zubrej obory a iných oblastí. Práca nás baví,“ povedala deviatačka Veronika.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozvíjajú ekologické cítenie
Dušan Kramár je koordinátorom environmentálnej výchovy a učiteľom prírodopisu. Zároveň pracuje v mimovládnej organizácii Strom života. Na základnej škole vedie žiakov k ekologickému cíteniu a snaží sa ich zoznámiť s environmentalistikou. „Na škole máme rozšírené vyučovanie o environmentálnu výchovu. Považujem to za základ budovania osobnosti človeka, čo má miesto už na základnej škole. Nejde iba o učenie, ale aj myslenie, konanie a cítenie,“ povedal Dušan Kramár. Pochválil sa absolventkou Zuzanou Krejčiovou, ktorá uspela s prácou o dropovi fúzatom a skončila druhá na biologickej olympiáde v tureckom Istanbule.
Žiaci sa venujú rôznym projektom. Každý z nich si doma urobil provizórne meranie kyslosti dažďov a skúmali aj lišajníky, lebo sú bioindikátormi ovzdušia. Jeden z projektov bol zameraný na pozorovanie bociana bieleho. „Žiaci majú o ekológiu záujem, lebo sa učí v exteriéri.“ Učiteľ zobral žiakov na výlet na Pútikov vrch, čo je osemdesiattisíc rokov stará sopka. Hoci išlo o neprístupný terén, žiaci to zvládli. Ďalšie zážitky majú z pozorovania tektonických zlomov, andezitového kamenného mora a krás Banskej Štiavnice. Po každej exkurzii žiaci odovzdávajú hodnotiace práce. Deň Zeme (22. apríla) škola oslávila symbolickým plátaním ozónovej diery. Každý žiak prišil na bielu plachtu symbolickú farebnú záplatu. Súčasťou osláv bolo i vysádzanie stromov a maľovanie na chodník.
Dušan Kramár chcel v areáli školy zriadiť „prírodnú učebňu“, kde by vytvoril rôzne typy umelých biotopov. Bohužiaľ, projekt nebol schválený. Minulý týždeň strávil učiteľ niekoľko dní v tábore ochrancov prírody.

Skryť Vypnúť reklamu

Tohtoročné úspechy žiakov:
Monika Harmadyová – 1. miesto v okresnom kole olympiády v anglickom jazyku, 4. miesto v krajskom kole
Monika Harmadyová – 1. miesto v okresnom kole olympiády v nemeckom jazyku, 5. miesto v krajskom kole
Pavol Magušin – 2. miesto v okresnom kole biologickej olympiády
Michal Martinec – 3. miesto v okresnom kole biologickej olympiády
Michal Farkaš – 1. miesto v okresnom kole matematickej olympiády
Jana Káčerová – 3. miesto v okresnom kole pytagoriády
Jozef Zaťko – 2. miesto v okresnom kole matematickej olympiády
Mária Džanajová – 2. miesto v okresnom kole Hviezdoslavov Kubín
Vladimíra Rybnikárová – 1. miesto v okresnom kole geografickej olympiády
Mário Šimovič a Dávid Homola – 1. miesto v okresnom kole pytagoriády
Ľuboš Klučiar – 3. miesto v okresnom kole pytagoriády
Anna Molnárová – 3. miesto v prvej kategórii súťaže Slávik Slovenska
Nela Gutmanová – 2. miesto vo veľkonočnom aranžovaní

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 2. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 8. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 9. Mecom ide na zelenú
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 1. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 7. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 8. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 9. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 10. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 5 688
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 645
 3. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 468
 4. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 4 361
 5. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 555
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 092
 7. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 842
 8. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 126
 9. Marrákeš je červená perla Maroka 2 052
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 1 917

Blogy SME

 1. Tomáš Harustiak: Ako vznikol mýtus o Ježišovi
 2. Andrej Hossa: Zariadenie spálne jednoducho a štýlovo
 3. Štefan Vidlár: 300 eury ešče rás
 4. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: (Ne)primeranosť protipandemických vyhlášok ÚVZ
 5. Peter Biščo: Ten pravý Americký sen sa žije na Slovensku.
 6. Donal Greene: 3 dôvody, prečo sme sa rozhodli založiť náš startup na Slovensku (a nie v Írsku)
 7. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 1-3/12) - 6. časť
 8. Martin Pilnik: Inovatívny farmaceutický priemysel ukázal, ako by si chcel napísať zákony pre seba
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 363
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 7 759
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 964
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 237
 5. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 112
 6. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 305
 7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 094
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 872
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Polícia v Šali žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po vodičovi osobného auta, ktorý sa stal účastníkom dopravnej nehody a z miesta ušiel.

Žena si pri nehode zlomila nohu.


5 h
Ilustračné foto.

Návštevníkov čaká aj výstava o pôvode mien ulíc Klokočiny, dokument o jej obyvateľoch a Stenu slávy venovanú významným osobnostiam.


6 h
Erik Král pred chátrajúcim domom.

Budovu má na liste vlastníctva zapísanú mesto, hoci podľa Najvyššieho súdu patrí firme. Spor pokračuje.


20 h

Zapojte sa do najväčšieho prieskumu zameraného na závislosti ako alkohol, fajčenie, drogy a mobil. Vyplnením ankety sa automaticky zaradíte do súťaže.


16. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Orave sú len dve dediny, v ktorých za minulý týždeň nezaznamenali covid. Tri dediny Bielej Oravy mali spolu o takmer tretinu viac infikovaných ako celý Dolnokubínsky okres.


25. jan

Pacientom bude k dispozícii niekoľko nových lekárov aj centrum včasnej intervencie.


24. jan

Covidový paradox v Poltári.


24. jan

Nadnárodný reťazec plánoval otvoriť už vlani.


17 h

Blogy SME

 1. Tomáš Harustiak: Ako vznikol mýtus o Ježišovi
 2. Andrej Hossa: Zariadenie spálne jednoducho a štýlovo
 3. Štefan Vidlár: 300 eury ešče rás
 4. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: (Ne)primeranosť protipandemických vyhlášok ÚVZ
 5. Peter Biščo: Ten pravý Americký sen sa žije na Slovensku.
 6. Donal Greene: 3 dôvody, prečo sme sa rozhodli založiť náš startup na Slovensku (a nie v Írsku)
 7. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 1-3/12) - 6. časť
 8. Martin Pilnik: Inovatívny farmaceutický priemysel ukázal, ako by si chcel napísať zákony pre seba
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 363
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 7 759
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 964
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 237
 5. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 112
 6. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 305
 7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 094
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 872
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu