Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky

Odsúdili ju za ťahanie vlasov

Terézia sa vydávala z veľkej lásky. S Jurajom chodila od sedemnástich a čakali dvojičky. Po narodení detí bývali u rodičov, do vlastného bytu sa presťahovali, keď mali deti jeden a pol roka. Keď sa im neskôr vyskytla príležitosť podnikať, zdalo sa, že šťa

stiu mladej rodiny nestojí nič v ceste. V minulom roku však prešla Terézia siedmimi súdnymi pojednávaniami a v tomto roku zatiaľ tromi. Jej poslednou nádejou je odvolanie sa na Krajskom súde v Nitre a Poradňa pre obete násilia v Nitre.
Pred troma rokmi získal mladý pár do prenájmu podnik s penziónom v centre menšieho okresného mesta. Zozbierali vlastné úspory a prostredníctvom finančnej podpory Terezinho otca a pôžičky, si tak po necelých štyroch rokoch od svadby začali zarábať „na svojom“. Teri mala 26 rokov a bola druhý raz tehotná. „Rodičia nám do podnikania vôbec nezasahovali. Všetko nechali na nás. Môjmu manželovi verili rovnako ako ja,“ začína Terézia s opisom udalostí, ktoré ju neskôr doviedli až pred súd. Podnik viedol jej manžel. Väčšinu času trávila doma s deťmi, s Jurajom však o všetkom rozhodovali spoločne. „Keď nebol v práci, bol doma. Chodili sme všade spolu, prežívali sme veľmi dobré obdobie. Mali sme síce dlhy, bolo ich však z čoho splácať. Myslím si, že na dnešnú dobu sme si mohli dovoliť veľa vecí,“ spomína mladá mamička.

Skryť Vypnúť reklamu

Odišiel, neveru popieral
Sedem mesiacov od odkúpenia podniku sa však situácia zmenila. Juraj trávieval v podniku viac času ako inokedy, neskôr v ňom aj prespával. „Akosi sme sa začali odcudzovať,“ hovorí Terézia. Postupne začala mať podozrenie, že ju manžel podvádza. „Všetko tomu nasvedčovalo. Keď som sa ho na to priamo spýtala, všetko zapieral.“ V októbri 2004 Juraj predstieral cestu na školenie do Košíc. Terézia vedela, že aj v tomto jej nehovorí pravdu. Poznala ženu, kvôli ktorej si jej muž vymýšľal podobné klamstvá. Bola to čašníčka z ich kaviarne, rozvedená staršia žena s dvomi deťmi. V novembri 2004 sa Juraj od svojej rodiny definitívne odsťahoval a podal žiadosť o rozvod. Ako dôvod uviedol povahové nezhody, čo nebola celá pravda. Rozvod však odôvodniť musel a svoju neveru priznať odmietol. Popieral ju pred Teréziou, pred súdom i pred vlastnou matkou.

Skryť Vypnúť reklamu

Doplatila na druhú šancu
Terézia sa už postupne zmierila s tým, že zostane bez manžela i bez podniku, ktorý spoločne rozbiehali. Pol roka po podaní žiadosti o rozvod ju však Juraj stiahol. „Odrazu k nám začal chodiť častejšie ako v období tesne pred rozvodom. Presviedčal ma o tom, že začneme odznova... Jasné, že som mu uverila,“ spomína Terézia na obdobie, keď bola rozhodnutá dať manželovi druhú šancu. Ako sama vraví, až neskôr zistila, že ju opäť oklamal. „Potreboval dva úvery, ktoré by bez môjho podpisu nezískal. Vedela som len toľko, že peniaze potrebuje na prerobenie a obnovu podniku. Opäť presviedčal návratom a tým, že si kúpime dom. Bola som naivná, keď som si myslela, že svoje sľuby splní.“
Len niekoľko týždňov po tom, ako Terézia úvery podpísala, sa však všetko vrátilo do starých koľají. Juraj domov nechodieval a nevrátil sa už vôbec. Navyše sa prestal zaujímať aj o deti. „Keď som mu volala, že deti sú choré, alebo že za ním plačú, nedvíhal telefóny. Deti to niesli ťažko,“ opisuje Teri obdobie, keď dvojičky mali takmer päť rokov a najmladší syn necelý rok.
Aby sa Terézia a jej svokra presvedčili o pravde, rozhodli sa postupovať podľa vzoru filmových scenárov a Juraja sledovať. Počas jedného júnového večera ho videli nastupovať do taxíka s priateľkou. Terézia sa neovládla, pribehla k taxíku, otvorila zadné dvere a chytila ženu za vlasy. „Priznávam, že som sa neovládla, spravila som to z amoku i zo zlosti na človeka, ktorý mi do očí klamal. Svokra sa ma snažila od tej ženy odtiahnuť, čo sa jej aj nakoniec podarilo. Juraj po celý čas kričal, aby som prestala a opäť sa vyhrážal, že toto je už vrchol a že teraz sa už súdu nevyhnem,“ opisuje udalosti z minulého roka Terézia. Svoje správanie neskôr oľutovala. Uvedomila si, že jej krátkodobé neovládnutie sa môže manžel využiť na to, aby svoje vyhrážky realizoval. Svokra ju však uisťovala, že sa nič nemôže stať, veď nikomu neublížila a v taxíku okrem Juraja a jeho priateľky boli ďalší dvaja ľudia, ktorí to dosvedčia. Terézia sa teda upokojila, ale nie nadlho. V priebehu nasledujúcich týždňov našla v poštovej schránke predvolanie na políciu vo veci spáchania trestného činu ublíženia na zdraví. Trestné oznámenie podala Jurajova priateľka.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyhrážal sa!
To ale nebolo všetko. Juraj po incidente opätovne podal žiadosť o rozvod. Terézia bola na materskej, od manžela žiadala výživné. Kým bol vynesený rozsudok, prešli štyrmi pojednávaniami. Juraj sa tu prezentoval ako chudobný podnikateľ, ktorý nemôže na svoje deti prispievať viac ako troma tisíckami korún mesačne. Prisúdili mu však osem tisíc, čo sa mu nepozdávalo. „Celkom dobre si pamätám, ako sa mi vyhrážal, že ma dá radšej zavrieť, akoby mi mal platiť,“ hovorí Terézia. Podľa jej slov pokračovali vyhrážky počas celého rozvodového konania. Manželia sa zároveň stretávali aj na súdnych pojednávaniach vo veci žaloby za ublíženie na zdraví, ktorým v skutočnosti bolo ťahanie za vlasy. Ročné vyšetrovanie a súd v tejto veci skončili v máji tohto roku uznaním Terezinej viny a odsúdením. Terézia dostala trest odňatia slobody na šesť mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu jeden rok.

Za ťahanie vlasov väzenie?
Voči rozsudku sa Terézia odvolala. Ako dôvod uviedla neúplnosť a nejasnosť skutkových zistení. Po psychickú i právnu podporu si prišla do Poradne pre obete násilia v Nitre. Jej pracovníčky sa zamýšľajú nad tým, ako pre ťahanie vlasov môže byť človek odsúdený a dostať taký trest. Myslia si, že je vzhľadom na okolnosti príliš vysoký. V pátraní po dôvodoch rozsudku sa cez nejasné výpovede svedkov dostávajú až k lekárskym správam poškodenej. Tá podľa nich utrpela pri hádke zranenia, na základe ktorých jej všeobecná obvodná lekárka vypísala 22-dňovú práceneschopnosť. Okrem vyšetrenia v ortopedickej ambulancii jej však žiadne iné odborné vyšetrenia spravené neboli. Lekárske správy boli vystavené len na základe subjektívnych sťažností poškodenej.
Teréziu v lekárskych správach zarazili dôvody, ktoré poškodená pri návšteve lekárov uviedla. Vo všetkých sa píše, že pacientka bola napadnutá a škrtená. Terézia i jej svokra však tvrdia, že okrem ťahania za vlasy sa poškodenej ani nedotkla. Dokazuje to aj lekársky nález z pohotovosti, ktorú poškodená navštívila dvanásť hodín po incidente. Ten neuvádza žiadne stopy po škrtení. Poškodená sa sťažovala aj na bolesti krčnej chrbtice, pohotovostný lekár ju teda poslal na RTG snímok, predpísal tabletky na potlačenie bolesti a pacientke predpísal kontrolu u ortopéda už v pondelok. Terézia si nevie vysvetliť, ako mohla ťahaním za vlasy poškodenej ublížiť. „Priznávam, možno prišla o pár vlasov, ale zablokovanie chrbtice? Navyše, v nálezoch sa ani nepíše, že ide o poúrazový stav. A vôbec – keď ju to tak bolelo, ako uvádzajú svedkovia, prečo išla na pohotovosť až po dvanástich hodinách?“ Terézia si myslí, že všetky tieto skutočnosti len potvrdzujú cieľ jej bývalého manžela – jej krivé obvinenie a odsúdenie. Navyše je presvedčená, že problémy s krčnou chrbticou mala poškodená už dávno, len teraz jej závery lekárov prišli vhod.

Dve proti trom
Terézia krúti hlavou aj nad výpoveďami svedkov incidentu. Manžel, jeho priateľka, jej známa a dokonca aj taxikárka v nich uvádzajú, že Juraj vyšiel z auta, aby manželku od poškodenej odtiahol. Terézia tvrdí, že všetci svedkovia okrem svokry v tejto veci klamú. Práve v Jurajovej mame mala Terézia počas súdu veľkú podporu. „Jurova mama musela mať veľkú dilemu. Predsa len, išlo o výpoveď jej syna. Je to však veriaca žena, ktorá vždy hovorí pravdu. Nechcela som ju do celej veci ťahať, ona si však postavila hlavu a vypovedala. Nehovorím, že v môj prospech – hovorila len pravdu,“ opisuje Terézia výpoveď svokry. Bola to práve ona, nie Juraj, kto nahnevanú manželku od poškodenej odtiahol. Juraj to byť nemohol, lebo celý čas sedel v taxíku. Otázku, ako to vlastne bolo, adresovala polícia teda priamo jemu. Juraj odpovedal, že „už si presne nepamätá“, či Teréziu odtiahol on alebo jeho matka.
Počas celého procesu si Terézia okrem pravdy obhajovala aj svoje právo na výchovu detí. Rozsudok znamená pre ňu nielen zápis v registri trestov, ale aj obavy z toho, čo bude ďalej. Finančne i morálne ju podporujú rodičia, bojuje však s predtuchami, čo sa môže stať. „Možno mám už paranoju, ale ak sa nedajbože niečo stane, Juro to môže opäť obrátiť proti mne a ja pôjdem do väzenia. Psychicky ma už zničil, aj finančne, zostáva už len to, že ma zničí aj existenčne. Jeho vyhrážanie sa napĺňa a ja sa už začínam báť,“ opisuje svoje obavy Terézia. V súčasnosti býva spolu s deťmi v dvojizbovom so-
ciálnom byte a žije len z materského príspevku a prídavkov na deti, čo nie je ani šesťtisíc korún mesačne. Podľa rozhodnutia súdu o výške výživného na deti by jej bývalý manžel mal posielať osemtisíc korún mesačne – posiela však len tri. Terézia by sa bez pomoci rodičov a svokrovcov postarala o deti a domácnosť len ťažko. Juraj sa podľa jej slov o svoje tri deti nezaujíma a odporúčal jej, aby začala pracovať. Terézia sa však pýta, kto zamestná rozvedenú a odsúdenú matku s tromi deťmi. Koncom septembra ju čaká pojednávanie na krajskom súde vo veci odvolania voči májovému rozsudku. Na jednej strane verí vo víťazstvo pravdy, na strane druhej sa obáva neistoty. Aj napriek všetkému však manželovi nepraje nič zlé.
Pozn.: Mená osôb sme pozmenili.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 673
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 708
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 586
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 857
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 15 492
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 237
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 565
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 383
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 086
 10. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 10 950
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Hasiči zasahovali v obci Selice, kde sa zrútila časť rodinného domu

Hasiči zo Šale zasahujú v obci Selice (okres Šaľa) kde sa zrútila časť rodinného domu. Pri spadnutí steny došlo k odtrhnutiu plynovej prípojky a k následnému úniku plynu.

V Pustých Sadoch testovanie prerušili, chýbajú im testy

Obec požiadala o 450 kusov antigénových testov, dostala o stovku menej.

Testovanie v obci Štiavnické Bane.

Drive-in odberné miesta v Nitre hlásili plné stavy, policajti radili ľuďom ísť na testy do dedín

Niektorí na test čakali dlhé hodiny. Popoludní sa situácia upokojila.

Pohodlnejšiu formu testovania chcela využiť väčšina ľudí.

Koronavírus Nitriansky kraj: Z vyše 30-tisíc ľudí v okrese Nitra je len 213 pozitívnych (minúta po minúte)

Spravodajstvo z celoplošného testovania na Covid-19 v okresoch Nitrianskeho kraja.

Pred nitrianskym kúpaliskom.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus Banskobystrický kraj: Prvý deň testovania je za nami. Pokračuje sa v nedeľu (minúta po minúte)

Podrobné spravodajstvo z celoplošného testovania na Covid-19 v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Žiar nad Hronom, Zvolen a ostatných okresoch BB kraja.

Koronavírus Žilinský kraj: Testovanie prebehlo bez výraznejších problémov (minúta po minúte)

Celoplošné testovanie na Covid-19 v okresoch Žilina, Martin, Čadca, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a ostatných okresoch ZA kraja.

Koronavírus Nitriansky kraj: Z vyše 30-tisíc ľudí v okrese Nitra je len 213 pozitívnych (minúta po minúte)

Spravodajstvo z celoplošného testovania na Covid-19 v okresoch Nitrianskeho kraja.

Už ste čítali?