ž dvadsať rokov insitná maľba na sklo, ako inak, maľuje muzikantské motívy.
Objavuje piesne spred päťdesiatich rokov
Na Slovensku sa dokumentácii ľudových piesní venuje len pár ľudí. Marián Járek z Nitry je jedným z nich. „Na výskumy do terénu chodím už niekoľko desaťročí. Pri zbere ľudových piesní je potrebné najskôr navštevovať informátorov a piesne rozdeliť podľa vlastných skúseností, podľa toho či patria do nášho regiónu alebo nie, lebo veľa piesní je prinesených. Dnes, keď prídem do dediny, porovnávam, čo tam ešte ostalo oproti tomu, čo som nahrával,“ hovorí zberateľ piesní. „Ľudia sú ochotní pomôcť a rozpamätať sa. Vždy sa tešia, že niečo vyjde a že tam bude publikované ich meno a piesne z ich regiónu.“
Marián Járek vydáva zbierky, ktoré sú určené hlavne pre učiteľov z nášho regiónu, aby aj oni vedeli, čo sa tu kedysi hralo a spievalo. Lebo keď tieto piesne nebudú poznať oni, kto ich naučí naše deti? „Pri vydávaní zbierok mám vždy svoj názor, aké piesne by tam mali byť a komu by mali byť adresované. Pokiaľ je to pre žiakov, tak sa tam snažím zakomponovať aj veľa detských ľudových piesní,“ hovorí. Už sa nedá zistiť, čo sa hralo a spievalo pred sto či dvesto rokmi, ale piesne spred päťdesiatich rokov možno stále objavovať a čerpať z nich. Marián Járek momentálne pracuje na vydaní zbierky Cabaj-Čápor, Nová Ves nad Žitavou a Vieska nad Žitavou.
Muzikanti z regiónu aj „na skle maľovaní“
Marián Járek sa hudbe začal venovať ešte ako študent na vysokej škole. „Pobehal som okolité dediny v okolí Zlatých Moraviec a Nitry. Dnes sa venujem zberu ľudových piesní v regióne Nitra, Tekov a hlavne Hont,“ hovorí. Dodnes zozbieral vyše desaťtisíc ľudových piesní z týchto regiónov a každý rok vydá dve až tri zbierky.
Okrem zberu a dokumentácie piesní Marián Járek spolupracuje s domácimi a zahraničnými interpretmi. „Na jeseň budeme nahrávať CD s jednou maďarskou folkovou speváčkou v Budapešti,“ hovorí. Ďalším z plánov do najbližšej budúcnosti je spolupráca na nahrávke ľudových piesní, ktoré zozbieral ešte Béla Bartók.
Marián Járek zasvätil do tajov folklóru aj svoju rodinu. „Doma máme k folklóru všetci blízky vzťah. Dcéra hrávala na vysokej škole niekoľko rokov v súbore Zobor na husliach a syn, ktorý absolvoval našu katedru, hral v Ponitrane. Venujú sa tomu naďalej, aj keď nie profesionálne, aspoň amatérsky,“ zhodnotil hrdý otec.
Posledných dvadsať rokov sa Marián Járek venuje aj maľovaniu na sklo, maľuje väčšinou muzikantov z nášho regiónu. „Keby som sa nevydal na dráhu folkloristu, možno by som sa venoval maľovaniu, možno nejakým obchodným sféram, ale vždy ma bavilo učiť,“ konštatuje dlhoročný muzikant a pedagóg.
Je škoda, že mladí ľudia nemajú o folklór záujem
Na Katedru etnológie a etnomuzikológie prijímajú mladých ľudí, ktorí žijú folklórom. „Naši študenti odmalička účinkujú vo folklórnych súboroch alebo skupinách, takže k nám už prídu pripravení v oblasti hudby, spevu, či tanca. Poväčšine sú to vynikajúci interpreti,“ konštatuje. Vo všeobecnosti však mladí ľudia dnes nemajú o ľudovú hudbu a tradície veľký záujem. „Je to škoda. Niekedy nebolo na výber toľko hudby. Dnes ľudia môžu počúvať jazz, vážnu či populárnu hudbu, každý si vyberá podľa svojej chuti,“ hovorí folklorista telom i dušou. „V súčasnosti sa však opäť objavuje trend, aby sme sa vrátili aj do minulosti, zachovávali ju a učili sa z nej.“
Tento rok sa Marián Járek dožíva významného jubilea. Ako nám prezradila jeho dcéra, Mária Pomajbová, koncom júna mu hudobníci z Orchestra ľudových nástrojov OĽUN Rádio Bratislava pri tejto príležitosti odohrali špeciálny koncert. V októbri na oplátku jubilujúci folklorista chystá pre všetkých blízkych a muzikantov, s ktorými hrával od študentských čias, koncert v Starom divadle v Nitre.
Marián Járek ocenený ministrom kultúry
Marián Járek (1946) je absolventom Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre. V roku 1979 nastúpil ako odborný asistent na Katedru hudobnej výchovy Pedagogickej fakulty, dnešnej Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. V súčasnosti pôsobí na Katedre etnológie a etnomuzikológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre. Od roku 1970 sa venoval hudobným spracovaniam inštrumentálnych a vokálno-inštrumentálnych skladieb najskôr pre ľudovú hudbu folklórneho súboru Zobor, neskôr pre ľudovú hudbu Ponitranu, ktorého umeleckým vedúcim je od roku 1979. Marián Járek je autorom hudobných spracovaní pre Orchester ľudových nástrojov OĽUN Rádio Bratislava ako aj pre mnohé ďalšie ľudové hudby folklórnych telies na Slovensku. Okrem pedagogických povinností vykonáva funkciu riaditeľa folklórneho festivalu Akademická Nitra. Slovenský hudobný fond mu za pedagogickú, zberateľskú, spracovateľskú a interpretačnú činnosť udelil Cenu Pavla Tonkoviča, ktorú dostal od ministra kultúry v roku 2000. Je členom odborných porôt, autorom, respektíve spoluautorom scénických folklórnych programov atď.
Výsledkom výskumu Mariána Járeka je niekoľko stoviek nahrávok v bývalom Československom rozhlase, Československej televízii a od roku 1993 v Slovenskom rozhlase, Slovenskej televízii ako aj v mnohých zahraničných elektronických médiách. Viaceré z nich vyšli na CD-nosičoch vo Francúzsku, Poľsku, Rakúsku, Taliansku, Nemecku a Maďarsku.
Autor: ĽUBOSLAVA ŠTOFKOVÁ