Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Aj v priemyselnej zóne Nitry riešia problémy obyvateľov

Dolné Krškany sa pripojili k Nitre v roku 1974 a s Hornými Krškanmi dnes tvoria priemyslenú zónu mesta. Okrem firiem je tu veľa rodinných domov, v ktorých býva spolu 2818 obyvateľov.

V tejto mestskej časti majú svoj Klub dôchodcov, Slovenský zväz chovateľov, Športový klub Dolné Krškany a Slovenský zväz záhradníkov. Spolok vinohradníkov Bita tu v auguste po prvýkrát zorganizoval ochutnávku vín. Krškanci majú problémy s vytápaním rodinných domov a pivničných priestorov, ako aj s nedostatkom hrobových miest. V súčasnosti tu rekonštruujú kotolňu základnej školy a strechu kultúrneho domu.

V roku 1996 ich zaplavilo
Vďaka kanalizácii sa v Krškanoch podarilo odstrániť dlhotrvajúci problém vytápania dažďovými a spodnými vodami. Podľa slov Heleny Palkovej, poslankyne Mestského zastupiteľstva Nitry za Dolné a Horné Krškany, doteraz sa na kanalizáciu vynaložili finančné prostriedky vo výške 71 miliónov korún. Mestské zastupiteľstvo najnovšie schválilo 19 miliónov korún na vybudovanie prečerpávacej stanice a prepojovacieho potrubia na čističku odpadových vôd. Ozýva sa aj podnikateľská sféra, pretože pri väčších dažďoch dochádza k podmokaniu nehnuteľností. V súčasnosti je kanalizácia vybavená v častiach, ktoré boli zaplavené v roku 1996, k ostatným častiam je vypracovaná projektová dokumentácia pre Dolné aj Horné Krškany.
Záplavy spôsobili kritické podmienky aj tunajším futbalistom, na štadióne boli nánosy bahna. V minulých rokoch sa v Dolných Krškanoch podarilo obnoviť trávnik na hracej ploche ihriska, zrekonštruovala sa budova športového klubu, opravila strecha a urobila izolácia budovy. Športový klub Dolné Krškany obdržal finančnú dotáciu na energie, ktorá bola za posledné dva roky vo výške 102-tisíc korún.
V Dolných Krškanoch sa momentálne stavia kompostáreň, ku ktorej však nie sú vybudované prístupové cesty. Dva mosty, ktoré vedú aj k ČOV, je potrebné zrekonštruovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Problém s hrobovými miestami
Krškanci sa sťažujú na nedostatok hrobových miest na cintorínoch. Aj podľa informácií zo Správy cintorínov v Dolných Krškanoch nie je voľné ani jedno hrobové miesto a pochovanie je možné len do existujúcich hrobov. „Bohužiaľ, posledné vyjadrenie správcu farnosti je nesúhlasné,“ hovorí Helena Palková. Na inom mieste sa to však podľa hydrogeologického prieskumu všetkých častí Krškán nedá uskutočniť. „Jediným možným riešením je rozšírenie terajšieho cintorína. Z tridsiatich árov farskej záhrady by občanom postačilo desať árov na budúcich dvadsať rokov,“ konštatuje. „Bol vypracovaný projekt, stavebné povolenie, sú urobené sondy, no správca farnosti nesúhlasí. Je to kritická situácia a v tejto veci je ešte možnosť obrátiť sa na biskupský úrad.“
V rozpočte mesta je vybavených 500 000 korún, určených na výkup pozemku od rímsko-katolickej farnosti Dolné Krškany na rozšírenie cintorína. Ak sa tieto financie v Dolných Krškanoch nepoužijú, budú využité na iné účely v rámci mesta Nitry.
Vážnym právnym sporom bol prístrešok pri dome smútku, ktorý podľa statického posudku nevyhovoval. Niekoľko mesiacov bol prístrešok zatvorený, no mestské služby na návrh poslankyne Palkovej a výboru mestskej časti (VMČ) súdny spor za jeden milión korún vyhrali a dodávateľ na vlastné náklady prístrešok opravil. Zároveň bolo vybudované parkovisko pri dome smútku v hodnote 800 000 korún.

Skryť Vypnúť reklamu

Deťom na ceste do školy pomáhali policajti
Dlhohoročným problémom Dolných Krškán bol bezpečný prechod cez Novozámockú ulicu. Spoluprácou výboru mestskej časti, Rady školy, vedenia školy a poslankyne sa v rokoch 2002-2003 podarilo so štátnou správou zabezpečiť vybudovanie svetelnej križovatky na Novozámockej ulici.
„Deti nemohli ráno do školy prejsť cez cestu, preto im pomáhali mestskí policajti. Poobede však deti aj tak ostali napospas nebezpečnej ceste,“ hovorí Helena Palková. Podarilo sa vybudovať križovatku za dvanásť miliónov korún. Zároveň sa urobila aj protihluková bariéra vo forme oplotenia školy. Aj v Horných Krškanoch sa vybudoval priechod pre chodcov v hodnote 800 000 korún.

Kultúrny dom Dolné Krškany
Priestory kultúrneho domu sú využívané na všetky kultúrne a spoločenské činnosti a spravuje ho Slovenský zväz chovateľov (SZCH) založený ešte v roku 1962. Svoju činnosť zameriava najmä na chov čistokrvných zvierat. Každú štvrtú nedeľu v mesiaci sa v Dolných Krškanoch konajú chovateľské dopoludnia za účasti chovateľov z celého Slovenska aj zo zahraničia.
V priestoroch Kultúrneho domu sídli aj Klub dôchodcov, ktorý bol založený v roku 1997 a má asi dvesto členov. Klub pre svojich členov usporadúva posedenia pri príležitosti fašiangov a iných sviatkov. V roku 1999 pri Klube dôchodcov vznikol spevácky zbor LIPKA, ktorý ho reprezentuje na rôznych akciách – chrámová pieseň, Gorazdove slávnosti v Močenku, otvorenie leta Poľný Kesov a podobne.
V priestoroch Kultúrneho domu má sídlo VMČ a mestská polícia, ktorá tu má stránkové hodiny vždy v stredu od 16. do 18. hodiny.
V Kultúrnom dome sa vybudovali sociálne zariadenia v hodnote 820 000 korún a v súčasnosti prebieha rekonštrukcia strechy v hodnote dva milióny korún.
Uvoľnená budova materskej školy bola kompletne zrekonštruovaná a presťahovala sa do nej pošta, ktorú otvorili v máji. „Presťahovaním pošty z priestorov na Sikárskej ulici sme pomohli najmä starším občanom, pre ktorých bola návšteva pošty pre veľkú vzdialenosť namáhavá,“ hovorí Helena Palková. Mestský úrad tu preinvestoval 5,5 milióna korún, interiér a výpočtovú techniku zabezpečila Slovenská pošta. Na pošte, ktorú využívajú obyvatelia ako aj firmy pôsobiace v Krškanoch, pracuje osem zamestnankýň. Vchod do budovy je bezbariérový. - ľš -

Skryť Vypnúť reklamu

Základná a materská škola sa spojili
V snahe zachovať základnú ako aj materskú školu v Dolných Krškanoch podali výbor mestskej časti, Rada školy a vedenie školy návrh na vytvorenie jedného právneho subjektu – Základnej školy s materskou školou v Dolných Krškanoch. Budova materskej školy bola v zlom stave, preto sa za 3,5 milióna korún zrekonštruovali priestory ZŠ, v ktorých bola školská družina a jedáleň. V MŠ je momentálne 40 lôžok, hoci sem chodí viac detí - niektoré ostanú iba doobeda.
ZŠ Krškany je deväťtriedna a navštevuje ju 180 žiakov, niekoľko detí aj z Ivanky pri Nitre. V škole v týchto dňoch prebieha upratovanie a rekonštrukcia kotolne v hodnote 3,8 milióna korún. „Podali sme si aj žiadosť na obnovu volejbalového ihriska a pieskoviska, na ktorom je skok do diaľky. Dostali sme príspevok vo výške pätnásťtisíc korún,“ povedal riaditeľ Peter Zákopčan. V auguste a v septembri chcú navoziť piesok a urobiť novú dráhu. - ľš -

Prelínajú sa tu rodinné domy a firmy
„Táto mestská časť je charakteristická prelínaním sa rodinných domov s priemyselnými prevádzkami a firmami, ktoré zamestnávajú veľa obyvateľov z Nitry aj okolia,“ hovorí Helena Palková. V Dolných Krškanoch v súčasnosti býva 2008 obyvateľov, v Horných Krškanoch 810. V tomto roku prebehne rekonštrukcia Sikarskej ulice v hodnote 5 miliónov korún. „Hoci mám bydlisko v Dolných Krškanoch, nezabúdam, že som poslankyňou aj za Horné Krškany,“ hovorí Helena Palková. Za ostatné roky sa vybudovali v Horných Krškanoch chodníky k cintorínu a na cintoríne, Pod Katrušou, svetelná signalizácia na Novozámockej ulici, oddychová zóna Pod Katrušou, ihrisko, dostavba cintorína v hodnote 2,225 milióna korún. Konečne bol spevnený povrch Bočnej ulice. Helená Palková je rada, že život v Krškanoch sa zlepšil a týmto sa chce poďakovať všetkým občanom, spoločenským organizáciam, ako aj vedeniu ZŠ s MŠ v Dolných a Horných Krškanoch za spoluprácu.

V Krškanoch mali ochutnávku vín
„V Krškanoch je okolo štyridsať, možno aj viac vinohradníkov,“ hovorí Ladislav Anděl. „Dali sme sa dokopy a zorganizovali sme ochutnávku našich vín.“ Na akciu prišlo 5. augusta na Bitu, jednu z častí Dolných Krškán, okolo sedemdesiat ľudí - okrem vinohradníkov aj priaznivci vína. Nešlo o súťaž, ale o prezentáciu vín a práce vinohradníkov. „Bolo to priateľské, neformálne stretnutie, na ktoré sme pozvali aj poslankyňu za našu mestskú časť Helenu Palkovú. Varili sme guláš a mali sme tu aj harmonikára,“ dodáva Ladislav Anděl. Nápad zrealizovať stretnutie vinohradníkov v Dolných Krškanoch skrsol v hlave Ladislava Anděla, Jozefa Škorca, Eduarda Horského, Viliama Ružičku, Jána Gašparoviča, Františka Smejkala a pripojili sa aj mnohí ďalší. Keďže akcia mala dobrú odozvu, podobné podujatie chcú bitanskí vinohradníci zorganizovať aj na budúci rok.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 2. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Budovanie zelenej značky
 7. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 8. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 23 883
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 21 732
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 315
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 974
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 599
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 347
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 647
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 532
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 370
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 319
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Najlepšie výsledky zaznamenali v druhom kole, najhoršie v prvom.

11 h

Ďalší diel online diskusie vysielame LIVE vo štvrtok o 11:00 hod na našom Facebooku.

25. jan
Klaudio Farmadín vedie Športový klub Farmex Nitra. Nedávno vybudovali nové ihrisko s umelým povrchom a šprintérsku rovinku.

Jeho zverenci majú stále šancu prebojovať sa na olympiádu do Tokia.

13 h
Riaditeľ nemocnice Dubaj a primátor Hattas.

Testovanie sa má stať trvalou súčasťou nášho života na najbližšie mesiace a možno aj roky, hovorí riaditeľ nemocnice Milan Dubaj.

20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

25. jan

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

25. jan

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

5 h

Podľa aktuálne nastavených parametrov a údajov len z MOM, zriadených rezortom zdravotníctva, by si v Banskobystrickom kraji zopakovali testovanie v šiestich okresoch.

25. jan

Už ste čítali?