Nebolo vám ľúto opustiť pohodlnú stoličku učiteľky a posadiť sa do horúceho kresla starostu?
O tom, či je povolanie učiteľa pohodlné, by sa dali viesť rozsiahle diskusie. Robila som v škole dlhé roky a veľmi rada. Priznám sa, že v týchto prvých dňoch mi ten detský džavot a trma-vrma okolo aj dosť chýba. Kolegyne na obecnom úrade už vtipne poznamenali, že mi dajú do kancelárie namontovať zvonec, aby som aspoň mala akú-takú predstavu o čase.
Vedeli ste, aká práca vás čaká na obecnom úrade a čo budete robiť ako starostka obce?
Vo volebnom období 1998 až 2002 som pracovala v obecnom zastupiteľstve a taktiež som viedla v obci detský obecný parlament. Medzi našou mládežou má dlhoročné tradície a o prácu v ňom bol vždy veľký záujem. Po roku 2002 som zmenila svoje pôsobisko, odišla som učiť do susedného Čierneho Brodu. O práci na obecnom úrade mám ako bývalá poslankyňa dostatočný prehľad, a to bola i jedna z motivácií, ktoré prispeli k tomu, že som sa rozhodla kandidovať na post starostky obce.
Prekvapili vás prvé dni v úrade niečím, s čím ste vôbec nepočítali?
Ale áno, prekvapili. Hlavne tým, že v obci je mnoho pozemkov, ktoré doposiaľ nie sú majetkovo-právne vysporiadané. Obec vlastní rôzne opustené budovy, ktoré chceme využiť na rozličné podnikateľské, ale i iné účely, ale najprv musíme podrobne pozisťovať, ako je to s pozemkami, na ktorých tieto budovy stoja. Mať v majetku obce pozemok, to je základ každej úspešnej žiadosti o financie, či už z našich ministerstiev, ako aj z európskych fondov. Máme šťastie, že naša obec je v rozvojovom pásme galantského regiónu a sme zahrnutí do zoznamu obcí, ktoré budú prioritne podporované z regionálneho operačného programu pri svojich iniciatívach na získavanie dotácií z kohéznych pólov rastu a obcí, ktoré podporuje Európsky poľnohospodársky fond na rozvoj vidieka. Z tridsiatich obcí nášho okresu bolo zaradených medzi „inovačné a kohézne póly rastu“ len jedenásť. Naša je medzi nimi, chceme však hľadať i iné formy a cesty rozvoja našej miestnej komunity.
Novozvolenému zastupiteľstvu chcem tiež predložiť návrh na vstup do nového mikroregiónu. Boli by v ňom obce Košúty, Čierna Voda, Čierny Brod, Mostová, Matúškovo, Topoľnica, Kajal, Váhovce, Dolná Streda, Gáň, Veľká Mača a Malá Mača. Následné spracovanie „stratégie rozvoja tohto mikroregiónu“ do veľkej miery zvýši naše šance získať financie i mimo už spomínaných pólov rastu zo štrukturálnych fondov, pretože sa vytvoria podmienky pre uchádzanie sa o prostriedky Programu Leader. Je totiž pravdepodobné, že na území, na ktorom bude vypracovaná „Stratégia rozvoja“, sa budú nachádzať aj obce patriace v zmysle princípu územnej koncentrácie k inovačným a kohéznym pólom rastu. V prípade, že sa tieto obce budú uchádzať o podporu z Regionálneho operačného programu navrhnú sa bodové zvýhodnenia takýchto projektov.