Sociálna poisťovňa môže od augusta kontrolovať, či zamestnanec dodržiava liečebný režim počas celej dočasnej práceneschopnosti. Teda aj v čase od prvého do desiateho dňa „péenky“, keď mu príjem nahrádza zamestnávateľ.
Podľa hovorcu Republikovej únie zamestnávateľov Martina Hoštáka ide o vcelku logickú zmenu: „Zamestnávateľ nevie posúdiť, aká terapia je na danú chorobu potrebná. Asi ťažko by vedel posúdiť, či zamestnanec liečebný režim dodržiava alebo nie. To vedia iba lekári.“
Zamestnávateľ bude po novom môcť skontrolovať iba to, či sa jeho práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste, ktoré si určil so súhlasom lekára.
Poistenec musí ošetrujúcemu lekárovi nahlásiť „konkrétne miesto, na ktorom sa bude počas dočasnej pracovnej neschopnosti zdržiavať“ a ten lekár to zaznačí v potvrdení o pracovnej neschopnosti, vysvetľuje Elena Trutzová zo Sociálnej poisťovne. Ak kontrola odhalí, že zamestnanec sa bez súhlasu lekára zdržiava na inom mieste, bude sa to pokladať „za dôvod na zánik náhrady príjmu“, dodáva Radko Duda z ministerstva práce.
Dodržiavanie liečebného režimu určeného ošetrujúcim lekárom sa sleduje pri každej dočasnej pracovnej neschopnosti individuálne, hovorí Trutzová. Pri domácej kontrole liečebného režimu je podľa nej potrebné overiť totožnosť poistenca a súčasne ho poučiť o jeho ďalších právach a povinnostiach, ktoré mu z péenky vyplývajú.
Do bytu zamestnanca môže vojsť kontrola iba s jeho súhlasom. „Ak súhlas nedostane, musí jej stačiť aj fyzická prítomnosť zamestnanca v okne,“ tvrdí Radko Duda. Ku kontrole pobytu a dodržiavania liečebného režimu však podľa Dudu môže dôjsť aj mimo zvyčajného pracovného času práceneschopného človeka.