Obecný úrad má dve pracovníčky – hlavnou ekonómkou je Alena Dékanyová, funkciu kultúrnej referentky zastáva Margita Šubová. Obecné zastupiteľstvo pracuje v päťčlennej zostave. Zástupcom starostu je Jozef Kozár, členmi zastupiteľstva sú Vladimír Kozár, Michal Béder, Ivan Hýbela a Karol Zieger. Hlavnou kontrolórkou obce je Zuzana Havlíková.
Malý Cetín vyrástol na Cetínskej zemi
Územie dnešného Malého Cetína patrí medzi najstaršie trvale osídlené regióny Slovenska. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z obdobia hlbokého stredoveku z roku 1113. Podľa názoru viacerých jazykovedcov základom názvu Cetín je osobné meno Čata. Usudzuje sa, že niekedy počas raného stredoveku vlastnil územie, na ktorom je dnešný Malý i Veľký Cetín, nejaký príslušník rodiny Čatovcov. Ten dal dovtedy nepomenovaným usadlostiam svoje meno. Predpokladá sa, že asi v polovici 13. storočia sa toto meno prenieslo aj na riečku Cetínku, nazývanú do polovice 20. storočia aj Stará Nitra. Kedysi rieka vytvárala ostrov, preto sa v roku 1272 toto územie nazývalo terra Ceten, čo znamená Cetínska zem. Na nej neskôr ľudia vystavali obce Malý a Veľký Cetín.
Malý Cetín nadobúda novú tvár
Obec má vybudovanú plynofikáciu. „Momentálne sú našou prioritou kanalizácia a vodovody, ktorých máme v súčasnosti vybudovaných 45 percent. Na ich výstavbu sme dostali tento rok z environmentálneho fondu 2,4 milióna korún,“ informuje starosta.
Minulý rok dostala obec úver z banky vo výške 100-tisíc korún. „Využili sme ho na zavedenie úsporného osvetlenia. V budúcnosti plánujeme rozšíriť kultúrny dom a vybudovať tu sociálne zariadenia,“ dodáva.
V obci funguje separovaný zber
V Malom Cetíne funguje separovaný zber skla, papiera, PET fliaš a železa. „Každý deň môžu občania vynášať separovaný odpad do osobitných kontajnerov, ktoré sa nachádzajú v areáli firmy Agile (bývalé poľnohospodárske družstvo). Minulý týždeň obec zakúpila drvičku odpadu, stála vyše 100-tisíc korún. Budúci týždeň chceme zorganizovať schôdzu, na ktorej budeme riešiť otázku, kam budeme rozdrvený odpad vyvážať,“ hovorí Leonidas Charizopulos. Podotýka, že občas sa v obci vyskytnú aj divoké skládky. „Po ich zistení ich okamžite odstraňujeme.“
Podnikateľská sféra v obci
Nezamestnanosť v obci je podľa starostu desaťpercentná. Do aktivačných prác je zapojených deväť dlhodobo nezamestnaných. „Naši občania najčastejšie pracujú v Nitre. Niektorí sú zamestnaní vo firmách, ktoré pôsobia v obci – bývalé poľnohospodárske družstvo, teraz firma Agile, stavebná firma AB-stav, sprostredkovateľská firma Hana, Slavmar (firma na výrobu sušených ovsených vločiek). Pracovné príležitosti našli ľudia aj vo firmách Drevoplast a Patriot, ktoré sa zaoberajú výrobou plastových okien a kŕmnej zmesi.
Stavajú rímsko-katolícky kostol
Z verejnej zbierky a milodarov občanov začali v roku 2001 s výstavbou Rímsko-katolíckeho kostola Sedembolestnej Panny Márie. V súčasnosti je hotová jeho hrubá stavba. Ako nás informoval starosta, predpokladané ukončenie stavby je v roku 2008. „Okrem milodarov občanov nám na výstavbu nového kostola prispel nemalou čiastkou aj arcibiskup Trnavskej diecézy,“ informuje starosta.
V parku, kde stojí kostol, sa nachádza pagaštan, najstarší strom v obci. Starí ľudia tvrdia, že tu stojí od nepamäti.
Plánujú výstavbu ihriska
V Malom Cetíne sa nenachádzajú školské ani zdravotnícke zariadenia. Do školy chodia deti najmä do Nitry, ale aj do Čechyniec či Golianova. Zdravotnícke zariadenie je občanom k dispozícii v blízkom Veľkom Cetíne. V obci funguje knižnica, každoročne investujú okolo päťtisíc korún do nákupu nových knižných titulov.
„V budúcnosti chceme v obci vystavať viacúčelové ihrisko. Projekt máme hotový už päť rokov, zatiaľ sa nám však nepodarilo získať financie na jeho realizáciu,“ hovorí starosta a dodáva, že deti si krátia čas rybárčením na mŕtvom ramene rieky Nitra, kde je veľké množstvo rýb.
V Malom Cetíne aktívne pracuje poľovnícke združenie. Jeho predsedom je Pavol Javorčík, hospodárom je Vladimír Fekete. V združení pôsobí 11 členov, ktorí poriadajú poľovnícke akcie pre občanov - posedenie pri ohni, opekanie, výstava poľovných trofejí. Zaujímavým obradom je pasovanie za poľovníka. „Poľovník si ľahne na ulovenú zver a šibnutím palicou po zadku je pasovaný za lovca,“ hovorí starosta.