Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Na ekologických previnilcov doplácame všetci

Aj keď prašná cesta pozdĺž ľavého brehu rieky Nitra nie je populárnym miestom na prechádzky, niektorí ľudia ju opakovane vyhľadávajú. Bezdomovci tu chodia do krovia prespávať a bežní Nitrania vyvážať odpad. V mnohých prípadoch aj nebezpečný.


Kopy odpadu sa nachádzajú na celom takmer kilometrovom úseku prašnej cesty. Prvú sme objavili už po niekoľkých metroch po odbočení z mosta pri firme Sunob smerom k hrádzi na rieke. Okrem vyhodených perín, starého nábytku a elektrospotrebičov sme postupne nachádzali aj odpad, ktorý ekológovia označujú za nebezpečný (autobatérie, obalový materiál z nebezpečných látok). „Tieto kopy sú tu stále. Aj keď ich mesto z časti odprace, postupným hromadením sa vytvárajú čím ďalej tým väčšie,“ hovorí Július Petrík, ktorý sa ekológii venuje profesionálne takmer dvadsať rokov. Upozorňuje na hroziacu kontamináciu podzemnej vody a pôdy či znečistenie zelenej plochy, ktorá je nad zemou.

Skryť Vypnúť reklamu

Odstraňovaním odpadu sa nič nerieši
Úsek pozdĺž prašnej cesty nie je jediným miestom, na ktoré ľudia odpad nelegálne vynášajú. V územnom katastri Nitry i okolitých obcí ich je niekoľko. Obvodný úrad životného prostredia v Nitre o nich vie, presnú evidenciu však nevedie. „Nelegálnou skládkou je prakticky každá kopa odpadu umiestnená mimo miesta určeného na jeho vývoz. Práve preto nie je možné všetky čierne skládky zaznamenať. Problematika nelegálneho vývozu odpadu sa týka väčšiny slovenských miest a obcí,“ hovorí Monika Medovičová z oddelenia odpadov. Za najkritickejšie miesta nelegálneho vývozu odpadu označuje skládky na odpočívadle Selenec (vedľa cesty z Nitry do Veľkého Lapáša), na Malantskej ceste či bývalom hnojisku v katastri Veľkých Janíkoviec. Najčastejšími lokalitami sú podľa nej odľahlé miesta, ktoré sú autom dostupné a málo frekventované. Ako príklad uvádza kameňolomy, poľné či vedľajšie cesty.
Július Petrík dopĺňa jej príklady o ďalšie: „Vedľajšie a poľné cesty sú len zlomkom zo zoznamu čiernych skládok. Tie najväčšie sú skryté pred dohľadom očí. Práve preto sú nebezpečnejšie ako ostatné.“ Hovorí o bývalom sklade ropných látok v Cabajskom lese na konci lesnej cestičky k horárni. Ropné škvrny na zemi tu dokazujú nedostatočné zabezpečenie vlastníka skladu voči kontaminácii pôdy a podzemných vôd. J. Petrík predpokladá, že ropné škvrny a hrdzavejúce sudy sú tam už okolo piatich rokov. Na Odbore komunálnych činností MsÚ Nitra o tejto skládke nevedeli, po našom upozornení sa však obrátili na správu majetku o určenie vlastníka nehnuteľnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Nebuďme ľahostajní – platíme si za to
„Drvivá väčšina čiernych skládok pozostáva z komunálneho odpadu a drobného stavebného materiálu. Ak nie je známy vinník, tak podľa zákona o odpadoch odstránenie takýchto skládok zabezpečuje obec, v katastri ktorej sa skládka nachádza,“ hovorí Medovičová. Ekológovia sa však zhodujú na tom, že opakované odstraňovanie čiernych skládok nie je ale dostatočným riešením tohto problému. Za dôležitú považujú osvetu a zvýšenie ekologického vedomia ľudí. „V dnešnej dobe nemáme dôvod na to, aby sme odpad vyvážali mimo miest na to určených. Každý občan má obcou určené miesto na ukladanie komunálneho odpadu. Objemný a nebezpečný odpad musí obec či mesto podľa zákona dvakrát do roka od občanov zbierať. Mestá, ako aj niektoré obce, majú zriadené zberné dvory. Niekedy sa však zdá, akoby ľudia o týchto možnostiach nevedeli a konali proti logike. Odovzdanie akéhokoľvek odpadu zbernému dvoru je zadarmo, za jeho vývoz mimo miesta na to určeného hrozí občanovi pokuta až do výšky päťtisíc korún, pri nebezpečnom odpade až do dvadsaťtisíc korún,“ hovorí Medovičová a vyzýva k aktívnejšiemu prístupu: „Musíme si uvedomiť, že financie na odstraňovanie skládok sú čerpané z finančného balíka poplatkov občanov za komunálny odpad a drobný stavebný odpad. Takže čím viac čiernych skládok, tým väčšou sumou tohto poplatku sa podieľame na odstraňovaní skládok, ktoré vytvorili iní. Považujem za podstatnú chybu, že mnohí občania nepoznajú všetky povinnosti vo vzťahu k odpadom, ale nepoznajú ani svoje práva, ktoré si u obci či mesta môžu vo vzťahu k zbavenia sa odpadu uplatniť.“

Skryť Vypnúť reklamu

Mesto nestíha skládky odpratávať
Na otázku, kto je zodpovedný za nepriaznivý stav a počet čiernych skládok, sme nedostali jednoznačnú odpoveď. Problematika nelegálneho vývozu je totiž začarovaným kruhom. Podľa vyjadrení úradov sa síce odpratávajú, po čase sa však objavia znova. Osoby zodpovedné za vytvorenie čiernej skládky sa hľadajú ťažko a podľa Medovičovej sa nájdu len málokedy. Občania pri pátraní po ekologických previnilcoch môžu pomôcť, v snahe vyhnúť sa sporom so známymi však mlčia. Ak sa teda vinník nezistí, odpratanie odpadu, resp. jeho zneškodnenie, hradia obce a mestá z vlastného rozpočtu.
V prípade čiernych skládok pozdĺž prašnej cesty pri rieke došlo k ich odpratávaniu niekoľko krát. „Vieme o nich,“ povedal Pavol Jakubčín, vedúci odboru komunálnych činností, „čierne skládky na tomto úseku boli odstraňované za môjho pôsobenia na mestskom úrade niekoľkokrát ako mnohé iné. Niektoré z nich sa však po likvidácii objavujú znova.“ Ako ďalšie príklady uvádza Borovú ulicu na Kalvárii či dve skládky v katastri Veľkých Janíkoviec (Lúčny potok – Povodie rieky Nitra a miesto pri bývalej silážnej jame).
Čierne skládky sa teda likvidujú, ich počet ale neklesá. Podľa Jakubčína je to aj preto, že Mesto tento odpad odpratávať nestíha: „Množstvo skládok a ich objem v rámci mesta sú tak rozsiahle, že ich celoplošné a každoročné odstraňovanie nie je v silách mesta. Postupnosť ich odstraňovania je ovplyvnená mnohými faktormi. Napríklad máme skládky, ktorých odstránenie nám rozhodnutím ukladá obvodný úrad životného prostredia, ďalej skládky, ktorých odstránenie nám ukladajú výbory mestských častí, upozornenia občanov, naše zistenia a posúdenia nebezpečnosti a iné.“ Na likvidáciu čiernych skládok má Mesto na tento rok vyčlenených 700-tisíc korún. Za prvý polrok sa z nich značná časť už prečerpala, presnú sumu sme sa však nedozvedeli. Podľa zoznamu, ktorý nám Oddelenie komunálnych činností MsÚ Nitra poskytlo, boli v prvom polroku realizované čierne skládky v desiatich lokalitách, medzi ktorými je napríklad areál mestského parku Horného mesta, úsek pozdĺž železničnej trate smerom na Krškany a Ivanku, Orechov dvor či jazierko pod Zoborom a Rolfesova baňa. Na zozname je aj breh rieky na Nábreží mládeže a na Wilsonovom nábreží, ZŠ Benkova, Cabajská cesta a niekoľko ulíc.

Kam v Nitre s odpadom?
V Nitre sú dve miesta, na ktoré môžete odpad bezplatne uložiť:
•Zberný dvor na Nábreží mládeže v centre firmy Nitrianske komunálne služby
•Zberný dvor pri skládke Katruša na Cabajskej ceste
Na týchto miestach môžete odovzdať:
•papier – všetko okrem obalov z tzv. tetrapacku
•kovy – nie však vraky áut
•elektroodpad, batérie, žiarivky
•pneumatiky, oleje, sklo, plasty
•odpad zo zelene, drobný stavebný odpad či veľkoobjemový odpad (nábytok)
Staré a nefunkčné elektrospotrebiče môžete odovzdať aj pri kúpe nového spotrebiča v určených (označených) predajniach elektroniky. Pred tým, než do obchodu elektroodpad prinesiete, presvedčte sa o možnosti jeho odobratia.

Na zberných dvoroch platia pravidlá
Ak odovzdávate odpad na niektorom z nitrianskych zberných dvorov, musíte byť obyvateľom Nitry. Aj keď vám odpad zoberú bezplatne, pri jeho odovzdávaní existuje niekoľko obmedzení. Na zberný dvor môžete jednorázovo uložiť odpad v množstve jedného prívesného vozíka za osobný automobil, a to maximálne štyrikrát za rok. Zberný dvor príjme len taký odpad, ktorý zodpovedá zložkám komunálneho odpadu. Ak chcete na dvor uložiť drobný stavebný odpad, musí mať maximálne 400 kilogramov. Môžete ho odovzdať najviac dvakrát za rok. Najväčší kus z tohto odpadu pritom nesmie prekročiť rozmery 600 x 600 x 600 mm. Každý odpad, ktorý na dvor priveziete, musí byť vytriedený. Ak ho nevyseparujete ešte pred odvozom, musíte tak spraviť priamo na zbernom dvore.
Isté obmedzenia pri odovzdávaní odpadov zbernému dvoru platia aj pre majiteľov automobilov. V prípade starých autobatérií im dvor odoberie ročne maximálne dve, ak odovzdávate pneumatiky, nesmie ich byť viac ako päť kusov a ich priemer nesmie presiahnuť 850 milimetrov.
Priemer biologického odpadu ( konáre, odpad zo zelene), ktorý chcete na zberný dvor uložiť, nesmie byť väčší ako 80 milimetrov a jeho dĺžka nesmie presiahnuť 1,5 metra.
Zdroj: www.msunitra.sk

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 3. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 4. Päť chýb pri zateplení strechy
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 8. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 9. Bezbariérové vozidlo
 10. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 815
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 792
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 14 958
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 522
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 11 688
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 661
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 572
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 513
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 358
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 128
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Hovoria mu aj simulant a súkromník. Nech sa príde Messi pozrieť na mňa, smeje sa

Seredský rodák má v piatej lige Juh bilanciu viac ako jeden strelený gól na zápas. Odstaviť kompletne šport na amatérskej úrovni je choré, hovorí.

Martin Hindák - na snímke vľavo z roku 2005, v strede ako reprezentant SR v plážovom futbale a vpravo po úspechu v rakúskej regionálnej lige.

V nitrianskej nemocnici je 61 infikovaných zdravotníkov, testujú všetkých pacientov

Pre COVID pacientov vyčlení nemocnica ďalšie poschodie v chirurgickom pavilóne. Plánované zákroky od dnešného dňa redukuje.

Chirurgický (vľavo) a liečebný pavilón.
Jaroslav Dóczy.

Mesto Nitra sčítalo už sto percent svojich domov a bytov

Do systému sčítania domov a bytov vstúpilo v Nitrianskom kraji zatiaľ 352 z celkového počtu 354 obcí. Celkovo je v regióne sčítaných 69 percent.

Ilustračná snímka bytového domu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

V nemocnici v Čadci zomrel pacient na COVID-19

Čadca je červeným okresom, Kysucké Nové Mesto ostáva oranžovým.

Už ste čítali?