750. VÝROČIE PRVEJ
PÍSOMNEJ ZMIENKY
Prvá písomná zmienka o obci Virt je z roku 1256. Pri príležitosti 750. výročia v obci odhalili sochu básnika Baróti Szabó Dávida. Narodil sa v Rumunsku v Transylvánii. Vstúpil do jezuitského rádu. Pôsobil v Trenčíne, Trnave, Banskej Bystrici, v Košiciach. Po zrušení rádu prišiel do Komárna, kde pôsobil na miestnom gymnáziu ako učiteľ. Dôchodok prežil vo Virte v dome rodiny Pyberovcov. Pochovaný je na miestnom cintoríne.
PRIORITOU TURIZMUS
Obec s 311 obyvateľmi patrí medzi najmenšie v okrese. Súčasťou katastra je 47 hektárov vodnej plochy mŕtveho ramena Žitavy a vzhľadom na jej polohu sa núka možnosť vytvorenia rekreačnej oblasti. Nachádzajú sa tu dokonca tri termálne vrty. Ekonomická Univerzita v Bratislave, ktorá má vo Virte doškoľovacie stredisko, má k dispozícii kúpalisko s plaveckým bazénom a dvoma bazénmi s termálnou vodou. Vodná plocha, ktorá je v súčasnosti využívaná minimálne, sa má v budúcnosti zmeniť na tisícmetrovú dráhu rýchlostnej kanoistiky. Obec sa má prepojiť priamo cez Žitavu s kúpeľmi Patince. Začalo sa i s výstavbou športhotela, hotová je už hrubá stavba. „Smerovanie obce je zamerané na rekreáciu, vodné športy, oddych, vínnu turistiku,“ hovorí starosta Ján Kovács. V rámci programu Renovácia a rozvoj obcí získali z eurofondov dotáciu na rekonštrukciu chodníkov, verejných priestranstiev, autobusových zastávok. Súčasťou jedného veľkého projektu je i obnova verejnej zelene, výsadba stromov či budovanie parkovísk a vytvorenie verejných sociálnych zariadení. V súčasnosti sa dokončuje posledné majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov. Súbežne sa realizujú prvé práce, obec má za sebou opravu chodníkov, parkovísk a miestne cesty lemujú netypické autobusové zastávky.
Okolo celého jazera má byť vybudovaná cyklotrasa, v blízkosti obce, pri Dunaji, sa nachádza prístav. Virt je súčasťou Nitrianskej vínnej cesty. Pri vstupe do dediny je už rezervovaný pozemok na takzvaný Regionálny dom. V ňom turisti pri príchode dostanú všetky potrebné informácie o zaujímavostiach z celého okolia. Súčasťou bude i stála výstava na spôsob ľudových tradícií a remeselníctva a pivnica s možnosťou degustácie vín. Do konca októbra bude definitívne ukončená celá dokumentácia projektu.
V BUDÚCNOSTI
KANALIZÁCIA
V obci je dokončená plynofikácia i vodovod. Zatiaľ chýba kanalizácia. V spoločnom projekte s okolitými obcami sa dedine podarilo získať financie na vypracovanie projektovej dokumentácie na kanalizáciu. V rámci spoločnej realizácie sa uvažuje aj o čističke odpadových vôd spoločnej pre zúčastnené obce.
„Pred dvomi rokmi sme rekonštruovali verejné osvetlenie. Nanešťastie pri prácach došlo k poškodeniu vedenia verejného rozhlasu. To musíme teraz obnovovať,“ nezabudne spomenúť starosta aj nepríjemné skutočnosti.
V osemdesiatych rokoch odišlo veľa mladých ľudí za prácou do mesta, kde našli svoj nový domov. Dnes je trend opačný, hlavne mladé rodiny sa sťahujú späť. Vo Virte je mnoho nových obyvateľov a starosta dúfa, že krásu vidieka objaví čoraz viac ľudí. Po prechádzke dedinou je vidno mnoho prebiehajúcich rekonštrukcií rodinných domov. K dispozícii sú pre záujemcov i stavebné pozemky s prístupom ku všetkým inžinierskym sieťam, zatiaľ okrem už spomínanej kanalizácie. K obci patria aj dve chatové oblasti situované v krásnom prostredí na brehu Žitavy.
NAJNIŽŠIA NEZAMESTNANOSŤ V OKRESE
Poľnohospodárstvo, také typické pre tento kraj, je na ústupe. Poľnohospodárske družstvo nefunguje, nie je vidno ani tradičné fóliovníky. Na území dediny sa naskytli pracovné príležitosti hlavne vo výkupni ovocia a zeleniny, prepravnej spoločnosti, v šijacej dielni a na pracovisku univerzity. Napriek tomu, že obec nie je blízko k žiadnemu mestu, je v nej najnižšia nezamestnanosť v okrese, nedosahuje ani dve percentá. Starosta Ján Kovács je presvedčený, že je to výsledkom dobrej orientácie a šikovnosti ľudí po Nežnej revolúcii. Na verejno-prospešné práce sem dochádzajú nezamestnaní aj z okolia. V súčasnosti je ich 35 a vykonávajú hlavne údržbu a očistu verejných priestranstiev. „S touto aktivitou máme veľmi dobré skúsenosti. Ak sú ľudia dobre motivovaní a vedení, tak majú i výsledky,“ nešetrí superlatívmi Ján Kovács.
KAŽDOROČNE SÚŤAŽ VÍNA
Každoročne posledný februárový týždeň sa vo Virte koná oblastná degustácia vín s medzinárodnou účasťou. Súťaž vín Lászloa Pybera sa pýši už dlhoročnou tradíciou a dobrým menom. Svedčí o tom aj počet súťažiacich vinárov. Býva ich okolo 150. Vzorky vín sú anonymné, posudzuje ich odborná porota, takzvané degustačné komisie. Degustácia je otvorená, prítomní sú i súťažiaci, zachovaná je pritom anonymita. Každý degustátor ochutnáva desať druhov vín. Každú vzorku okomentuje, čo dáva šancu vinárom o rok odstrániť chyby a skvalitniť chuť lahodného moku.
Vždy v máji sa konajú obecné dni, tento rok sa pre rekonštrukciu komunikácií odložili na september.
Virt patrí do mikroregiónu Most priateľstva, v rámci ktorého sa raz ročne vždy v inej obci konajú oslavy.
STAROSTA VEĽMAJSTROM RÁDU RYTIEROV VÍN
SV. URBANA
Starosta Ján Kovács je veľmajster Rádu rytierov vín svätého Urbana, ktorý bol založený v roku 2003. Pôsobí v Hurbanovskom vinárskom rajóne, snahou rytierov je pomáhať vinárom a pestovateľom hrozna. V tejto oblasti sa nachádza približne tisícdvesto hektárov viníc, hlavne biele sorty. „Obnovujeme tradície a kultúru vinárstva a vinohradníctva. Organizujeme rôzne degustácie, deň otvorených pivníc a 25. mája, na Deň sv. Urbana občania privítajú vo svojích pivniciach hostí a ponúkajú ich svojim vínom. Sme radi, že aj konzumovanie vína sa mení, už sa ťažko stane, že vám nalejú do nejakých „horčičákov“. Kultúra konzumácie vína je dnes na vysokej úrovní, vraciame sa k tradíciam,“ vysvetľuje veľmajster Rádu. Virt a okolie sú známe hlavne odrodou rízlingu vlašského, ktorý je reprezentačným vínom Rádu. Okrem toho môžu byť pestovatelia právom hrdí na veltlínské zelené, rulandské červené, svätovavrinecké, frankovku a mnohé ďalšie. Pestovanie v malom má podľa Jána Kovácsa svoje opodstanenie. Kvalitu vína je možné zabezpečiť hlavne v malých a stredných prevádzkach. Majiteľ tak vie sledovať cukornatosť a riadiť oberačku... Rytierom záleží na tom, aby aj drobnopestovatelia mali kvalitné vína, ktoré dotvoria pozitívny obraz oblasti. Aby pestovatelia mali možnosť porovnať svoje produkty, konajú sa častejšie degustácie. Je veľký rozdiel v kvalite spred dvadsiatich rokov a v súčasnosti. Už ťažko nájdete zakalené víno.
POĽOVNÍCKY REVÍR
Vo Virte má svoje čestné miesto aj poľovníctvo. Okolitý revír je bohatý na zajace, kačice, bažantov, srnce i diviakov. Starostu mrzí, že poľovníci už nerobia toľko aktivít pre občanov ako kedysi, keď boli samozrejmosťou poľovnícke zábavy, varil sa guláš z diviny. Dnes je to výnimočná udalosť. Guláš sa pripravuje v rámci poľovačky pre poľovníkov a honcov. Na svoje si v dedine prídu i rybári, Žitava im poskytuje bohaté úlovky a zážitok z rybárčenia. Miestni rybári sú združení vo zväze v susednej Marcelovej.
„V obci funguje materská škola, školáci dochádzajú do Marcelovej. Sme malá obec, nevedeli by sme prevádzkovať školu,“ približuje starosta. Aj keď tu nie je farnosť, bohoslužby sa konajú v miestnom kostole, ktorý slúži občanom od roku 1730. Väčšina obyvateľov sa hlási ku kresťansko-katolíckemu vierovyznaniu.