Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Škola pripravuje multimediálny softvér pre verejnosť

Čím sa Základná škola Robotnícka 25 v Zlatých Moravciach líši od iných? Je zameraná na environmentálnu výchovu, žiaci majú vlastný časopis i rozhlasovú reláciu. Škola získala peniaze na realizáciu multimediálnej učebne. Snom riaditeľky Zuzany Hatiarovej j

e kvalitne vybavená jazyková učebňa.

Cudzie jazyky od 1. ročníka
Základná škola Robotnícka 25 v Zlatých Moravciach otvorila svoje brány v roku 1988. V tom čase patrila k najmodernejším školám v okolí. V tomto školskom roku navštevuje školu 388 žiakov, o ktorých sa stará 26 pedagogických a 12 nepedagogických pracovníkov. Súčasťou školy je školský klub detí, ktorý navštevuje šesťdesiat žiakov, a školská jedáleň, kde si na dobrom jedle pochutnáva 260 stravníkov.
Na škole už druhý rok pracuje asistentka učiteľa. Jej náplňou je pomáhať deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia. Riaditeľka si asistentku Janu Švecovú pochvaľuje, lebo deťom pomáha nielen s úlohami, ale aj s rodinnými problémami.
V budove školy sa nachádzajú elokované triedy špeciálnej základnej školy a výtvarný odbor základnej umeleckej školy, čo vyhovuje najmä rodičom mladších žiakov, pretože na výtvarnú výchovu prejdú iba cez chodbu.
Od svojej existencie bola základná škola zameraná na rozšírené vyučovanie cudzích jazykov. Dnes sa cudzie jazyky vyučujú ako povinný predmet od 1. ročníka. Žiaci si môžu vybrať medzi anglickým, nemeckým a ruským jazykom. Snom riaditeľky je vybudovať kvalitnú jazykovú učebňu. Na škole sa však neučia iba deti, vzdelanie si pravidelne na školeniach a kurzoch dopĺňajú i pedagógovia. Dôkazom je učiteľka Lucia Zelenková, ktorá sa momentálne venuje kvalifikačnému štúdiu multiplikátorov nemeckého jazyka. „Snažíme sa, aby sa učitelia neustále vzdelávali,“ tvrdí Z. Hatiarová.

Reláciu moderujú žiaci
Na škole môžu žiaci navštevovať takmer dvadsať krúžkov, čo využíva podstatná časť detí. Obľúbeným je najmä športový krúžok, ktorý vedie Miroslav Gubov. Žiaci majú záujem o futbal, basketbal, stolný tenis a volejbal. Pravidelne sa zúčastňujú nielen športových súťaží, ale aj plaveckých a lyžiarskych výcvikov. „Tento rok sa nám podarilo vyhrať v okrese vo futbale mladších i starších žiakov,“ uviedol M. Gubov. Vďaka množstvu dobrých výsledkov sa škola niekoľkokrát umiestnila na prvom mieste v okrese Zlaté Moravce ako „Športová škola roka“.
Žiaci tretieho a štvrtého ročníka sa v okresnom kole pytagoriády každoročne umiestňujú na popredných miestach a dobre sa umiestňujú aj na Hviezdoslavovom Kubíne. Vlastivedné a prírodovedné učivo si osvojujú a utvrdzujú i mimo vyučovania v škole v prírode, na vychádzkach, exkurziách a v múzeách. „Žiaci si vždy pred výletom preberú v škole celú trasu a potom ju spoznávajú a vedomosti si utvrdzujú. Záleží nám na tom, aby naši žiaci dobre poznali náš región. Environmentálna výchova žiakov sa preukázala i na výstupe na Benát. Naši žiaci z vlastnej iniciatívy vyzbierali odpadky po turistoch,“ uviedla Terézia Valkovičová. Činnosť na škole po vyučovaní je zameraná na oddych a relaxáciu. Všetky učiteľky na prvom stupni vedú záujmové krúžky. V tomto školskom roku boli žiaci v škole v prírode v Kováčovej. Navštívili múzeum v Banskej Štiavnici, letisko v Sliači a Zvolenský zámok.
Žiaci každoročne navštevujú Planetárium v Žiari nad Hronom, Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre, miesto bojov s Turkami vo Veľkých Vozokanoch, Arborétum v Mlyňanoch a Topoľčianky. Pedagógovia sa snažia vytvoriť u žiakov vzťah k literatúre a knihám. Súčasťou mimoškolských aktivít sú návštevy kín, divadiel, knižníc, výstav.
Zástupkyňa riaditeľky školy Jana Lukáčová vedie rozhlasový krúžok, ktorý každý piatok vysiela v školskom rozhlase. Skladá sa z hovorenej a hudobnej časti. O obsah sa starajú žiaci sami a zároveň sú aj moderátormi. Prostredníctvom rozhlasu dávajú zahrať pesničky na želanie či oslávencom. Rozhlas zároveň slúži ako informatívny prostriedok. Každá relácia je ukončená príhovorom riaditeľky, ktorá zhodnotí týždeň, oznámi aktivity na najbližšie obdobie a zablahoželá víťazom rôznych súťaží.
Na konci školského roku na slávnostnej akadémii školy budú vyhlásení Učiteľ roka a Žiak roka, ktorí budú ocenení nielen morálne, ale aj finančne.

Skryť Vypnúť reklamu

Digitálni štúrovci na školách
Príspevok vo výške stotisíc korún získala od Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií základná škola na realizáciu počítačových kurzov pod názvom Digitálni štúrovci na školách. Cieľom projektu je rozširovanie počítačových zručností prostredníctvom práce s informačnými technológiami. Budúcu počítačovú učebňu, vybavenú multimediálnym softvérom, nebudú využívať iba žiaci a pedagógovia školy, ale aj rodičia, ženy v domácnosti, dlhodobo nezamestnaní, zdravotne postihnutí občania i seniori. Týmto spôsobom sa technologické vzdelávanie priblíži širokej vrstve verejnosti a tým, ktorí to naozaj potrebujú.

Časopis pochválil aj Patrik Herman
Imidžový časopis pre (zá)školákov Fľak udelil minulý rok školskému časopisu Oko školáka, ktorý píšu žiaci ZŠ Robotnícka, diplom za vysokú úroveň v súťaži školských časopisov. Ocitol sa v prvej päťke, kde ako jediný zastupoval žiakov základných škôl, ostatné časopisy boli stredoškolské. Šéfredaktor Oka školáka a učiteľ slovenského jazyka a občianskej výchovy Dušan Končal charakterizoval časopis ako širokospektrálny, lebo sa v ňom venuje priestor viacerým oblastiam spoločenského života. Miesto v ňom majú nielen reportáže z okolia tekovskej župy, rozhovory so známymi ľuďmi, ale aj rady školákom, chovateľské okienko i hlavolamy, krížovky, osemsmerovky a doplňovačky. Súčasťou časopisu sú aj básne a poviedky. „Myšlienka vydávať časopis sa zrodila pred troma rokmi. Nikdy predtým sme takúto prácu nerobili. Napriek tomu sme vydali osem čísiel, čo je viac ako dvesto strán žiackej tvorby. Deti sa do toho vrhli s radosťou,“ povedal zakladateľ časopisu Dušan Končal. Redakčnú radu tvorí štrnásť členov literárno-dramatického krúžku, no do časopisu prispievajú aj dopisovatelia. Oko školáka nemá novinovú formu, iba sa kopíruje. Jeho cena je pätnásť korún. Na grafickej úprave spolupracuje s kolegom Augustínom Šurínom. Vedenie školy zakúpilo redakcii diktafón a počíta sa s novým fotoaparátom. V jednom čísle Oka školáka sa objavilo aj interview s moderátorom Patrikom Hermanom, ktorý novinárske úsilie žiakov ocenil.
„S dvoma spolužiačkami pracujem na environmentálnej rubrike. Robili sme reportáž z Topoľčianskeho zámku, Arboréta Mlyňany, Zubrej obory a iných oblastí. Práca nás baví,“ povedala deviatačka Veronika.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozvíjajú ekologické cítenie
Dušan Kramár je koordinátorom environmentálnej výchovy a učiteľom prírodopisu. Zároveň pracuje v mimovládnej organizácii Strom života. Na základnej škole vedie žiakov k ekologickému cíteniu a snaží sa ich zoznámiť s environmentalistikou. „Na škole máme rozšírené vyučovanie o environmentálnu výchovu. Považujem to za základ budovania osobnosti človeka, čo má miesto už na základnej škole. Nejde iba o učenie, ale aj myslenie, konanie a cítenie,“ povedal Dušan Kramár. Pochválil sa absolventkou Zuzanou Krejčiovou, ktorá uspela s prácou o dropovi fúzatom a skončila druhá na biologickej olympiáde v tureckom Istanbule.
Žiaci sa venujú rôznym projektom. Každý z nich si doma urobil provizórne meranie kyslosti dažďov a skúmali aj lišajníky, lebo sú bioindikátormi ovzdušia. Jeden z projektov bol zameraný na pozorovanie bociana bieleho. „Žiaci majú o ekológiu záujem, lebo sa učí v exteriéri.“ Učiteľ zobral žiakov na výlet na Pútikov vrch, čo je osemdesiattisíc rokov stará sopka. Hoci išlo o neprístupný terén, žiaci to zvládli. Ďalšie zážitky majú z pozorovania tektonických zlomov, andezitového kamenného mora a krás Banskej Štiavnice. Po každej exkurzii žiaci odovzdávajú hodnotiace práce. Deň Zeme (22. apríla) škola oslávila symbolickým plátaním ozónovej diery. Každý žiak prišil na bielu plachtu symbolickú farebnú záplatu. Súčasťou osláv bolo i vysádzanie stromov a maľovanie na chodník.
Dušan Kramár chcel v areáli školy zriadiť „prírodnú učebňu“, kde by vytvoril rôzne typy umelých biotopov. Bohužiaľ, projekt nebol schválený. Minulý týždeň strávil učiteľ niekoľko dní v tábore ochrancov prírody.

Skryť Vypnúť reklamu

Tohtoročné úspechy žiakov:
Monika Harmadyová – 1. miesto v okresnom kole olympiády v anglickom jazyku, 4. miesto v krajskom kole
Monika Harmadyová – 1. miesto v okresnom kole olympiády v nemeckom jazyku, 5. miesto v krajskom kole
Pavol Magušin – 2. miesto v okresnom kole biologickej olympiády
Michal Martinec – 3. miesto v okresnom kole biologickej olympiády
Michal Farkaš – 1. miesto v okresnom kole matematickej olympiády
Jana Káčerová – 3. miesto v okresnom kole pytagoriády
Jozef Zaťko – 2. miesto v okresnom kole matematickej olympiády
Mária Džanajová – 2. miesto v okresnom kole Hviezdoslavov Kubín
Vladimíra Rybnikárová – 1. miesto v okresnom kole geografickej olympiády
Mário Šimovič a Dávid Homola – 1. miesto v okresnom kole pytagoriády
Ľuboš Klučiar – 3. miesto v okresnom kole pytagoriády
Anna Molnárová – 3. miesto v prvej kategórii súťaže Slávik Slovenska
Nela Gutmanová – 2. miesto vo veľkonočnom aranžovaní

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 5. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 7. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 9. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 2. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 3. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 6. Škola môže vyzerať aj inak!
 7. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 8. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 9. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 10. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 496
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 956
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 184
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 314
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 255
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 12 855
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 983
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 412
 9. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť 10 796
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 564
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

V Topoľčiankach budú testovať podľa abecedy

Harmonogram bude platiť v sobotu aj v nedeľu.

Na koronavírus zomrel v galantskej nemocnici 43-ročný pacient

V domácej karanténe je šesť zamestnancov.

Galantská nemocnica.

Faško asi neostane, už sedel s Karom. Kde v zahraničí ho chcú?

Nechcel som ostať v Nitre, ale spravil som dobre, odfukuje si kométa Fortuna ligy.

Mestský úrad v Šali.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce.

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

Virológ Klempa: Najbližšie týždne budú pre nás veľmi ťažké

Boris Klempa tvrdí, že celoplošné testovanie je teoreticky skvelá vec. Treba však brať do úvahy všetky okolnosti či riziká.

Pacientov a pokút v Trnave pribúda

Celoplošné testovanie čaká Trnavu už tento víkend.

Už ste čítali?