Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Oslavujú 850. výročie prvej písomnej zmienky

Zbehy sa nachádzajú osem kilometrov severozápadne od Nitry. Pozoruhodnosťou obce je objav kostrového pohrebiska zo staršej doby bronzovej a zaniknutá stredoveká osada z 12. storočia s románskym kostolom. Od roku 1986 je k Zbehom administratívne pričlenené

Odovzdajú pamätné listy
V týchto dňoch obyvatelia oslávia 850. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Počas troch dní od 1. do 3. septembra je pripravených viacero kultúrnych a spoločenských podujatí. Oslavy začnú v piatok o 10. h, kedy si budú môcť deti vyskúšať šesťmetrovú šmýkačku. Penzión Hoffer pre nich zabezpečí jazdu na štvorkolkách a motorkách, na tradičnom mieste budú pristavené kolotoče. Počas dňa sa bude podávať guláš a pečená klobása. Oslavy budú pokračovať v sobotu hádzanou bývalých hádzanárov Slávie Zbehy a futbalom starých pánov. Počas podujatí bude hrať živá hudba, opäť bude pripravený guláš a koláče z dielne starých mám. V nedeľu sa uskutoční svätá omša celebrovaná vdp. Jánom Kelemenom. Na slávnostnom posedení hostí budú odovzdané pamätné listy osobnostiam - Jánovi Kelemenovi, Augustínovi Kasanovi, Slávkovi Mikulovi, Štefanovi Šóšovi, Margite Pavlovej, Jánovi Mihalíkovi a Fridrichovi Dovičovičovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Obecnému rozpočtu
pomôže i veterný park
Súkromné podnikanie má v Zbehoch už niekoľkoročnú tradíciu. Medzi najväčšie firmy patrí Poľnofarma Radar, ktorá sa zaoberá rastlinnou a živočíšnou výrobou. Jej riaditeľom je Pavol Rakovský, firma zamestnáva 50 ľudí. Pracovné príležitosti našli občania aj v spoločnosti Retic, ktorá sa zameriava na výrobu klincov a ohradových pletív a vo firme Lauko – Buček, ktorá sa sústredí na strojárenskú výrobu. V obci fungujú ja drobní podnikatelia, sú tu dve stolárske firmy, pohostinstvá, výroba nábytku, kaderníctva, predajne rozličného tovaru a píla Gáter, ktorú vedie Michal Šmitala.
Od februára 2006 slúži občanom súkromná lekáreň, ktorú vedie doktorka Margita Šimková. V lekárni sú k dispozícii lieky na recept aj voľnopredajné, doplnkový sortiment, čaje, mliečne výživy a veterinárny sortiment. V minulosti obec zrekonštruovala zdravotné stredisko, ktoré dala do prenájmu lekárom. Pôsobia tu praktický lekár, gynekológ a zubný lekár.
V katastrálnom území Zbehov realizuje súkromná spoločnosť Green Energy Slovakia výstavbu ôsmich veterných veží. „Stavba sa navrhuje na využitie veterno–energetického potenciálu na tomto území pre účely výroby ekologicky čistej elektrickej energie. Skončili sa posudzovania vplyvu na životné prostredie a veže by mali stáť v katastri obci už na budúci rok,“ hovorí Ivan Habiňák a dodáva, že obec bude pomáhať aj pri výstavbe vrtúľ, za čo dostanú 150-tisíc korún. „Pri plnom výkone vrtúľ získame každý rok do obecného rozpočtu 1,2 milióna korún,“ informuje starosta.

Skryť Vypnúť reklamu

Rekonštruujú viacero objektov
V minulom roku obec investovala do rekonštrukcie základnej školy okolo pol milióna korún. „Zatiaľ sme vymenili podlahy v telocvični a vymaľovali sme ju. Tento rok na nej opravujeme strechu, čo si vyžiada okolo 400-tisíc korún. Taktiež sme vymenili prednú časť okien na základnej škole. Z ministerstva školstva sme dostali grant 2,8 milióna korún, ktorý je určený na Program pre vzdelávanie občanov a žiakov. Naším cieľom je zriadiť na základnej škole špeciálnu jazykovú učebňu.“
Finančné prostriedky smerovali aj do výmeny okien na obecnom úrade a kultúrnom dome, ktorý má kapacitu sto ľudí.
Okrem rekonštrukcií budov veľké finančné prostriedky pohlcuje rozostavaný vodovod. Obec je plne plynofikovaná a má zavedené aj úsporné osvetlenie. „Prioritou Zbehov v budúcnosti je vybudovanie kanalizácie.“

Skryť Vypnúť reklamu

Hrdia sa svojimi rodákmi
Významný matematik, pedagóg a organizátor vedy profesor Michal Greguš sa narodil v Zbehoch v roku 1926. Vyštudoval matematiku a fyziku, ako 47-ročný získal hodnosť profesora. Pôsobil ako vedúci Katedry matematiky Prírodovedeckej fakulty UK, neskôr sa stal prorektorom UK a námestníkom ministra školstva. S jeho menom je spojený vznik Matematicko-fyzikálnej fakulty UK, ktorej prvým dekanom sa stal v roku 1980. Michal Greguš prispel k rozvoju univerzity, angažoval sa aj pri výstavbe pavilónov v Mlynskej doline. Stál pri zrode matematického časopisu Acta Mathematica Universitatis Comenianae, pôsobil ako člen jeho redakčnej rady. Bol dlhoročným členom Jednoty slovenských matematikov a fyzikov a stal sa aj jej predsedom. S mimoriadnym záujmom sa venoval vedeckej práci. Výsledkom jeho činnosti je okrem 80 vedeckých prác i monografia o diferenciálnych rovniciach. Michal Greguš zomrel na následky ťažkej choroby.
Obyvatelia Zbehov sa hrdia aj ďalšou významnou rodáčkou Marínou Čeretkovou – Gálovou, autorkou viacerých prozaických kníh a rozhlasových hier. Narodila sa v roku 1931, vyštudovala Filozofickú fakultu UK v Bratislave. Pôsobila ako redaktorka Československého rozhlasu, tajomníčka Východoslovenskej odbočky Zväzu slovenských spisovateľov, neskôr ako externá šéfredaktorka. Pre svoje občianske postoje dostala v roku 1970 výpoveď. Pracovala ako kultúrny referent v Odevných závodoch v Košiciach, neskôr na Strednej priemyselnej škole potravinárskej v Nitre. V súčasnosti žije a tvorí v Nitre.

Spolky združujú
dôchodcov, poľovníkov
a športovcov
V Zbehoch majú už svoju tradíciu spolok poľovníkov, Jednota dôchodcov a futbalový klub. Jednota dôchodcov združuje viac než 100 členov, funguje desať rokov a jej predsedníčkou je Anna Budinská. Klub organizuje kultúrne akcie a má aj svoj 30-členný spevokol Zbežanka. Od tohto roku má súbor aj harmonikára Silvestra Štefanku, prvého primátora mesta Nitry.
Aktívne pracuje aj spolok záhradkárov, ktorý pred dvoma rokmi oslávil 45. výročie založenia. Jeho vedúcim je Vladimír Filo. Svoje pestovateľské úspechy sa záhradkári snažia ukázať spoluobčanom na miestnych výstavách ovocia, zeleniny a kvetov. Predseda spolku Vladimír Filo získal v roku 2004 aj ocenenie na celoslovenskej výstave v Bojniciach - za jablko odrody Idared dostal titul Jablko roka.
V Zbehoch pracuje aj poľovnícke združenie, Červený kríž, Zväz zdravotne postihnutých a Slovenský zväz technických športov. Únia žien Slovenska je jediná organizácia, ktorá pracuje na Andači. Bola založená v roku 1995 Oľgou Csákayovou, v súčasnosti ju vedie Marta Lopašková. Organizácia pracuje hlavne s deťmi, zohráva dôležitú úlohu na poli kultúrnom. Na základe iniciatívy Únie žien v Andači v spolupráci s občanmi Andača bola obnovená socha sv. Jána Nepomuckého, ktorá zdobí vstup do Zbehov.
Šport v Zbehoch reprezentujú futbalisti Slovanu Zbehy. Boli jednými z mála dedinských družstiev, ktoré hrali piatu ligu. V súčasnosti dospelí hrajú piatu ligu, žiaci okresnú žiacku súťaž a dorast tiež okresnú súťaž. Hlavným zdrojom financií je obecný úrad. Kronike Telovýchovnej jednoty Zbehy sa viac než 30 rokov venuje Emil Fúska.
V Zbehoch pracuje aj združenie Klub 2004, ktorý sa zameriava najmä na organizáciu kultúrnych podujatí a v zime sa stará o udržanie ľadovej plochy. Dnes má klub necelých 30 členov, jeho koordinátorom je Zdeněk Hovanjec.

Zbehy informujú
V Zbehoch fungujú už štvrtý rok noviny Zbehy informujú, ktoré vychádzajú trikrát do roka.
Zodpovedným za vydanie je starosta, v redakčnej rade pracujú Magdaléna Bakytová, Anna Budínska, Marta Lopašková a Mária Balková. „V novinách prinášame spoluobčanom spoločenskú kroniku, recepty, aktuality, históriu, šport a informácie o práci obecného úradu. Do novín zaraďujeme aj aktuálne rubriky, v poslednom 11. čísle je informácia o oslavách 850. výročia prvej písomnej zmienky o obci,“ informuje zástupkyňa starostu Magdaléna Bakytová. R. CHOSRAVIOVÁ


Makramé je jeho vášeň
„Technika makramé nie je detail, je to kontúra, ale musí byť čitateľná,“ hovorí Michal Ilečko, ktorý sa tomuto umeniu venuje už 38 rokov. Vyštudoval hudbu a pedagogiku, ale tvrdí, že vždy mal vzťah k výtvarníctvu. „Keď som sa oženil, zistil som, že manželka ovláda všetky ručné práce. To ma inšpirovalo a začal som sa venovať makramé. Robil som kvetináče a menšie dielka, neskôr som začal kombinovať viazanie s gravírovaným sklom, drevom a železom,“ hovorí Michal Ilečko. Figurálnu kompozíciu robí asi 30 rokov.
Prezrádza, že zo začiatku si kupoval obrazy a námety na svoje diela z nich odpozoroval. To ho však vnútorne neuspokojovalo. Nechal sa inšpirovať folklórom a vznikli originálne umelecké diela. Pri práci mu pomáha manželka Anna, ktorá, ako tvrdí Michal Ilečko, krásne kreslí a má zmysel pre detail. „Dnes je už okolo 140 mojich obrazov väčších i menších rozmerov vo všetkých kútoch sveta. Kupujú si ich najmä Slováci, ktorí žijú v zahraničí. Pamätám si, ako mi jeden z nich povedal, že má pocit, že si s mojím obrazom odnáša aj kus Slovenska.“ Michal Ilečko spolu s manželkou navštevujú folklórne festivaly, výstavy ľudových remesiel, kde čerpajú inšpiráciu. Tak vznikli stovky diel s jánošíkovskou tematikou, námetom vinohradníctva, fašiangov, zo života pastierov, pochovávania Moreny. Svoje práce plánuje publikovať knižne. V súčasnosti má pripravenú knihu Chlapci z vŕšku. V budúcnosti plánuje poriadať galériu pod holým nebom a pred svojím domom vybudovať drevenú pergolu, kde bude vystavovať svoje diela.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Hygge ako životný štýl
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 5. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 6. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 7. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 8. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 9. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 10. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 237
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 31 973
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 731
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 174
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 059
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 570
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 894
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 832
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 533
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 693
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Vakcínu dostali aj pracovníci, ktorí sa starajú o klientov zariadenia.

4 h
Ilustračné foto.

Výnimky stanovuje dekan fakulty v nadväznosti na podmienky a možnosti príslušného študijného programu.

7 h
Ilustračné foto.

Záujemcovia sa môžu stále hlásiť na mestskom úrade mailom i telefonicky.

7 h
Ilustračné foto.

Celkové náklady sa vyšplhali na sumu cez 30-tisíc eur.

7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

10 h

Už teraz je neskoro, vie tréner Nitry po vyhorení so Šamorínom.

20. jan

Nahnevaní bežkári sa už obrátili listom aj na vedenie obce Králiky, aby začalo konať.

8 h

Prírodná pamiatka očarí v každom ročnom období.

20. jan

Už ste čítali?