Najväčšou investíciou bolo zavedenie nových technológií v nitrianskom a trnavskom závode. V Nitre na Zobore obnovuje Víno Nitra prevádzku po dvojročnej prestávke.
„V Nitre sa plnia všetky vína do skla, čo je asi 60 percent našej produkcie. Do Trnavy boli presunuté „pety“ (vína v plastových fľašiach), sirupy a sekty. Bude sa tam plniť napríklad aj Zoborské sýtené,“ hovorí manažér pre nezávislý trh Juraj Korman, ktorý je zastupujúcim obchodným riaditeľom. V Nitre sídli aj vedenie spoločnosti, len obchodné oddelenie je prechodne v Trnave.
Objekty v Lužiankach, odkiaľ Víno Nitra muselo odísť, patria Vinohradníckej spoločnosti Nitra. Presun časti výroby na Zobor si vyžiadal aj prechod na nevratné obaly. „Je to európsky trend. Naše sklené fľaše už nie sú zálohované, zmenil sa aj ich dizajn,“ hovorí Juraj Korman. Zmenila sa tiež logistika. „Od augusta ju už nerobíme vo vlastnej réžii, ale cez inú spoločnosť. Napriek tomu sme ceny udržali na rovnakej úrovni.“
Korman tvrdí, že v súvislosti so sťahovaním ľudia o prácu neprišli. „Presunuli sme ich spolu s výrobou. Do Trnavy ich podľa potreby vozíme osemmiestnym mikrobusom a dvomi služobnými autami. Víno Nitra zamestnáva celkom 160 ľudí.“
Výroba v Lužiankach bola ukončená v apríli. Ako sme spomenuli, Víno Nitra ju v týchto dňoch obnovuje v Nitre a Trnave. „Predzásobili sme sa dopredu na 2-3 mesiace, takže zákazník nepocítil žiadny výpadok.“
Spor o Vineu prehrali
Víno Nitra, pôvodne štátny podnik, je už tri roky súčasťou holdingovej spoločnosti United Industries Bratislava. „Na Slovensku je šesť vinohradníckych oblastí, my spracúvame hrozno zo štyroch. Máme 1400 hektárov vlastných vinohradov. Zastupujeme dve značky: Víno Nitra a Víno Modra,“ hovorí Juraj Korman. V minulosti vyrábalo Víno Nitra aj Vineu. Tá sa spolu so sektmi plnila do fliaš v zoborskom závode. „Súdny spor o Vineu sme prehrali, momentálne ju môže vyrábať len Vitis Pezinok,“ podotkol Korman.