Starostom Zemianskych Sadov je od roku 1994 Ing. Roman Súkeník (na snímke), súčasné obecné zastupiteľstvo pracuje v zložení Mrg. Natália Drápalová (zástupkyňa starostu obce), Cecília Košťálová, Igor Kostka, Eva Horváthová, Jozef Kotúček, František Forro a Anton Cicák.
Úspešná tvorba projektov
Obec sa úspešne zapája do získavania finančných prostriedkov z europrojektov. Možno aj vďaka skúsenostiam starostu obce, ktorý absolvoval kurz projektového manažéra. Zemianske Sady doteraz predložili štyri projekty a z toho tri majú schválené. S takýmto stavom sú samozrejme maximálne spokojní. „Bola to však obrovská drina, a kopa roboty najmä v nočných hodinách, lebo cez deň sme sa všetci museli venovať pracovným povinnostiam,“ spomína starosta Zemianskych Sadov Roman Súkeník. Hovorí, že kto to neskúsil, nevie, čo všetko to obnáša. Len k žiadosti na dokončenie kanalizácie a rozšírenie čistiarne odpadových vôd bolo potrebné dodať tridsaťpäť príloh. Niektoré mali aj päťdesiat strán. „Na ministerstvo životného prostredia sme niesli tridsať kilogramov papiera, ale oplatilo sa. Dnes máme na stole rozhodnutie ministra, že pre Zemianske Sady schvaľuje 23,6 miliónov korún. V súčasnosti pripravujeme nový návrh smerného územného plánu. Aj na ten chceme čerpať prostriedky z eurofondov. Na jeho spracovanie sme dostali dotáciu 450-tisíc korún. Na papieri už máme pripravený aj program hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Tretím projektom, na ktorý máme od ministra prisľúbené finančné prostriedky je rekonštrukcia školskej jedálne na materskú školu. Jej rozpočet predstavuje sumu päť miliónov korún. V dôsledku nedostatku finančných prostriedkov sme zatiaľ uložení v zásobníku projektov a budeme riešení v druhom programovacom období v roku 2007 až 2008. Materskú školu totiž máme kapacitne vystavanú pre šesťdesiat detí, v súčasnosti ju však navštevuje len dvadsaťštyri. Budova je veľmi náročná na prevádzku. Preto sme sa rozhodli, že zbytočne veľkú školskú jedáleň predelíme na polovicu, a do nej zakomponujeme materskú školu. Takže sa musíme vpratať do menšieho. Ale je to asi najrozumnejšie riešenie. Veď napríklad len náklady na plyn pre materskú školu nás ročne stoja 230-tisíc korún. Pritom príspevok od štátu na tých 24 detí tvorí necelých päťdesiattisíc korún. Zo súčasnej materskej školy by v budúcnosti mohol po rekonštrukcii vzniknúť penzión pre dôchodcov a štartovacie byty pre mladé rodiny. Malo by im to vyhovovať, lebo je to nízka pavilónová budova.“ S takýmito predstavami nás oboznámil Roman Súkeník. Ako obec zatiaľ predložili štyri projekty. Jemu to však nedá, keď nič nerobí, a začal pripravovať piaty projekt. V obci totiž momentálne vybavujú projekt rekonštrukcie základnej školy. Podľa všetkého na tieto práce budú potrebovať okolo tridsať miliónov korún. Projekt by aj so stavebným povolením chceli mať pripravený do konca roka, aby ho v ďalšom programovacom období, v januári alebo vo februári, akonáhle ministerstvo vypíše výzvu, mohli podať na ministerstvo.
Do rozpočtu obce získavajú
príspevky aj z regionálneho združenia ZMO Jaslovské Bohunice
Obec je začlenená v seredskom mikroregióne. Spoločnú majú napríklad skládku komunálneho odpadu. Tá sa nachádza v Pustých Sadoch. V mikroregióne je združených deväť okolitých obcí a mesto Sereď. Spolupráca so Sereďou sa rozšírila o spoločný stavebný a školský úrad. Dúfajú, že v budúcnosti tu budú riešiť aj ďalšie spoločné otázky. Zemianske Sady tú tiež členom regionálneho združenia ZMO Jaslovské Bohunice. Starosta Zemianskych Sadov je zároveň členom rady tohto združenia. Ich obec sa nachádza v treťom pásme ochrany do tridsať kilometrov. Podľa veľkosti katastra (805 ha) zo združenia dostávajú finančný príspevok dva haliere na meter štvorcový, čo do pokladnice obce znamená ročný príspevok vo výške približne stošesťdesiat tisíc korún. Okrem už spomínaných projektov a predstáv musia pomerne veľkú časť finančných prostriedkov pravidelne vynakladať na opravu spevnených plôch a miestnych komunikácií. Tých je v obci viac ako štyri kilometre. Ďalej sa musia starať o chodníky, parky a údržbu zelene, ktorá tvorí približne dvadsaťpäť percent rozlohy obce.
Obec nemá vlastné pozemky
Snáď najväčším problémom Zemianskych Sadov je skutočnosť, že obec nevlastní vhodné pozemky na individuálnu bytovú výstavbu. „Pozemky sú v súkromných rukách, a žiaľ, my to nevieme nijako ovplyvniť.“ V novom územnom smernom pláne s tým samozrejme počítajú a tiež všade, kde to bude len trochu možné, vynasnažia sa zafixovať do územného plánu nejakú pôdu na individuálnu bytovú výstavbu rodinných domov. Keďže nemajú voľné pozemky, nemohli postaviť ani bytové domy. V iných obciach to bolo bežné. „Mojím snom je, a robíme k tomu už aj prvé kroky, aby sme na malé rodinné byty získali priestory internátu stredného odborného učilišťa. V jeho staršej časti bolo dvesto a v novšej osemdesiat postelí. Internát sa už neprevádzkuje, práve preto by sa dal prestavať na bytovku. Učilište ho už ako nadbytočný majetok eviduje u svojho zriaďovateľa, ktorým je Vyšší územný celok Trnava. Našou snahou bude, pokiaľ ho VÚC bude nejako riešiť, či už predajom alebo prenájmom, získať po rekonštrukcii na akési malé, jedno a dvojizbové štartovacie byty pre mladé rodiny.“
Za zamestnaním aj do Bratislavy
Po zániku školského majetku, hospodárskeho dvora bývalého poľnohospodárskeho družstva, prišli o prácu viacerí obyvatelia obce. Tí teraz za prácou dochádzajú do Serede, Hlohovca a do Trnavy, mnohí živnostníci, najmä v stavebníckych odboroch, dochádzajú za prácou až do Bratislavy. „V Zemianskych Sadoch sa niekoľko ľudí, aj to iba počas letnej sezóny, zamestnáva v miestnej konzervárni. Ide najmä o študentov, v počte približne šesťdesiat mladých ľudí. Tí sú radi, keď si privyrobia nejakú tú korunu. Aké-také možnosti zamestnania ponúka ešte školstvo. Máme tu už spomínanú materskú a s ňou administratívne spojenú základnú školu, ale aj Stredné odborné učilište. Základnú školu navštevuje dvestodvadsať detí. Riaditeľom oboch škôl je Mgr. Vladimír Krčmár. Stredné odborné učilište navštevuje takmer stopäťdesiat žiakov. Tí sa pripravujú v učebných odboroch cukrár, agromechanizátor opravár, mechanizátor a v študijných odboroch pracovník marketingu záhradníckej výroby a cestovný ruch. Riaditeľkou školy je PaedDr. Mária Vargová.“
Futbalisti hrávajú
v okolitých obciach
Nakoľko obec Zemianske Sady mala spoločný miestny národný výbor so Šalgočkou a Pustými Sadmi, futbalové ihriská sa v minulosti vybudovali iba v Pustých Sadoch a v Šalgočke. Šalgočka bola v minulosti dokonca administratívne začlenená do Zemianskych Sadov, odčlenila sa v roku 1991.
„Takže naši chlapci hrávajú buď v Šalgočke, alebo v Pustých Sadoch. Ja som momentálne trénerom dorastu v Pustých Sadoch, na čo mám aj kvalifikáciu. Zároveň som držiteľov Euro „B“ licencie. Venujem sa tomu ako hobby.
Ako bývalý futbalista som rád, keď mladí behajú po ihrisku a nesedia niekde v krčme. Okrem toho im umožňujeme, aby si raz za dva týždne zorganizovali diskotéku. Nepáči sa im iba to, že ju mávajú pod dozorom dospelého aj to iba do polnoci. Na diskotéky však chodia aj mladí, ktorí nemajú často ani pätnásť rokov. Nikto by si teda nezoberal na zodpovednosť, keby sa niečo stalo. Diskotéky mávajú v kultúrnom dome, ktorý je súčasťou objektu obecného úradu. Ako klubovú miestnosť som im ponúkal objekt starej pošty. Tam by sme im boli schopní zabezpečiť rôzne spoločenské hry. O takéto niečo však záujem zo strany mládeže zatiaľ nie je,“ hodnotí možnosti Roman Súkeník, starosta obce.