Matúško ťažko udržiava rovnováhu, nohy sa mu podlamujú a chlapec padá. Rodičia s ním pravidelne cvičia, dávajú mu vitamíny a chodia s ním do kúpeľov. A od mája skúšajú aj hippoterapiu – liečbu pomocou koňa. Túto formu rehabilitácie spustili na jar v jazdeckej škole Eysan v Jedľových Kostoľanoch v okrese Zlaté Moravce. Pacienti tam pod odborným dohľadom sedia na chrbte pokojne idúceho koňa. Zdanlivo obyčajná prechádzka na chrbte zvieraťa pomáha pri detskej mozgovej obrne, skleróze multiplex a iných neurologických, ale aj ortopedických ochoreniach či pri problémoch s vykrivenou chrbticou.
Poisťovne hippoterapiu nepreplatia
Je podvečer, už sa takmer stmieva. V jazdeckej škole v tichom prostredí medzi lesmi v lokalite pohoria Tribeč postáva niekoľko ľudí. Sú medzi nimi aj dvaja pacienti, ktorí pricestovali zo Zlatých Moraviec na pravidelnú terapiu koňom – mladá žena a malý chlapec.
Zviera kráča do kruhu vo vyhradenom priestore, vedie ho inštruktorka, zboku na klienta dohliada lekárka. Pacienti jazdia pokojným tempom asi 25 minút, jedna jazda ich vyjde na tristo korún. Zdravotné poisťovne takúto terapiu nepreplácajú, považujú to za nadštandard.
Sylvia Košútová zo Zlatých Moraviec zostúpi z koňa, na ktorom predtým istý čas jazdila len pod vedením inštruktorky, lekárka ju sledovala z diaľky. Pani Sylvia trpí genetickou chorobou, má poškodenie nervového systému dolných končatín. Na hippoterapiu začala chodiť v lete, kúpila si osem jázd. „Navrhla mi to lekárka, keď som si k nej bola vypýtať papiere do kúpeľov. Prvý raz som sa neskutočne bála, pretože som nikdy predtým na koni nesedela. Teraz je to už v poriadku, zvykla som si,“ hovorí.
Má pocit, že terapia na koni jej pomohla: keď jazdí pravidelnejšie, cíti sa lepšie. „Nie je tu jazdiareň, v zime sa kúry nebudú robiť. Až do jari mi preto ostane len plávanie.“
Kôň bez sedla
Pani Sylviu vystrieda deväťročný Matúš s diagnózou progresívnej svalovej dystrofie. Zistili mu ju, keď mal len sedem mesiacov. „Jeho choroba sa nedá vyliečiť. Snažíme sa aspoň o to, aby sa mu neprihoršilo. Pravidelne s ním doma cvičíme, niekoľkokrát sme boli v kúpeľoch a od mája skúšame hippoterapiu. Mám pocit, že odkedy jazdí na koňoch, nepadá tak, ako predtým,“ povedala Matúšova mama Magdaléna Pechová. Na terapii bola so synom minulý týždeň už sedemnásty raz.
Ak na koni sedí dieťa, po celý čas jazdy kráča pri ňom odborníčka. Lekárka Katarína Bieliková pridŕža Matúša, aby nespadol. Po niekoľkých kolách si Matúško na chrbát koňa ľahne úplne. Telo chlapca a zvieraťa oddeľuje len deka, kôň nemá na chrbte žiadne sedlo.
„Kôň má telesnú teplotu 38 stupňov a aj to sa pri hippoterapii využíva. Svoje teplo odovzdáva pacientom, má to pozitívny vplyv na uvoľnenie svalstva,“ vysvetľuje lekárka Katarína Bieliková.
Naprávajú krivú chrbticu
Ona sama sa k terapii prostredníctvom koní dostala vďaka svojej práci lekárky na rehabilitačnom oddelení zlatomoravskej mestskej nemocnice. Katarína Bieliková má atestáciu z rehabilitácie a s hippoterapiou sa po prvý raz stretla na predatestačnom školení na Čiernej Vode. Zaujal ju najmä efekt terapie na deti trpiace detskou mozgovou obrnou.
„Hippoterapia sa používa pri viacerých formách detskej mozgovej obrny. Účinná je pri spastickej forme, kedy má pacient zvýšené svalové napätie a kúra dokáže svaly uvoľniť. Rovnako je vhodná pre hypotonikov, ktorí majú svalové napätie znížené,“ hovorí doktorka Bieliková.
Kone tiež priaznivo pôsobia na ďalšie neurologické, ale i ortopedické diagnózy. „Značná časť našich pacientov z ambulancie má ochorenia chrbtice spôsobené nesprávnym sedením, dlhou prácou pri počítači a podobne. Pri hippoterapii sa snažíme dosiahnuť takzvaný korektný sed. Na zvierati sa nedá sedieť ako na stoličke, pri sedení na koňoch musí človek jednoducho správne držať telo, aktívne zapájať medzilopatkové svalstvo a namáhať všetky svaly v okolí chrbtice. To ho núti, aby rovnako sedel aj po tom, čo z koňa zíde,“ vysvetľuje lekárka. Efekt by sa mal prejaviť už po ôsmich až desiatich kúrach.
Štyridsiatnici aj päťroční
Hippoterapia nie je vekovo ohraničená. „Náš najmladší klient mal päť rokov, najstarší mohol mať okolo štyridsiatky,“ hovorí majiteľka jazdeckej školy Eysan Ľubica Ondriašová. Tri roky pomáhala pri hippoterapii v Nitre, teraz rovnakú terapiu v spolupráci s doktorkou Katarínou Bielikovou rozbehla vo vlastnej jazdeckej škole. Jazdí sa na rôznych koňoch, všetky sú pokojné a na pacientov zvyknuté.
Na čo je dobrá terapia koňom?
• lieči sa ňou vykrivená chrbtica, skolióza
• pomáha pri všetkých formách detskej mozgovej obrny
• je účinná pri neurologických a ortopedických ochoreniach
• cvičí sa stabilita, rovnováha a správne držanie tela
• je vhodná pre ľudí po náhlych cievnych mozgových príhodách, po operáciách a úrazoch mozgu a miechy
• doporučuje sa aj pri niektorých psychiatrických ochoreniach