produkcie pri futbalovej relácii Tango. Čím ho lákala žurnalistika? „Absolútne ničím, ja som ekonóm,“ hovorí dnes.
Vyštudoval ekonómiu, lebo ho „bavil biznis a trošku aj politika“. Začal sa zaujímať o spravodajstvo v novinách, ktoré sa venovalo ekonomike. „Ešte počas štúdia som zavolal do Hospodárskych novín a s vtedajším šéfredaktorom Petrom Kasalovským sme sa za dvadsať minút dohodli. V ten deň som aj nastúpil,“ spomína si na svoje začiatky. Vo výkaze mal napísané novinár - elév. Bola to pozícia, ktorá dnes prakticky v médiách ani neexistuje. „Elév znamená začiatočník, niekto, komu sa venujú starší a skúsení novinári a učia ho o čom je žurnalistika v praxi. Na Slovensku pôsobí v súčasnosti veľa mladých a neskúsených novinárov. Mnohí z nich sú veľmi šikovní, majú dobrú štylistiku a hlavne chuť niečo dokázať, avšak na napísanie dobrého článku či nakrútenie dobrej reportáže človek musí poznať najmä pozadie a súvislosti. Inak je veľmi ľahko manipulovateľný,“ myslí si Tomáš Kuča.
Podľa neho slovenskej žurnalistike chýba stredná generácia novinárov. Dosť to kontrastuje so slobodnými zahraničnými médiami, ktoré fungujú mnoho rokov a v ktorých pracujú päťdesiatnici, ale aj starší novinári. Absentujúcu strednú generáciu v našich médiách pripisuje udalostiam v roku 1989, ktoré mnohých vtedajších novinárov „posunuli mierne za oponu“. „Za veľmi mladé a neskúsené redakcie si častokrát môžu aj samotné médiá, ktoré nedávajú pozor na to, komu dajú mandát byť novinárom“.
Novinár Tomáš Kuča pôsobil aj v denníku SME, z ktorého odišiel koncom roku 2000. Dôvodom bolo, že 1. januára 2001 odletel na ročný študijno-cestovný pobyt do Austrálie. Nebola to jeho prvá zahraničná cesta, cestovaniu sa venuje už od roku 1997. Vtedy prešiel so spolužiakom z vysokej školy celú Škandináviu, pobaltské krajiny, Belgicko, Dánsko a Nemecko. „Od toho roku som cestoval s kamarátmi – novinármi. Boli to časy, kedy ekonomickí redaktori v Bratislave tvorili jednu veľkú partiu. Často sme sa stretávali, chodievali do krčiem, ale aj do zahraničia. V tejto komunite sa to vždy dalo naplánovať, novinárčina je predsa len voľnejšie povolanie. Traja novinári sme cestovali napríklad po Thajsku alebo Venezuele.“
Nepatrí k ľuďom, ktorí by dovolenkovali na deke pri mori. Radšej spoznáva nové kultúry, ľudí a krajiny. Počas pobytu v Austrálii prešiel autom 14 500 kilometrov, o rok neskôr autom brázdil Spojené štáty od Kalifornie po New York. Tomáša Kuču ale najviac uchvátila juhovýchodná Ázia, do ktorej sa vyberie, keď si potrebuje prečistiť hlavu. Február a marec strávil na cestách po Hong-Kongu, Singapure, Thajsku, Vietname a Kambodži „Je to úplne iný svet, kde sú stromy iné, domy iné, autá iné, ľudia iní. Tam mám šancu maximálne relaxovať.“
Pozitíva dokáže nájsť na každom z kontinentov, ktoré zažil na vlastnej koži. Austrália preňho predstavuje pohodový život, Ázia inú planétu, Amerika priestor pre autoturistiku. Je celkom možné, že sa nakoniec usadí v Európe a na Slovensku. „Aj keď človek rád chodí mimo svojho dvora, viem si to predstaviť. Miesto na život pre mňa nie je definované peknými budovami, ale tým, či tam je priestor na sebarealizáciu.“