„Pociťujeme ako krivdu, že u nás nie sú dostatočné prostriedky na liečbu tejto nevyspytateľnej choroby. Sľuby, že po zrušení príslušných oddelení v nemocniciach vzniknú moderne vybavené ambulancie na liečbu psoriázy, sa nenaplnili. Povedali sme si teda, že si musíme pomôcť sami,“ poznamenal Štefan Packa, predseda a jeden zo zakladateľov klubu, ktorý organizačne patrí do občianskeho združenia „Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR“. Uviedol, že ich hlavným cieľom je dosiahnuť zlepšenie liečby súčasných foriem psoriázy a atopického ekzému. Združuje občanov s kožnými ochoreniami na celoslovenskej úrovni, zabezpečuje informovanosť a spoluprácu s vládnymi, medzinárodnými a ďalšími inštitúciami v oblastiach zdravotníckej a liečebnej starostlivosti napríklad v kúpeľnej starostlivosti, v organizovaní liečebno-rekreačných pobytov, rehabilitácií či v oblasti sociálno-právneho poradenstva. Centrálne pre celú SR vychádza štyrikrát ročne odborný časopis Heliso, v ktorom odborníci informujú o novinkách v liečbe, prezentujú odborné stanoviská a vymieňajú si vzájomné skúsenosti.
„Podobnú činnosť, ale na regionálnej úrovni, vyvíjame aj v našom klube. Oznamy o vzniku a zámeroch klubu sme vyvesili na všetkých možných lekárskych miestach v Šali a v jej okolí. Na strednom a východnom Slovensku existuje dvanásť klubov, na západnom iba jeden - v Bratislave. Na strednom a východnom Slovensku vyvíja činnosť niekoľko denných liečebných centier pre pacientov s kožnými ochoreniami, na západnom jedno – v Bratislave. Zatiaľ máme členov len z okresov Šaľa, Galanta a Levice. Chceme spolupracovať aj s Nitrou,“ zamýšľa sa Štefan Packa. Štatisticky sa uvádza, že na celom svete je približne päť až šesť percent takto postihnutých pacientov. Tieto choroby sú dedičné, neprenášajú sa na zdravých ľudí. Ochorenia vyplývajú aj zo súčasného spôsobu života, priamo súvisia so zníženou imunitou organizmu a veľmi agresívne na ne pôsobí najmä stres.
V Šali by v spolupráci s odborníkmi zo zdravotníctva chceli zriadiť denné liečebné centrum. V rámci klubovej činnosti by tu pacienti mohli rozvíjať aj kultúrnu činnosť, vymieňať si skúsenosti a realizovať relaxačno-liečebné pobyty. Existuje totiž viac druhov psoriáz a každému zaberajú iné liečebné postupy. Obyčajne sa ochorenie prejavuje vo vyššom veku. O členstvo už prejavili záujem aj rodičia detí postihnutých uvedenými ochoreniami, ktoré môžu byť členmi len prostredníctvom ich zákonného zástupcu. „Ochorenie toho istého typu ako mám ja, mal aj môj otec. Presne tak ho pomenovala lekárka, ktorá ho liečila. Sú obdobia, keď s chorobou vytvoríme akési mierové obdobie. Priebeh ochorenia sa zlepší napríklad na jar a v lete. S príchodom jesene a zimy sa na pokožke objavia znova poškodenia, ktoré už boli vyliečené,“ hovorí predseda šalianskych psoriatikov. Zatiaľ majú iba dvadsaťdva členov. Je mu ľúto takto postihnutých ľudí. Najmä z dôvodu, že liečba zostáva na nich samotných. Najčastejšie ostávajú doma, neradi chodia do spoločnosti, takmer vôbec nie na kúpaliská. Pociťujú, že spoločnosť voči týmto ochoreniam nie je tolerantná, čo by chceli zmeniť.
Z uvedených dôvodov bol národnými občianskymi združeniami ustanovený Svetový deň psoriázy, aby toto ochorenie nezostalo tabu. Liečba psoriázy nie je vôbec lacná záležitosť. Najnovšie sa podarilo prostredníctvom Nadácie Silvie Gašparovičovej získať pomerne účinné lieky, vyrábané na báze výťažkov z placenty. Psoriatici majú vyhliadnuté aj svoje kúpele. Niektorí pacienti pociťujú zlepšenie po absolvovaní liečby v Trenčianskych Tepliciach, ale najviac pomáha liečebný pobyt v Smrdákoch. Údajne veľmi účinný je pobyt pri mori, zvlášť pri Mŕtvom mori a na slnku vôbec. V budúcnosti chcú spoločne s centrálou spoločnosti zorganizovať aj takéto pobyty. Stále veria, že pre nich nejaká nádej existuje.