eň povedala predsedníčka Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) Zuzana Adamová.
Úvahy o zmene v dôchodkovom systéme je podľa nej potrebné vidieť v kontexte, ktorý presahuje niekoľko volebných období. „Dôchodkový systém by nemal byť predmetom politických sporov, malo by to byť niečo nemenné bez ohľadu na to, či je pri moci ľavica alebo pravica,“ povedala novinárom Adamová.
Reagovala tak na spory medzi súčasným a bývalým premiérom. Robert Fico a Mikuláš Dzurinda na seba pre dôchodkový systém verbálne zaútočili. Fico povedal, že zníženie odvodov do druhého piliera z deväť na šesť percent nie je aktuálne. Dzurinda mu ale pripomenul, že pôvodne to spraviť chcel, keď však „zistil, že v prieskumoch je proti tomu až 66 percent ľudí, ktorí si sporia na penziu v druhom pilieri, otočil Fico kormidlo“. Podľa Adamovej by znížením odvodov do druhého piliera na šesť percent vláda riešila deficit Sociálnej poisťovne, ale súčasne by to znamenalo zníženie dôchodkov a takéto riešenie by „poškodilo sporiteľov, ktorých je 1,5 milióna“. Asociácia rovnako nepodporuje ani možnosť vystúpiť z druhého piliera, lebo „to môže pôsobiť destabilizujúco“.
Premiér tvrdí, že vláda chce sprísniť ochranu peňazí, ktoré si občania sporia v dôchodkových správcovských spoločnostiach. Systém považuje za zlý, ale „preto, že ľudia tam majú peniaze, to rešpektujeme a nechceme nikoho ohroziť“.
Asociácia tvrdí, že ak by k reforme dôchodkov nedošlo, štát by nebol schopný uniesť financovanie dôchodkov zo Sociálnej poisťovne. Hrozilo by znižovanie dôchodkov, zvýšenie odvodov pracujúcich a zvyšovanie veku odchodu do dôchodku.
Podľa ADSS ľudia začali systému dôverovať, pretože doň vstúpilo vyše 50% ekonomicky aktívnych občanov. „Sporenie v druhom pilieri prinesie z dlhodobého hľadiska vyšší dôchodok, peniaze na osobnom dôchodkovom účte sú majetkom sporiteľa a môžu sa dediť, sporiteľ ovplyvňuje výberom dôchodkového fondu zhodnotenie svojich peňazí a štát nemôže siahnuť na úspory sporiteľov,“ popísala niektoré výhody sporenia v druhom pilieri Adamová.
Dnes je na Slovensku šesť dôchodkových správcovských spoločností. Najviac sporiteľov sa rozhodlo pre rastový fond (69%), nasleduje vyvážený fond (27%) a konzervatívny fond (4%). „Vyplýva to z vekovej štruktúry: najmä mladí sa rozhodli vstúpiť do tohto systému a pre nich je dôležité investovať svoje úspory do rastových fondov,“ podotkla predsedníčka asociácie.