majú aj strach, kto let uhradí,“ hovorí vedúci lekár Ján Murgaš.
Obavy má možno aj personál nitrianskej fakultnej nemocnice. „Z iných, oveľa menších nemocníc, nás volajú viac,“ konštatuje Murgaš. Jedna letová minúta vrtuľníkom stojí tisíc korún. Ak je zásah oprávnený, plne ho hradí zdravotná poisťovňa. „Dávame si na to pozor, každý vzlet posudzuje službukonajúci lekár na dispečingu (tel. 18 155). Pokiaľ by prišlo k zneužitiu záchrannej služby, náklady by sme vymáhali od osoby, ktorá nahlásila nepravdivé údaje.“
Okrem zdravotného stavu pacienta je dôležitá aj vzdialenosť a dostupnosť lokality. Napríklad v centre mesta by bol problém s pristátím, navyše, sanitka RZP by sa tam pravdepodobne dostala skôr. Vrtuľník totiž potrebuje tri až päť minút na svoj štart. „Letecká záchranka sa využíva najmä pri zásahoch mimo mestských aglomerácií, lokalita by sa mala nachádzať nad 10-15 minút cesty sanitkou. Výhodou je, že pacienta nemusíme vysadiť v najbližšej nemocnici, ale dopravíme ho na miesto definitívneho určenia - na potrebné špecializované pracovisko. Let do Bratislavy trvá napríklad len 15-20 minút a v porovnaní s prevozom sanitkou je oveľa šetrnejší k pacientovi,“ hovorí doktor Murgaš.
Spomína si na nedávny prípad dopravnej nehody na železničnom priecestí v Ivanke pri Nitre, odkiaľ do Bratislavy prevážali malého chlapčeka. „Najčastejšie však zatiaľ robíme transporty pacientov medzi zdravotníckymi zariadeniami. Naposledy sme dopravili pacienta s krvácaním do mozgu z Nitry na kliniku do Martina.“
Stanica v Janíkovciach poskytuje prednostne služby na území Nitrianskeho, Trnavského a časti Trenčianskeho kraja. Prevádzkuje ju spoločnosť Air Transport Europe Poprad. Posádka lieta v zložení pilot, lekár a záchranár. Na palubu môžu v prípade potreby zobrať aj dvoch zranených. Doktor Murgaš už zažil aj pacientku, ktorá mala z vrtuľníka strach. Pred letom ju museli utlmiť liekmi.
„Nedávno sa na možnosť leteckého prevozu do Čiech informoval onkologický pacient. Keďže sa nevedel dohodnúť s revíznym lekárom zdravotnej poisťovne, uvažoval, že si let sám zaplatí. Jeho zdravotný stav bol vážny na to, aby strpel niekoľkohodinový prevoz sanitkou,“ uviedol Ján Murgaš. Odhaduje, že náklady by v uvedenom prípade boli do 100-tisíc korún. Presná cena záleží od toho, či by išiel vrtuľníkom alebo špeciálnym lietadlom, ktoré je lacnejšie.
Vrtuľník leteckej záchrannej služby zabezpečuje nielen prepravu pacientov, ale aj zdravotníckeho materiálu či špecialistov na miesto operácie. „Pri nehodách veľkého rozsahu robíme aj prieskum terénu a hľadáme prístupové komunikácie pre pozemnú záchrannú službu,“ hovorí Ján Murgaš. Štart vrtuľníka je nemožný, ak je znížená viditeľnosť a prudký nárazový vietor.