Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Základná škola v Šali na Pionierskej ulici bude mať

Základná škola na Pionierskej ulici patrí medzi najstaršie v Šali. Od roku 1963 až do zrodu ďalších základných škôl zastrešovala v meste vzdelávanie školopovinnej populácie do 15 rokov. Riaditeľkou školy je od roku 1990 Lýdia Muráriková. Zástupkyňou pre

Škola má dva hlavné pavilóny s ďalšími priľahlými budovami. Žiaci majú k dispozícii telocvičňu, hádzanárske, nohejbalové a volejbalové ihrisko, školskú dielňu a samostatnú budovu pre školskú jedáleň a školský klub detí. V tomto školskom roku škola získala 1,25 milióna na rekonštrukciu hádzanárskeho ihriska. „Plánujeme z neho vybudovať multifunkčné ihrisko, ktoré bude slúžiť kolektívnym športom. Tiež chceme dobudovať volejbalové ihrisko a v jeho blízkosti vytvoriť nové, a aj získať prostriedky na dobudovanie novej atletickej dráhy,“ informuje riaditeľka. Škola má zrekonštru-
ovanú telocvičňu, zmodernizované osvetlenie a kúrenie. Pred šiestimi rokmi bola dobudovaná úsporná plynová kotolňa.
V budúcom školskom roku je zapísaných 54 prvákov. „Je to najvyšší počet zapísaných žiakov v meste a to si veľmi ceníme,“ hovorí Lýdia Muráriková.
V tomto školskom roku školu navštevujú dvaja integrovaní žiaci, od budúceho roka pravdepodobne pribudnú ďalší dvaja. Dva dni v týždni v škole pôsobí špeciálny a liečebný pedagóg Beáta Sklenárová, ktorá monitoruje poruchy v správaní a rieši poruchy v učení. „Na základe metodických pokynov poskytujeme úľavy tým deťom, ktorých stav si to vyžaduje,“ dodáva riaditeľka školy.
Rodičia pomáhajú pri realizácii školských aktivít
„Spolupráca s rodičmi je na veľmi dobrej úrovni. Oceňujeme ich finančnú pomoc pri realizácii rôznych podujatí - škôl v prírode, lyžiarskeho výcviku, Dňa detí, karnevalu a všetkých súťaží,“ hovorí riaditeľka školy a dodáva, že dôležitou súčasťou spolupráce je priama účasť rodičov na školských aktivitách. „Formujú sa tak dobré vzťahy a zlepšuje sa komunikácia v trojuholníku rodičia – učitelia – žiaci.“ Rodičia pomáhajú pri organizovaní kultúrnych programov, v ktorých účinkujú ich deti. „Osobitne si vážim ochotu rodičov zúčastňovať sa prác pri úprave interiéru školy. Z fondu rodičovského združenia nám je tiež umožnený nákup učebných pomôcok a knižných titulov k doplneniu školskej knižnice,“ uzatvára Lýdia Muráriková.

Skryť Vypnúť reklamu

Ruský jazyk učia aj
ako povinný predmet
S vyučovaním aj neslovanských cudzích jazykov škola začala intenzívne od roku 1990. Už od prvého ročníka sa žiaci učia jeden cudzí jazyk formou nepovinných predmetov alebo krúžkov. V škole sa vyučuje anglický, nemecký a ruský jazyk. Jeden z nich majú žiaci povinný od piateho ročníka. „Máme žiakov, ktorí sa učia všetky tri jazyky, napríklad angličtinu povinne, nemčinu nepovinne a ruský jazyk formou krúžku,“ hovorí riaditeľka školy a dodáva, že ruský jazyk vyučujú ako jediná škola v okrese aj ako povinný predmet. „Škola hľadá možnosti získavania jazykových zručností aj v cudzojazyčnom prostredí. Prostredníctvom projektu podpory mládeže Slovenska pobudli naši žiaci dva dni v Rakúsku. Už tradičnými sa stali jednodenné tematické exkurzie do Viedne,“ konštatuje Lýdia Muráriková.

Skryť Vypnúť reklamu

Na olympiádach a pytagoriádach z prírodných vied žiaci bodujú
Žiaci školy sa systematicky pripravujú na predmetové olympiády a pytagoriády. Olympiádu v matematike v 4. - 9. ročníku riešilo v tomto školskom roku v domácom kole 16 žiakov, v okresnom kole štyria žiaci. Najviac bodov dosiahol žiak 5. ročníka Ľudovít Popelka, ktorý sa umiestnil na 2. mieste v okrese.
Do pytagoriády sa zapojilo 64 žiakov 3. - 8. ročníka, z ktorých bolo 21 úspešných riešiteľov. Najväčší počet bodov dosiahli Tomáš Šalata, Lukáš Lacko, Adam Juráš, Beata Skovajová, Ľudovít Popelka, Eva Balušková, Jana Vrabcová, Erik Dúbrava, Martina Šagátová a Branislav Klbik. V okresnom kole sa na 5. mieste v kategórii starších žiakov umiestnil Ľudovít Popelka.
Viacstupňovú prípravu na fyzikálnu a chemickú olympiádu zvládlo 12 žiakov, z ktorých všetci boli úspešní v školskom kole. Do okresného kola postúpilo päť žiakov s najvyšším bodovým ziskom - Janka Janštová, Patrícia Klbiková, Daniel Kopáček, Tomáš Hatala. Denis Marák (na snímke) sa vo fyzikálnej olympiáde umiestnil na 1. mieste bez straty jediného bodu.
Do školského kola geografickej olympiády sa v tomto roku zapojilo 61 žiakov 5. – 9. ročníka. Do okresného kola postúpilo sedem žiakov s najvyšším počtom bodov. V tomto kole súťaže sa stali úspešnými riešiteľmi Ondrej Hanušniak, Boris Bleho, Tomáš Alfoldi, Denis Marák a Ľudovít Popelka, ktorý sa umiestnil na 2. mieste vo svojej kategórii.
Viac žiakov rieši matematické a fyzikálne korešpondenčné súťaže Max, Exam, Klokan a Fyz IQ. Traja žiaci sa zapojili do celoslovenskej vedomostnej súťaže Mladý génius.

Skryť Vypnúť reklamu

Úspechy v spoločenskovedných predmetoch
V januárovom okresnom kole olympiády v cudzích jazykoch v anglickom jazyku bola úspešná Romana Ivaničová. V prednese poézie a prózy v ruskom jazyku - Ars poetica sa Alexandra Lesnych umiestnila na 1. mieste v regionálnom kole.
Najviac žiakov sa každý rok zapája do súťaže Európa v kole. Do literárnej časti prispelo svojimi prácami 184 žiakov, 14 prác postúpilo do okresného kola. Alexandra Balušková a Alexandra Lesnych sa umiestnili na 1. mieste, Branislav Pospiš a Nikolas Balog získali 2. miesto, Eva Balušková 3. miesto. Vo výtvarnej časti pracovali na projektoch aj celé kolektívy tried. Ocenenie získali Lucia Farkašová a Dominika Hadňaďová, kolektívu žiakov 3. B triedy bolo udelené čestné uznanie.
Pekné výsledky dosiahli žiaci v tomto školskom roku aj v súťaži Šaliansky Maťko. Najlepší v školskom kole - Tomáš Vince, Liliana Reháková a Nikola Poláková postúpili do okresného kola. V prednese poézie a prózy - Hviezdoslavov Kubín sa stali víťazmi v školskom kole Eva Drakovičová, Natália Pavlíčková, Nikola Poláková, Marco Vlasák a Boris Bleho. Nikola Poláková sa umiestnila na 1. mieste v okresnom kole a postúpila do krajského kola.
Okrem predmetových olympiád sa žiaci zapájajú aj do súťaže v speve ľudových piesní - Slávik Slovenska. Víťazi školského kola Silvia Husáriková a Dávid Németh postúpili do okresného kola, v ktorom obaja obsadili
2. miesto.
Žiaci školy sú účastníkmi aj ďalších súťaží: Prečo mám rád slovenčinu, Slovensko, Poznávaj vlastnú minulosť, Maľovaná fyzika, Polícia očami detí, Ekoplagát, Vojaci očami detí, Tatry nezomreli, Maľovanie s čokoládovou hviezdou a Vesmír očami detí. V poslednej z nich získali Miriam Štrpková a Martina Ištvánová
3. miesto v okresnom kole.
„Veľa žiakov pracuje v súťažiach vyhlásených Mestom Šaľa. V súťaži o najkrajšiu kresbu, v ktorej témou bola mestská polícia, získali cenu Klaudia Kováčová a Róbert Runák.
V súťaži Šaľa, ako ju vidím ja boli zase ocenení Roman Petrušek a Boris Bleho,“ informuje Lýdia Muráriková.
Akcie školy sú obľúbené
K životu školy patrí aj rôznorodá činnosť školského klubu detí. V tomto školskom roku je v štyroch útvaroch záujmovej činnosti organizovaných 119 detí. Žiaci sú zapojení do projektu Cesta k emocionálnej zrelosti, v 8. a 9. ročníku sa zúčastňujú besied o výchove k manželstvu a rodičovstvu. V minulom roku boli 5. a 6. ročníky zapojené do projektu Šikanovanie v základnej kole. Žiaci školy sa zapojili do humanitárnych akcií Stonožka a Modrý gombík - vyzbierali 1550 korún, na konto Unicef prispeli sumou 1200 korún. V rámci akcie Stonožka žiaci vystúpili s kultúrnym programom v domovoch dôchodcov, pre nevidiacich a postihnuté deti. Tradíciou sa stáva organizovanie akadémií ku Dňu matiek a k Vianociam. V tomto roku je pripravená na záver školského roku slávnostná akadémia aj s ocenením najlepších žiakov.

Činnosť žiakov v oblasti športu
Od roku 1973 je škola sídlom školského športového strediska so špecializáciou na hádzanú dievčat. Dievčatá sa zo všetkých škôl mesta Šaľa sústreďujú v dvoch oddeleniach. Za 33 rokov pôsobenia tohto útvaru odišlo mnoho hádzanárok do vyšších súťaží. Vychovali už viacero reprezentantov Slovenska. Medzi nimi sú Andrea Kostková - Šalatová a Erik Hučko, ktorý už viac rokov hrá za nórsky hádzanársky klub. V posledných rokoch bolo družstvo dievčat niekoľkokrát účastníkom semifinále Slovenska.
Okrem úspechov v hádzanej dosahujú dievčatá výborné výsledky v streľbe zo vzduchovej pušky. Henrieta Pozsonyiová získala v krajskom kole 1. miesto a tým aj postup do celoslovenského kola, Silvii Bergendiovej patrilo 2. mies-
to. Na majstrovstvách okresu v basketbale obsadili dievčatá i chlapci 2. miesto, v atletike sa zase Marian Zelman umiestnil na 1. mieste v skoku do diaľky. V súťaži Na bicykli bezpečne škola získala 1. miesto v okresnom kole a 4. miesto v krajskom kole.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 6. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 7. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dalo deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 736
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 696
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 717
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 645
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 235
 6. Aká je chémia vôní 9 126
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 633
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 576
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 024
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 8 003
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Obchodovali s anabolikami aj tabletkami na sex, polícia privierala oči. Bývalý silák dostal 23 rokov

Rozsudok je už právoplatný. Odsúdeným prepadne majetok v prospech štátu.

V kauze boli odsúdení štyria muži a jedna žena.

Na stanici v Nitre napadli muža po tom, ako upozornil na rúško

Incident sa stal v čakárni na autobusovej stanici.

Dvaja muži sedeli v čakárni bez rúška. Útočil muž vľavo.

Nemocnica v Zlatých Moravciach zaznamenala výrazné zlepšenie aktuálneho stavu

Znížil sa počet pozitívnych pacientov aj zamestnancov.

Ilustračné foto.

Staré divadlo pripravuje inscenáciu Doktor Faust

Po takmer 30 rokoch sa na javisko vráti titul Doktor Faust.

Takto vzniká nová inscenácia Doktor Faust.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na stanici v Nitre napadli muža po tom, ako upozornil na rúško

Incident sa stal v čakárni na autobusovej stanici.

Zdravotná sestra z Čadce prekonala COVID-19: Myslela som si, že zomriem

Pri pociťovaní príznakov sa začala liečiť sama. Bola to chyba.

AKTUÁLNE: V Čadci našli ďalších utečencov

Ich strastiplná cesta sa skončila na Kysuciach.

Aktualizované o vyjadrenie Park Snow Donovaly a predsedu NR SR

Na Donovaloch otvorili lyžiarsku sezónu. Nie je jasné, ako dlho potrvá

Minister Doležal konštatoval, že minimálne do pondelka (7. 12.) môžu byť otvorené všetky lyžiarske strediská. Na pandemickej komisii očakáva vecnú a konštruktívnu diskusiu o osude tohtoročnej lyžiarskej sezóny.

Už ste čítali?