Stredná priemyselná škola stavebná v Hurbanove ponúka dievčatám aj chlapcom, úspešným absolventom základných škôl, štvorročné denné štúdium v odbore staviteľstvo, ktoré končí maturitnou skúškou,
v štyroch triedach s vyučovacím jazykom slovenským a v ôsmich triedach s vyučovacím jazykom maďarským.
Výhodou integrovaného odboru staviteľstvo je pre žiaka možnosť výberu veľkého množstva voliteľných predmetov, najmä v 3. a 4. ročníku, vďaka ktorým sa hlbšie špecializuje na určité odvetvie stavebníctva.
Absolventi školy získajú schopnosti projektovať a pracovať na počítači, vymeriavať objekty geodetickými prístrojmi, zdokonalia sa v marketingu, v účtovníctve, v cudzích jazykoch (nemecký, anglický). Sú pripravení na výkon technicko-hospodárskych funkcií v stavebníctve alebo iných odvetviach hospodárstva, na úsekoch obchodných, servisných a ekonomických.
Môžu sa uplatniť ako stavbyvedúci, technici v projekčných kanceláriách, na úradoch životného prostredia, v čistiarniach odpadových vôd a inde, alebo študovať na univerzitách. (Každoročne približne 60% absolventov školy pokračuje v štúdiu, počet nezamestnaných absolventov je minimálny).
Novinkou je denné pomaturitné kvalifikačné štúdium
v študijnom odbore staviteľstvo určené absolventom gymnázií, stredných odborných škôl nestavebného smeru a absolventom študijných odborov stredných odborných učilíšť.
SPŠ stavebná už 21. rok pôsobí v Hurbanove, ležiacom medzi Komárnom a Novými Zámkami. Ideálny počet žiakov pre školu je okolo 260, čo ju zaraďuje medzi školy takzvaného rodinného typu.
Výučba prebieha v klasických a odborných učebniach, v moderne vybavených rysovniach
a v telocvični s posilňovňou. Tri učebne výpočtovej techniky sú vybavené kvalitnými počítačmi, ktoré sú prepojené vnútornou sieťou. Vďaka úspešnému zaradeniu školy do projektu Infovek, je zabezpečený nepretržitý prístup na medzinárodnú sieť Internet. Od roku 2001 je škola Školiacim strediskom pre informatiku pre ďalšie vzdelávanie učiteľov základných a stredných škôl v regióne.
Vďaka otvoreniu nového domova mládeže získali študenti školy primerané podmienky na kvalitné bývanie v modernom prostredí. Okrem komfortne zariadených izieb so sociálnym príslušenstvom je nový domov mládeže na každom z piatich poschodí vybavený študovňou, počítačovou miestnosťou, klubovňou a rysovňou. Ubytovaní žiaci majú k dispozícii posilňovňu
a stolnotenisovú miestnosť.
Nový domov mládeže má kapacitu 120 lôžok, no ani tá nie je v súčasnosti postačujúca. Na izbách sa tiesni až 136 žiakov. Najväčšiu radosť z nového bývania prejavili ubytovaní študenti, z ktorých väčšina dochádza do Hurbanova do tried s vyučovacím jazykom maďarským zo vzdialenosti viac ako 100 km, od Senca až po Šahy.Všetci dochádzajúci žiaci z väčšej vzdialenosti majú možnosť ubytovať sa v novom domove mládeže, s poskytovaním celodenného stravovania, vďaka vlastnej modernej kuchyni
a jedálni.
Rozhodnutia o chode školy sú prerokované v spolupráci s rodićmi i žiakmi v Rade školy, Rade rodičov, v Študentskej rade.
Škola udržuje dlhoročné družobné styky so stavebnými priemyslovkami v Lučenci, Nitre, Trnave, Trenčíne, s SPŠ stavebnou v Győri, s DM v Szőnyi a Szentesi (MR) . Skupina žiakov sa každoročne zúčastňuje medzinárodných mládežníckych aktivít v Bergen-Belsene v SRN. Vďaka výsledkom práce v rámci projektu „Zdravá škola“ sme získali zaradenie do celonárodnej siete škôl podporujúcich zdravie.
Škola je zapojená do mnohých krátkodobých, ale aj dlhodobých projektov. Vzhľadom na ich rozmanitosť a obsažnosť spomenieme najvýznamnejšie z nich. V dlhodobých projektov sa škola zapojila napríklad do Infoveku, zameranom na budovanie informačnej spoločnosti na Slovensku. Škola podporujúca zdravie je projekt, v ktorom je SPŠ stavebná zapojená už od roku 2000 a vyvrcholením aktivít sú tematické zamestnania v Deň boja proti drogám. Medzi ďalšie úspešné projekty patria napríklada Projekt prevencie šikanovania, Európa v škole, Partnerstvo škôl, či Basicon – medzinárodný projekt umožňujúci jednotné odborné vzdelávanie v oblasti stavebníctva cez internet.
Z krátkodobých projektov spomenieme projekt Vážka, kde je spolupráca s psychológom, prevencia duševného zdravia. Medzi krátkodobé patrí aj organizácia medzinárodného stretnutia študentov a pedagógov SPŠ stavebných stredoeurópskeho regiónu „Uchovanie architektonických pamiatok“.
Partnerstvo je v projektoch Bergen – Belsen, ide o výmenné pobyty študentov s mestečkom pri Hannoveri, Program susedstva – realizovaný v spolupráci s MPC Bratislava a príprava študentov vodohospodárskeho a ekologického zamerania na vysokoškolské vzdelávanie v celoeurópskom priestore v spolupráci so stavebnou fakultou STU Bratislava.
Príprava, vypracovanie i samotná aktívna účasť v projektoch je náročnou a zodpovednou činnosťou. „Vysoké uznanie patrí všetkým, ktorí sa pričinili o ich životaschopnosť v záujme modernizácie a humanizácie pedagogickej práce a každodenného školského života našich študentov a v záujme približovania sa vzdelanostným trendom EÚ,“ povedal riaditeľ školy LadislavKimle.
Článok pokračuje pod video reklamou
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.
Od riaditeľov škôl zaznel jednoznačný názor, že sprístupnením vzdelávania len pre určitú skupinu žiakov by sa zamedzil prístup k rovnocennému vzdelávaniu zvyšným deťom.