Priblížiť sa mladým ľuďom, o ktorých má armáda záujem, bolo cieľom podujatia, ktoré v piatok na Svätoplukovom námestí zorganizovalo Regrutačné stredisko v Nitre. Podobných stredísk je na Slovensku osem, sú v každom krajskom meste.
„Chceme sa priblížiť mladým ľuďom, o ktorých máme v ozbrojených silách záujem. Preto sme im pripravili pútavé ukážky práce vojenskej polície, protilietadlovej raketovej brigády, ukázali sme im zásah proti páchateľom na aute a vojenskú techniku. Medzi najzaujímavejšiu techniku patrilo protilietadlové odpaľovacie zariadenie S-300,“ povedal náčelník regrutačného strediska kpt. Ľuboš Lóži. Akciou si vojaci pripomenuli Deň ozbrojených síl.
Každý záujemca o prácu v armáde začína na regrutačnom stredisku. Musí mať 18-25 rokov, minimálne stredné odborné vzdelanie bez maturity, byť bezúhonný a spoľahlivý, psychicky odolný a fyzicky zdatný. Okrem toho musí záujemca prejsť výberovým konaním. Kapitán Lóži tvrdí, že záujem o prácu v armáde je stále citeľný. „V lete to bolo slabšie, kvôli brigádam. V septembri sme ale prijali požadovaný počet ľudí. Máme však nedostatok zdravotníckeho personálu a vodičov skupiny C,“ dodal kapitán Lóži.
Okrem vojakov sa verejnosti predviedli aj hasiči. Záujem bol predovšetkým o vyslobodzovaciu a výškovú techniku. „Pomáhame ľuďom vo všetkých možných situáciách, musia k nám pociťovať dôveru. Keď to chceme dosiahnuť, musíme mať vysoké nároky na našich ľudí,“ povedal pplk. Miloslav Čeleš z Krajského riaditeľstva HaZZ v Nitre.
Pätnásťroční chlapci, ktorých sme oslovili, záujem o prácu v armáde alebo u hasičov nemali. „Vstúpiť do armády je riziko, ešte by ma povolali niekam do Iraku. Ani práca hasičov ma neláka, nie je to nič pre mňa,“ povedal Vladimír Ševčík. Jeho kamaráta Petra Ernesta by pre prácu v armáde nezlákal ani dobrý plat. „Aj inak sa dajú zarobiť peniaze,“ hovorí.