Možno ste zaregistrovali, že v poslednom období sa v Nových Zámkoch rapídne zvýšil poet maiek. Maky sú tvory túlavé. Ak majú umožnený voný pohyb, stane sa, že raz odídu a viac ich neuvidíme alebo sa vracajú s niekokými maencami. Mláatá vrhajú niekokokrát rone. Uživi 5 - 6 hladných krkov nie je jednoduché, a tak sa môže zda dobrým riešením vysahovanie maiek za brány našich domovov. Tento problém treba bra s patrinou vážnosou, keže maky môžu by šíritemi parazitov, ktoré zapríiujú rôzne ochorenia, najmä besnotu.
,, Maky si zvykli chodi pred náš dom, lebo ich udia pravidelne kmia. Lenže to jedlo tam kysne - a na druhej strane maky nie sú zaokované, ve ide o túlavé zvieratá Môžu by zdrojom nákazy. My ostatní potom dávame naše zvieratá zaokova úplne zbytone, ke sa môžu takto jednoducho nakazi,“ hovorí znepokojená obyvateka .
alším problémom, ktorý umožuje makám voný pohyb v pivniných priestoroch domu na sídlisku, sú spoluobania, ktorí kradnú kryty z vetracích okienok pivníc. Maky sa tak, samozrejme, do pivnice nasahovali a obyvatelia bytov majú veký strach vôbec do týchto priestorov vojs.
,,Bojíme sa, že maky môžu by agresívne. Možno majú besnotu alebo iné ochorenia. Mám strach aj o dcéru,“ dodáva pani z domu na sídlisku.
I ke je nám asto túlavých zvierat úto, mali by sme sa správa obozretne a hlavne opatrne, pretože nevinne hadiaci štvornohý tvor sa môže v zlomku sekundy zmeni na agresívneho zvera a zaútoi. Je potrebné neustále upozorova deti, aby sa nepribližovali k cudzím zvieratám, a už vôbec ich nehladkali. Môže to by vemi nebezpené. Ak máme doma štvornohého miláika, i už je to pes alebo maka, urite ich dajme zaokova.
,,Vnútorné revné parazity sú pre udí vemi nebezpené. Maky sú medzihostitemi alších zdravie ohrozujúcich parazitov. Úplne najnebezpenejšou hrozbou je besnota. Maky sa túlajú a najmä v období párenia rady opúšajú svoje domovy. Práve vtedy sa stretávajú s inými túlavými zvieratami, potenciálnymi zdrojmi besnoty,“ hovorí veterinárny lekár Andrej Vajzer. Upozoruje, aby sme sa túlavých zvierat v žiadnom prípade nedotýkali. Po prípadnom pohryznutí alebo poškriabaní zvieraom treba ihne vyhada lekára. o sa týka vone žijúcich zvierat, opatrnosti nikdy nie je dostatok.
Ak zaregistrujete vo svojom okolí voný pohyb túlavých zvierat a radi by ste s tým nieo urobili, tak zistíte, že jednoducho niet koho upozorni. Naša redakcia zisovala tieto možnosti, nenašli sme však inštitúciu, odbor alebo loveka, u ktorých by ste mohli žiada nápravu. Pravda je taká, že s výskytom túlavých, nebezpených zvierat šíriacich rôzne nákazy sa asi budeme musie zmieri. I v tomto prípade platí veta: ,,Na Slovensku je to tak „. -dcz-