Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Mojmírovce sa usilujú získať štatút mesta

Obec Mojmírovce leží 15 km južne od Nitry, nachádza sa vo vinohradníckej oblasti. Prvá písomná zmienka o bývalom mestečku s bohatou históriou pochádza z roku 1156. V obci je niekoľko dominánt, ktoré svedčia o zaujímavej minulosti. Na námestí upúta návštev

níkov baroková budova rímsko-katolíckej fary, Kostol sv. Ladislava z roku 1721, pôvodná zemianska kúria a postupný prechod parkom s mnohými chránenými drevinami k budove kaštieľa a koniarne z roku 1721. V súčasnosti sú prebudované na hotelové a kongresové zariadenia. Kostol, kaštieľ a koniareň dali postaviť Huňadyovci, ktorí bola najvýznamnejším rodom v Mojmírovciach. Na ich panstve bol jednou z priorít chov koní, a preto sa tu konali v roku 1814 prvé konské dostihy v Uhorsku. Súčasťou veľkého chovu koní bol aj arabský kôň Tajár, ktorého odborníci pokladali za praotca rakúsko-orientálneho chovu. Jeho kostra je uložená v depozite Prírodovedeckého múzea vo Viedni. Mojmírovce sú aj rodiskom grófa Antona Grasalkoviča, ktorý bol významným činiteľom na dvore Márie Terézie, dal postaviť palác v Bratislave, v ktorom je dnes sídlo prezidenta. V obci je jeho rodný dom, gróf je pochovaný v Maďarsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Mojmírovce, v minulosti známe pod názvom Urmín, sú na začiatku tretieho tisícročia modernou obcou. Starostom je už štvrté obdobie Imrich Kováč, jeho zástupcom už druhé volebné obdobie Peter Schulcz. Obecné zastupiteľstvo pracuje v deväťčlennej zostave.
Z celkového počtu obyvateľov 2800 žije v Mojmírovciach aj 350 Rómov. Medzi nimi je najväčšia nezamestnanosť. „Na aktivačných prácach sa podieľa 50 ľudí, pracujú na rekonštrukciách v obci a pomáhajú pri údržbe,“ hovorí starosta.
Obec má záujem prilákať mladé rodiny a tým pozitívne ovplyvniť demografický vývoj výstavbou nájomných bytov. Evidovaných je 30 žiadostí, zatiaľ vybrali lokalitu Pažiť na výstavbu 12 nájomných bytov. Na tento projekt získali dotáciu Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR vo výške takmer troch miliónov korún a úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania vo výške 11 miliónov 440-tisíc korún. Byty plánujú odovzdať nájomníkom budúci rok na jar.

Skryť Vypnúť reklamu

Výstavba a perspektívy
Obyvatelia Mojmíroviec majú k dispozícii kompletné občianske služby. Vybudovaná je plynofikácia, kanalizácia, vodovod a od roku 1993 aj čistička vôd, na ktorú sú napojené aj obce Svätoplukovo a Štefanovičova. Za vyše 20 mi-
liónov korún z prostriedkov Sapard postupne rekonštruujú miestne komunikácie a v spolupráci s Poľnohospodárskym družstvom vybudovali chodníky. Z prostriedkov Európskej únie za 38 miliónov korún zrekonštruovali školu a zateplili budovu. Od septembra sídlia pod jednou strechou základná škola, materská i základná umelecká škola. „Získali sme aj grant vo výške 50-tisíc korún v rámci projektu Otvorená škola na vybavenie detského ihriska v areáli školy,“ informuje Imrich Kováč. V priestoroch bývalej materskej školy po jej obnove plánujú otvoriť domov dôchodcov.
Obec pripravila projekt, do ktorého vložili milión korún. V smere na Poľný Kesov bol urobený v 70. rokoch 2200 m hlboký vrt, kde bola horúca voda, mala 82oC. Toto chcú využiť a vybudovať v obci wellness centrum.
Mojmírovce sú členom mikroregiónu Cedron. Patria sem obce Cabaj-Čápor, Svätoplukovo, Veľká Dolina, Štefanovičova, Poľný Kesov, Mojmírovce, podnikateľské subjekty Kaštieľ, Poľnohospodárske družstvo, Tauris Nitria a občianske združenie Mojmírovské kroky.
Manažment obce má vytvorené väzby s podnikateľskou sférou. Najväčším zamestnávateľom je Poľnohospodárske družstvo s výmerou 3 800 hektárov v katastroch obcí Mojmírovce, Veľká Dolina, Poľný Kesov a Štefanovičova. Jeho predsedom je zástupca starostu Peter Schulcz. Takmer 240 zamestnancov sa podieľa na poľnohospodárskej produkcii, ktorá sa spracúva na družstevnom bitúnku, v miestnej pekárni a v Taurise. Táto firma ponúka certifikované mäsové výrobky a poskytuje pracovné príležitosti pre takmer sto ľudí.
Silným zamestnávateľom je tiež obecný úrad, ktorý je zriaďovateľom všetkých troch škôl s vyše 65 zamestnancami.
Návštevníkom Mojmíroviec je k dispozícii hotelové zariadenie Kaštieľ, s.r.o., kde je priestor na športové, spoločenské, vzdelávacie aj rekreačné aktivity. Riaditeľom Kaštieľa a Vzdelávacieho inštitútu COOP (ktorý tu tiež sídli), je Štefan Bugár. V týchto dňoch sa v Kaštieli uskutočnil XIV. zjazd slovenských a českých patológov. Jedným z organizátorov bol Ústav patológie v Nitre, ktorého prednostom je rodák z Mojmíroviec Dušan Ďurčanský.
V blízkosti veľkého kaštieľa je malý kaštieľ, ktorý má vo vlastníctve obec. „Plánujeme ho tiež zrekonštruovať a mal by slúžiť ako regionálne informačné centrum. Zveľadiť chceme aj park, ktorý má 14 hektárov. V jeho areáli sa nachádza ihrisko a zrekonštruovaná antuková atletická dráha,“ hovorí Imrich Kováč.
V obci funguje zdravotné stredisko, lekáreň, sieť obchodov a knižnica. Vedie ju Milena Kapsová, nachádza sa tu okolo 12-tisíc titulov a zavedený je tu aj internet. Od roku 1853 je v Mojmírovciach pošta. Na námestí je budova Starej pošty, ktorú chcú zrekonštruovať na informačno-muzeálnu budovu.
V Mojmírovciach pripravili pomenovanie 35 uliciam, zahrnuli ho do podkladov pre navigačný systém. Zatiaľ však na realizáciu projektu nenašli prostriedky.

Skryť Vypnúť reklamu

Podzemné chodby a artézske studne
Pod obcou sa nachádza spleť chodieb z protitureckých nájazdov v 16. – 17. storočí, ktoré v blízkej budúcnosti uvažujú sprístupniť. „Pri plánovanej rekonštrukcii námestia chceme urobiť výskum. Narazili sme na chodby už pri výstavbe kanalizácie, sú v hĺbke aj niekoľko metrov. Niektorí ľudia z nich majú urobené pivnice a mnohí ich bohužiaľ zasypali,“ hovorí starosta. Zaujímavosťou Mojmíroviec sú aj artézske studne, ktoré sú funkčné a poskytujú stále kvalitnú vodu. Na hlavnom cintoríne zo začiatku 19. storočia je morový pomník a svedkom histórie je aj veľký židovský cintorín, ktorý je z nemých pozostatkov existencie veľkej židovskej komunity v obci.

Kultúra v obci
Mojmírovce žijú bohatým kultúrnym a spoločenským dianím. Funguje tu 13 záujmových organizácií. Pravidelne sa tu organizujú výstavy, koncerty, besedy, vínne degustácie, súťaže v parkúrovej jazde na koni či večery s cimbalovou a dychovou hudbou Mojmírovská kapela, ktorá vznikla v roku 1883. Už 11-ročnú históriu majú obecné zvesti Mojmírovčan. Pozitívnou zmenou je ich nová časopisová plnofarebná forma. Okrem Mojmírovskej kapely obec reprezentuje aj súbor Seniori. Ich umeleckým vedúcim je riaditeľ Základnej umeleckej školy v Mojmírovciach Rudolf Arpáš, ktorý súbor doprevádza na harmonike. Dievčenská folklórna skupina Lučina zase prináša dynamiku, temperament a celkové oživenie.
Obec má nadštandardnú cezhraničnú spoluprácu medzi mestami Wartberg nad Kremsom v Rakúsku a maďarským Csömörom. „Minulý rok nám priniesol aj prvé stretnutia s priateľmi zo slovenskej obce Aradáč v Srbsku a bulharskej obce Jakoruda. Po vlaňajších augustových záplavách tam smerovala naša humanitárna pomoc. Poslali sme za kamión potravín a školských potrieb. Zabezpečila to obec v spolupráci s podnikateľskými subjektami.

Majú vyškolenú projektovú manažérku
Daniela Kozáková pracuje na obecnom úrade ako kultúrna a osvetová pracovníčka. Zároveň je aj projektovou manažérkou s certifikátom oprávňujúcim k tejto činnosti. Na jej konte je desiatka úspešných projektov. „Jednou zo zmien v našej spoločnosti je získavanie finančných prostriedkov z rôznych grantov, fondov a dotácií. Naša obec má vypracovaný Program rozvoja obce platný do konca tohto roku a v jeho zmysle realizujeme rozvojové aktivity,“ hovorí Daniela Kozáková.
V roku 2005 podali 13 projektov, úspešných bolo šesť, dva projekty sú ešte vo výberovom konaní. Päť bolo neúspešných. Celkovo získali sumu 40,7 milióna korún. V tomto roku pripravujú nové strategické dokumenty – Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce na obdobie 2007–2013 a dokončujú novú Územno-plánovaciu dokumentáciu. „Máme pripravené projekty na rekonštrukciu komunikácií, lávok pre peších cez potok, na uzatvorenie skládky odpadov a pripravujeme projektovú dokumentáciu na verejné priestranstvá. Na ministerstve životného prostredia je predložený Projekt na rekultiváciu skládky odpadov pri Žigobore s objemom 15 miliónov korún a do projektových prác je zahrnutá pomoc slabším a dlhodobo chorým občanom,“ informuje projektová manažérka.

Najstaršia občianka
Jozefína Mečárová oslávila minulý rok 100 rokov. Jej recept na dlhovekosť je veľmi jednoduchý – pokoj v duši, skromnosť, pracovitosť, láska a viera.
Narodila sa v roku 1905 v Prievidzi a pochádza z piatich súrodencov. Kraj bol veľmi chudobný a ako deti museli pomáhať rodičom pri všetkých prácach. Ako 15-ročná odchádzala za prácou do Maďarska. Vydala sa v roku 1927 a presťahovala sa do Mojmíroviec. Po čase sa jej narodili tri deti - synovia. S najmladším žije dodnes. „Teraz si užívam jeseň života v kruhu svojich najbližších. Mám osem vnúčat, sedem pravnúčat a dve prapravnúčatá,“ hovorí Jozefína Mečárová.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 19 502
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 977
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 439
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 12 680
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 663
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 411
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 153
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 618
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 341
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 333
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Celoplošné testovanie v Nitre: Prihlásilo sa už vyše päťsto dobrovoľníkov

Krajský lekár Ľubomír Ševčík hovorí, že najťažšie zrejme bude zabezpečiť dostatok zdravotníkov. Vyzýva ich, aby sa prihlásili.

Tradičné vianočné mestečko v Nitre nebude, neurobia ani klzisko na Župnom námestí

Mesto do poslednej chvíle verilo, že vianočné trhy budú. Vybralo aj predajcov.

Vlani boli mestské vianočné trhy len na Svätoplukovom námestí. Tento rok sa malo konať na troch miestach.

Kraj renovuje ďalšiu časť šalianskej polikliniky

Bez rekonštrukcií zatiaľ zostáva nemocničná časť. Podľa Prekopovej je o tomto objekte naďalej predčasné hovoriť.

Od pondelka pokračuje proces so starostom Dolného Chotára

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku pokračuje od pondelka (26. 10.) pojednávanie so starostom Dolného Chotára Františkom D. a spol.

Starosta Dolného Chotára František Dora.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?