„Som prekvapený, že v takýchto horúčavách nie je v prevádzke,“ povedal nám nespokojný čitateľ, ktorý sa minulý utorok zbytočne vybral na kúpalisko. „Pamätám si, že kedysi sme sa už počas májového maturitného týždňa kúpali,“ dodal rozhorčene.
„Technológia bazénov si vyžaduje, aby v nich bola voda aj počas zimy. Pred letnou sezónou, keď sa oteplí, ju vypustíme, bazény vyčistíme a znovu napustíme. Tento proces trvá aj dva týždne. Potom zavoláme hygienika, ktorý z vody odoberie vzorky na rozbor. Na výsledky treba čakať niekoľko dní,“ reaguje riaditeľ Správy športových a rekreačných zariadení v Nitre Juraj Kollár.
Vlani sa sezóna otvárala ešte neskôr ako teraz - 1. júla. „Dôvodom bola neskoršia kolaudácia detského bazéna,“ hovorí Kollár. Minulá sezóna bola stratová. „Kvôli zlému počasiu a investíciám do rekonštrukcie dosiahla strata takmer dva milióny korún.“ Juraj Kollár tvrdí, že s termínom otvorenia to nesúvisí: „Aj keby sme otvorili skôr, boli by sme stratoví. Berieme kubík vody z mestského vodovodu za 60 korún, personál treba platiť, aj keď je zlé počasie a kúpalisko je takmer prázdne.“ Kollár hovorí, že ziskové sú termálne kúpaliská, respektíve tie, ktoré sú súčasťou rekreačného areálu, kde je aj ubytovanie a komplexné stravovanie s celoročnou prevádzkou.
Nitrianske kúpalisko bolo vraj stratové aj v minulosti, keď ho mala v prenájme súkromná spoločnosť. Viceprimátor Miloš Dovičovič nám povedal, že na jeho prevádzku prispievalo Mesto zo svojho rozpočtu. V tejto súvislosti sa naskytá otázka, či má zmysel budovať druhé kúpalisko na Klokočine a či by nebolo rozumnejšie investovať peniaze do vylepšenia súčasného kúpaliska. Jednotný názor na to nemajú ani mestskí poslanci.
Podľa materiálu, ktorý na februárové zastupiteľstvo predložil primátor, mala kúpalisko na Klokočine v hodnote 50 miliónov zrealizovať na vlastné náklady nitrianska firma Inpek. Potom by ho vymenila za mestské nehnuteľnosti v Dolných Krškanoch, ktoré majú podľa znaleckého posudku hodnotu 36 miliónov. Poslanci však materiál po dohode poslaneckých klubov stiahli z rokovania. Jedným z dôvodov bola skutočnosť, že firma bola vybraná bez vypísania verejnej súťaže. Nezávislí poslanci okrem toho vyslovili myšlienku, že by sa na Klokočine viac zišla krytá plaváreň, ktorá sa dá využívať po celý rok.
Mesto hneď na druhý deň po februárovom zastupiteľstve zámer vybudovať nové kúpalisko zverejnilo. Prihlásila sa bratislavská firma Mariner. Ponúkla realizáciu kúpaliska na Klokočine v hodnote 36 miliónov a jeho následnú výmenu za nehnuteľnosti v Krškanoch. Primátor preto predložil na nasledujúce zastupiteľstvo obe alternatívy. Na návrh poslanca Jána Kovarčíka bol však materiál opäť stiahnutý z rokovania. „Mám dojem, že primátor chcel urobiť neseriózny obchod, považujem to za nepremyslený ťah. Myslím si, že mala byť urobená verejná diskusia, aby sme zistili, či majú ľudia o kúpalisko na Klokočine záujem,“ uviedol vtedy Kovarčík.
Poslanci sa viac kúpaliskom na Klokočine nezaoberali. „Rozhodne o ňom až nové zastupiteľstvo, ktoré vzíde z novembrových komunálnych volieb,“ uviedol viceprimátor Miloš Dovičovič.
Kúpalisko v Topoľčanoch je v prevádzke už od 17. júna, zlatomoravecké kúpalisko plánujú otvoriť 1. júla, Termálne kúpaliská v kraji sú návštevníkom k dispozícii od mája, respektíve začiatku júna (Nové Zámky, Diakovce, Podhájska, Štúrovo, Poľný Kesov).