„Na hudobnom programe prezentujúcom slovenský folklór sa zúčastnilo približne sto delegácií. Zároveň sme absolvovali vernisáž výstavy tradičných slovenských nástrojov. Ľudia mali možnosť vidieť prierez celým slovenským inštrumentárom,“ hovorí Drahoš Daloš. Dodáva, že v novembri minulého roka bola fujara a jej hudba zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Drahoš Daloš v Paríži zahral na píšťale a fujare. Oblečený mal tradičný detviansky kroj. „Ľudia na naše vystúpenie reagovali neuveriteľne živo. Na záver sme museli pridávať fujarové rozfuky a diváci nás odmenili standing ovation.“ Počas vystúpení sa premietali zábery zo Slovenska, čo prítomným umožnilo priblížiť sa k slovenskej kultúre.
„Na Dni Slovenska v UNESCO sa prišli pozrieť aj Slováci žijúci v zahraničí, ktorí mali v očiach úprimné slzy. Na recepciu sme prišli v krojoch, aby sa ich mohli aspoň dotknúť. Všetci sa ma pýtali, či je fujara na Slovensku ešte živá,“ hovorí folklorista z Lehoty pri Nitre.
Na Dňoch Slovenska v Paríži
sa ako hosť zúčastnila francúzska herečka pôvodom z Nitry Antónia Miklíková, ktorá každý rok organizuje festival Capalest v Banskej Štiavnici. „Naše stretnutie v Paríži bolo úplne iné ako na Slovensku, lebo ona je tam ako doma. Prichystali sme spolu ďalší projekt, o ktorom ešte nechcem hovoriť. Poviem len, že pôjde o pastiersku hudbu zameranú na vianočné koledy,“ prezrádza plány Daloš.