Pondelok, 1. marec, 2021 | Meniny má AlbínKrížovkyKrížovky

Polícia tvrdí, že si útok vymyslela

Študentka maďarskej národnosti Hedviga Malinová si útok skínov podľa tvrdenia polícia len vymyslela! Nitriansky vyšetrovateľ minulý pondelok zastavil trestné stíhanie vo veci lúpeže, obeťou ktorej sa mala študentka stať. Ona však trvá na svojom a opakuje

: Nič som si nevymyslela. Minulý týždeň sa obrátila na advokáta. Stal sa ním Gábor Gál, poslanec Národnej rady za SMK. Médiá informoval, že voči uzneseniu vyšetrovateľa o zastavení trestného stíhania podá sťažnosť. Vo štvrtok sa však zastupovania klientky po ich vzájomnej dohode vzdal. Zdôvodnil to tým, že obvinenia z politizácie prípadu poškodili jeho osobe, Hedvige aj prípadu ako takému. Vzdal sa ho práve preto, že má „úprimný záujem o jeho dôsledné vyšetrenie“. Hedviga naďalej tvrdí: „Neklamem. Som ochotná ísť aj na detektor lži.“

Skryť Vypnúť reklamu

Ako sa to začalo?
Hedviga (23) z Horného Mýta v okrese Dunajská Streda je študentkou Univerzity K. Filozofa v Nitre, aprobácia nemecký jazyk – maďarčina. V piatok 25. augusta mala ráno vykonať postupovú skúšku z maďarského jazyka a literatúry (robí sa po ukončení tretieho ročníka). Na katedru pod Zoborom prišla krátko po ôsmej – bola zakrvavená, bosá, jej topánky neskôr polícia našla na pol ceste, v Brezovom háji. „Študentka krvácala na čele aj z nosa, mala opuchnuté ústa, líca a modriny na stehne. Bola v šoku,“ povedala nám pedagogička z katedry krátko po incidente.
Hedviga tvrdila, že ju zbili dvaja vyholení mladíci, ktorí mali na rukáve bundy nejaké nápisy. Napadli ju vraj, keď ju počuli hovoriť po maďarsky. Na blúzku zo zadnej strany jej mali napísať: „Maďari za Dunai! SK bez parazitov!“ Útok sa mal odohrať neďaleko mosta na Napervillskej ulici. Študentka si spomenula, že na ňu páchatelia kričali: „Na Slovensku po slovensky“. Uviedla, že ju bili a kopali, pričom dvakrát stratila vedomie. Medzitým jej prikázali, aby si dala dolu pančuchy, náušnice, sako a odovzdala im peňaženku.
Kabelku bez dokladov, mobilný telefón aj sako objavila polícia krátko po nahlásení činu neďaleko mosta. Hedviga sa podrobila ošetreniu v nitrianskej nemocnici - na traumatológii aj gynekológii. Podozrenie na vaginálne krvácanie sa nepotvrdilo. Ako sa neskôr ukázalo, krv na oblečení bola prenesená z nosa. Riaditeľ nemocnice ešte v deň útoku pre médiá vyhlásil, že pacientka nemá po telesnej stránke vážne zranenie, „utrpela však ťažkú psychickú traumu“. Na vlastnú žiadosť bola v ten istý deň prevezená do dunajskostredskej nemocnice. V sobotu ju prepustili domov.
Útok na bezbrannú študentku okamžite odsúdili politici aj bežní ľudia. Polícia hneď rozbehla v Nitre špeciálnu akciu. Policajný prezident Ján Packa vyhlásil, že „bude trvať dovtedy, kým sa páchateľov nepodarí vypátrať alebo ich niekto nevydá“.
Hedviga povedala, že sa do Nitry už nevráti, chcela doštudovať diaľkovo. Uviedla, že ak to nebude možné, školu nedokončí.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia: Skutok sa nestal
V pondelok 28. augusta, teda tretí deň po útoku, dostala študentka poštou zmiznuté doklady. Niekto ich poslal na jej domácu adresu. Obálka, v ktorej prišli, sa stala jedným z hlavných dôkazov. Polícia z nej totiž získala DNA – „rozbory potvrdili, že na známke aj lepivej časti obálky sú Hedvigine sliny“. Znalec z odboru grafológie skúmal aj písmo na obálke, ktoré porovnával okrem iného aj s nápismi na blúzke. „Konštatoval, že zápisy obsiahnuté na blúzke a listovej obálke pravdepodobne vyhotovil totožný pisateľ, pravdepodobne Hedviga M.“ Minister vnútra Robert Kaliňák na utorkovej tlačovej besede upresnil, že obálka bola poslaná v deň útoku (25. augusta) z okresu Dunajská Streda, pravdepodobne z Jahodnej, čo je obec v susedstve Hedviginho bydliska.
Podľa Kaliňáka mali policajti podozrenie, že študentka nehovorí pravdu, už dva-tri dni po nahlásení útoku. Údajne sa im zdalo čudné aj to, že na blúzke bolo napísané „Dunai“ namiesto slovenského Dunaj. Nepotvrdila sa ani verzia, že Hedvigu napadli skíni, keď ju počuli telefonovať po maďarsky. Podľa mobilného operátora totiž z jej mobilu nebol urobený žiadny hovor. „Reagovala, že s niekým teda musela hovoriť osobne, že sa asi s niekým stretla. Pýtali sme sa, s kým. Odpovedala, že si nespomína. Nepamätala si ani miesto činu,“ dozvedeli sme sa na polícii.
Hedviga mala ležať v bezvedomí na zemi v tráve, keď jej páchatelia písali na chrbát hanlivé nápisy. Polícia však uviedla, že na blúzke nenašla - okrem krvi z nosa poškodenej - žiadne znečistenie.
„Aj krvné fľaky na tvári a tele vznikli prenesením krvi z nosa. Povedala, že sa jej z neho pustí krv vždy, keď je nervózna. Ranu mala len na dolnej pere. Znalec vylúčil aj otras mozgu a s tým súvisiace bezvedomie. Poškodená si teda mala pamätať priebeh skutku i udalosti, ktoré mu predchádzali.“
Podľa ministra vnútra pracovalo na prípade viac ako 250 policajtov. „Preverili okolo 620 podozrivých a skontrolovali vyše 100 reštauračných zariadení. Je nepochybné, že sa skutok nestal.“ Minister dodal, že motív konania študentky nebol predmetom skúmania. V tejto súvislosti poznamenal, že sa v to ráno snažila za každú cenu urobiť skúšku, až potom vraj chcela ísť na ošetrenie. „Chcela sa vyhnúť aj medializácii.“

Skryť Vypnúť reklamu

Hedviga sa rozpamätala
Na tvrdenia polície sa rozhodli Hedviga a jej vtedajší právnik, poslanec Gábor Gál, reagovať na tlačovej besede. Konala sa v stredu v Dunajskej Strede.
Študentka na nej uviedla, že v osudný piatok mala postupovú skúšku. Vystúpila na autobusovej stanici v Nitre a odtiaľ išla peši cez pešiu zónu smerom na Zobor. Neďaleko mosta vraj komunikovala s mladým párom, ktorý sedel vo vozidle s maďarskou ešpézetkou. Bolo modrej farby. Pár sa informoval na cestu do Nových Zámkov. Ona im poradila, pričom hovorila po maďarsky.
Hedviga na tlačovke vysvetlila, že si na to všetko spomenula dodatočne - s pomocou psychiatra. Práve on jej vraj pomáha rozpamätať sa. Zdôraznila, že nikdy so stopercentnou istotou netvrdila, že telefonovala po maďarsky: „Trikrát som vypovedala, že som buď telefonovala, alebo s niekým hovorila.“
To, že dvaja útočníci na ňu kričali „Na Slovensku po slovensky“, si študentka pamätala od začiatku - rovnako ako priebeh útoku a to, čo páchatelia hovorili. Zapamätala si tiež ich tváre, identikit zostavila už v piatok 25. augusta večer. „Má strašne dobrú pamäť na tváre,“ zdôvodnil to advokát.
Hedviga vysvetlila aj to, prečo sa na obálke nachádza jej DNA: kým obálku v stredu odovzdala polícii, používala ju vraj ako puzdro na doklady. Keď si kúpila skutočné puzdro, zahodila obálku do koša: „Nevedela som, že je to dôležité“. Keď sa Hedviga dozvedela, že o obálku má záujem polícia, vybrala ju z koša. Keďže z nej medzitým odpadla známka, naslinila ju a znovu nalepila. „Takto sa dostali moje sliny na obálku. Viem, že je to nelogické, ale takto sa to stalo,“ konštatovala vysokoškoláčka.
Advokát pripustil, že v prípade je veľa nezrovnalostí, „ale preto, že si nevie spomenúť“. Uviedol, že ide o dobrú študentku: „Načo by si to celé vymyslela?“ Poukázal, že má priateľa Slováka a nastávajúcu svokru, „ktorá ani po maďarsky nevie“. Uviedol, že rodina pôvodne vôbec nechcela právnika. Zmenilo sa to až po výsluchu, ktorý Hedviga podstúpila predminulú sobotu. Trval takmer šesť hodín. „Šiesti policajti na mňa kričali, že som klamárka, že klamem od začiatku. Povedali, že ak sa priznám, môžem ísť, ak nie, tak pôjdem do väzenia,“ tvrdí Hedviga.
Dodala, že po útoku nechcela, aby pedagógovia zavolali médiá. „Chcela som vykonať skúšku. Učila som sa na ňu dva mesiace.“ Medzičasom zmenila svoj názor, že sa do Nitry viac nevráti: „Chcem sa vrátiť do Nitry a študovať tam“.

Výsluch je na videozázname
Na vyjadrenia Gábora Gála a Hedvigy Malinovej zareagovali ešte v ten istý deň minister Róbert Kaliňák aj policajný prezident Ján Packa. „Hodnoverne bolo preukázané, že sa skutok nestal. Kým sme nemali analýzu DNA, prípad sme neuzatvorili.“ Výsledky testu DNA je polícia ochotná poskytnúť „ktorémukoľvek ústavu na svete“.
Minister poznamenal, že každá známka je „jednorazovo oblízateľná“. Na tej, ktorá mala byť na obálku nalepená opakovane, vraj sedí pečiatka z pošty na stotinu milimetra.
Výsluch študentky je podľa Packu na videozázname, všetko prebehlo v súlade so zákonom. Uviedol tiež, že identikitu, ktorý bol zhotovený na základe výpovede študentky, zodpovedala jedna osoba. Mala však alibi. Keďže polícia nezistila páchateľov, nemohla sa robiť ani rekonštrukcia činu. Mohol sa však robiť vyšetrovací pokus. Hedviga ho vraj opakovane odmietla a nebola schopná presne určiť ani miesto činu. Kaliňák poukázal aj na znalecký posudok, podľa ktorého modriny na stehnách nemohli vzniknúť tak, ako študentka uvádzala: kopancami a opakovanými údermi rukou.

Svedkyňa: Videla som, ako sa vyzula
Hedviga vypovedala, že keď sa po útoku prebrala, bola v tráve, strašne jej bola zima, mala mokré topánky. Po cestičke cez Brezový háj sa rozbehla na katedru pod Zoborom. Bola zakrvavená, mala roztrhnutú blúzku. Cestou si vyzula topánky, pretože jej boli ťažké.
Približne v tom istom čase kráčala po chodníku v Brezovom háji pani Denisa z Nitry. Smerovala do súkromnej bezpečnostnej firmy, kde pracuje. „Išla predo mnou dievčina s plavými vlasmi. Kráčala normálne, ničím nepútala pozornosť,“ spomína si Denisa. Keď už chcela odbočiť do firmy, všimla si, že sa dievčina zohla a vyzula. Topánky vraj položila na trávu vedľa chodníka a pokojne pokračovala v ceste. „Do tváre som jej nevidela. No kolega, ktorý išiel minútu predo mnou, ju videl,“ dodala Denisa. V práci sa spolu o všetkom rozprávali: „Nechápali sme, prečo sa vyzula. Až neskôr, zo správ, som sa dozvedela o prepadnutí študentky.“ Polícii ona, ani jej kolega nič nehlásili. Skontaktovali sa s ňou údajne až minulý týždeň. Denisin kolega nám povedal, že zatiaľ oficiálne vypočutý nebol, s vyšetrovateľom hovoril len po telefóne. O podrobnostiach nám povedať nechcel.

Obvinia ju?
Gábor Gál minulý týždeň (ešte v čase, keď zastupoval Hedvigu) uviedol, že „orgány činné v trestnom konaní nevykonali všetky dostupné metódy na zistenie páchateľov, naopak, všetky svoje sily sústredili na bagatelizovanie prípadu.“ Predseda SMK Béla Bugár v utorok vyhlásil, že vo vyšetrovaní prípadu je veľa otáznikov. „Nie sme obhajcovia tejto študentky, nevieme, či si vymýšľa alebo nie. Jedno je isté, je ochotná ísť na detektor lži,“ povedal Bugár s tým, že ak je na takýto postup pripravená, asi si myslí, že pravdu má ona a nie polícia. V piatok vydala Strana maďarskej koalície stanovisko, že sa viac nebude vyjadrovať k prípadu študentky Hedvigy Malinovej, pretože celá záležitosť čoraz viac dostáva politický podtón. „Očakávame, že bude umožnené ďalšie vyšetrovanie, a to objasní, čo sa stalo, lebo v našom záujme je, aby pravda vyšla najavo,“ uvádza sa v stanovisku SMK. Ak vraj ďalšie vyšetrovanie dokáže nepravdivosť tvrdení študentky, potom musí niesť zodpovednosť.
„Hedvige hrozí obvinenie z krivej výpovede alebo zo šírenia poplašnej správy,“ dozvedeli sme sa na polícii. „Videl som fotky toho dievčaťa po útoku. Bola napadnutá, zbitá. Navštívil som ju aj doma. Ešte dva týždne po tom bola psychicky labilná a bolo zjavné, že pri vstávaní zo stoličky má bolesti,“ povedal Béla László, dekan Fakulty stredoeurópskych štúdií. Tomu, že si Hedviga útok vymyslela, nechce uveriť. Hovorí, že je dobrá študentka. Ak by ju polícia obvinila, začne sa proti nej na univerzite disciplinárne konanie. To sa môže teoreticky skončiť až vylúčením zo školy.
Na ťahu je teraz prokuratúra, ktorá musí rozhodnúť o sťažnosti proti zastaveniu trestného stíhania vo veci lúpeže s rasovým motívom (samozrejme, pokiaľ bola sťažnosť podaná). Kým nie je v tejto veci právoplatné uznesenie, Hedviga nemôže byť obvinená.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. FIIT – vedomosti, ktoré majú zmysel
 2. Štúdium, ktoré sadne
 3. Získaj náskok pred štartom
 4. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 5. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 6. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 7. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 8. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 9. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 10. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 1. 26 years of providing you with essential information
 2. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 3. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 4. Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región
 5. Cirkevné gymnázium v Snine patrí medzi najlepšie v kraji
 6. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 7. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 8. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 9. Dáma s pávím pierkom
 10. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 22 799
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 12 824
 3. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 10 366
 4. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 10 001
 5. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 8 320
 6. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 602
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 7 007
 8. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 5 953
 9. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 399
 10. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 4 937
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Antonín Stavjaňa.

Čo povedal tréner po prehre 1:3 na východe?

9 h
Po tomto páde ex-Nitrana Balaja (na zemi) pri Regäselovi (vo výskoku) zapískal rozhodca Očenáš penaltu pre FC ViOn, ktorá v kontexte s ďalšími udalosťami nesedela domácemu trénerovi Petrovi Lérantovi (v čiernom).

Tvrdé slová na tlačovke – trénerovi Nitry sa vonkoncom nepáčila penalta, akou FC ViOn potvrdil historický skok do nadstavby o titul.

27. feb
Snímka z duelu Vrábeľ s Galantou. Celkom vpravo domáci kapitán Dávid Hamar.

MY Nitrianske noviny pokračujú v seriáli Futbalový bonzáčik. Tentoraz sme prevetrali kabíny treťoligistov, presnejšie deviatich mužstiev z regiónu.

26. feb
Ilustračné foto.

Situácia je stále zlá. Odkedy má byť Nitriansky okres bordový?

26. feb

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muž, ktorý sa stal maskotom mesta pod Urpínom, mal 63 rokov.

27. feb

Testovanie pokračuje aj v nedeľu.

27. feb

Stalo sa tak vo štvrtok 25. februára.

26. feb

Osadili dôležitý prvok, cyklomost.

15 h

Už ste čítali?