Rozpočet Mesta je vyrovnaný, veľké investície budú závisieť od peňazí z dotácií a grantov
Poslanci schválili rozpočet Mesta na obdobie 2007 - 2009 (podľa najnovších predpisov si samospráva pripravuje rozpočty na tri roky vopred, pričom finančné hodnoty pre roky 2008 a 2009 sa odhadujú podľa súčasného stavu a valorizácie). V tomto kalendárnom roku bude mať Mesto príjmy a výdavky v rovnakej výške 100,144 milióna korún, na rok 2008 naplánovali 100,616 milióna a na rok 2009 to má byť 102,289 milióna korún. „Dôležité bude, koľko financií sa podarí získať z grantov a mimorozpočtových zdrojov. Podľa toho sa potom môže rozpočet priebežne upravovať,“ hovorí primátor Šurian Imrich Várady. „Z našich vlastných zdrojov sme si pre toto funkčné obdobie predsavzali vybudovať ihrisko s umelým trávnikom pri Základnej škole na Ulici SNP, vyriešiť parkovanie áut na Krížnej ulici. Pripravujeme výberové konanie dodávateľa na rekonštrukciu verejnej zelene na Ulici M. R. Štefánika.
Z rozpočtu chceme vybudovať prieťah Sídliska MDŽ, natiahnuť tam nový asfaltový koberec
a vyznačiť parkovacie miesta, aby mestská polícia mohla sledovať dodržiavanie pravidiel parkovania v tejto lokalite. Pokračovať budú drobné úpravy cintorínov a budovanie chodníkov. Pripravujeme malý projekt na vybudovanie sociálneho zariadenia pre športovcov v Nitrianskom Hrádku, v spolupráci so Štátnym fondom rozvoja bývania chceme vytvoriť podmienky pre výstavbu dvoch nájomných bytoviek v časti Argentína vedľa autoškoly. Investovať v mestskej časti Argentína chcú aj ďalšie firmy“.
Mestský bytový podnik by radšej vyrábal teplo
Doterajší extrémne mierny priebeh zimy vyhovuje majiteľom rodinných domov aj nájomníkom bytov, ktorí rátajú s nižšími nákladmi na vykurovanie svojich domácností. Výrobcovia tepla sa až toľko netešia. „Radi by sme vyrábali teplo a dosahovali nejaké prevádzkové výkony,“ skonštatoval riaditeľ Mestského bytového podniku Šurany Miroslav Majerčík. „Podnik je po tunelovaní, vieme, že mestské zastupiteľstvo sa niekoľko rokov zaoberalo jeho finančnými problémami. Niektoré sa „ťahajú“ dodnes. Podstatne sme zracionalizovali prevádzku - znížili sme počty pracovníkov, zrekonštruovali kotolňu. Potrebovali by sme ešte vymeniť niektoré tepelné rozvody. Sú staré, pri nízkych objemoch vyrobeného tepla majú vysoké straty. Technologickými úpravami a sledovaním vykurovacích kriviek sa snažíme docieliť čo najnižšie straty. Účinnosť zariadení na výrobu tepla je optimálna pri zaťažení okolo 70 - 80 percent. V takejto zime však pracujú na nízky výkon,
10 - 20 percent energie spotrebujú len na svoje vlastné ohrievanie.“
Kotolňa MsBP je predimenzovaná - pochádza ešte z čias plánovaného hospodárstva, kedy tepelné úspory nikoho netrápili. Dnes si však stále viac ľudí zatepľuje byty a reguluje spotrebu energie na vykurovanie. Hlavný kotol MsBP s výkonom 4 megawatty stačí na ohrev vody aj vykurovanie bytov až do teploty 5 stupňov pod nulou. V netypicky teplých zimných dňoch však dosahoval výkon len 1800 kilowattov. Keď nastane opačný prípad a teplota klesne na viac ako 5 stupňov mrazu, pripájajú k hlavnému kotlu ďalší - ten má však až trojmegawattový výkon. MsBP zabezpečil jednomegawattový kotol, ktorý má fungovať s podstatne menšími energetickými nárokmi. V zime ho chcú pripájať k hlavnému kotlu, v lete by mal stačiť na ohrev vody pre celé mesto. Do prevádzky ho plánovali uviesť práve v tomto období.
Mesto opäť hľadá riaditeľa Domova dôchodcov Jesienka
Mesto Šurany vyhlasuje druhé kolo výberového konania na obsadenie miesta riaditeľa Domova Jesienka Šurany. Uchádzač musí mať vysokoškolské vzdelanie
II. stupňa a najmenej 5 rokov praxe v sociálnej sfére. Ďalšími kritériami sú:
• vlastný projekt zabezpečenia činnosti Domova Jesienka
(max. 2 strany)
• znalosť problematiky riadenia
• znalosť legislatívy v sociálnej oblasti
• užívateľská zručnosť s PC
• samostatnosť, sebadôvera, organizačné a komunikačné schopnosti
Prihláška na výberové konanie musí obsahovať:
• doklad o vzdelaní
• profesijný životopis
• vlastný projekt zabezpečenia činnosti Domova Jesienka (max. 2 strany)
• odpis z registra trestov
Podrobnejšie informácie
o obsadzovanom mieste sú dostupné na Mestskom úrade Šurany. Prihlášky treba poslať do 16. februára na adresu: Mestský úrad Šurany, Námestie hrdinov č. 1, 942 01 Šurany alebo doručiť osobne do podateľne Mestského úradu Šurany v uzatvorenej obálke označenej heslom Výberové konanie - riaditeľ Domova Jesienka - neotvárať. Uzávierka na doručovanie prihlášok do výberového konania je 16. 2. 2007 do 15.30 h.
Termín a miesto konania budú oznámené dodatočne.
POSLANCI SCHVÁLILI POPLATKY
Na rokovaní mestského zastupiteľstva poslanci schválili výšku poplatkov za ubytovanie a služby v Jesienke.
Podľa predpisov Nitrianskeho samosprávneho kraja sa úhrada za bývanie zvyšuje z vlaňajších 2,50 na 4 koruny za deň. Za stravu budú klienti platiť mesačne 2400 korún, poplatky za zdravotné zaopatrenie budú rôzne - podľa zdravotného stavu klienta
a služieb, ktoré bude vyžadovať. Celkové náklady na pobyt jedného klienta sa budú pohybovať od 4550 do 6000 korún mesačne. Prví klienti by sa do domova mali sťahovať v polovici marca. Už teraz sú pripravené projekty na výstavbu ďalšieho krídla Jesienky, kde by mali byť väčšinou jednoizbové bunky. Práve o tie je najväčší záujem.
Na nádvorí mestského úradu sme zastihli občana, ktorý priviezol konáre z vlastnej záhradky. „Páliť sa to vraj nesmie, tak som tu. Len neviem, či všetky tie autá neškodia životnému prostrediu viac ako dym z konárov. A zaujímalo by ma, čo sa s nimi stane, keď už ich sem dovlečiem. Plastové fľaše - to chápem, tie sa nerozložia. Ale konáre sú predsa bioodpad,“ reagoval.
Zaujímali sme sa preto, aký osud stihne kopu konárov na nádvorí. „Pôjdu do drvičky, spracovaná hmota sa môže zaorať do pôdy alebo použiť na kúrenie,“ povedal nám riaditeľ Mestského podniku služieb Marián Groma. „V podniku máme dva kotly, drvinou z vianočných stromčekov sme kúrili.“
Šachistky
Obaja rodičia sú pedagógovia, otec navyše vedie šachový oddiel. Vo veku, kedy sa iné deti začínajú hrať s panáčikmi z Človeče, Veronika a Mária Dvoranové už na šachovnici nacvičovali rošády. „Nepamätám si, že by som niekedy nevedela hrať šach. Vyrastali sme s ním, začali sme chodiť na tréningy - najskôr s dospelými, po niekoľkých rokoch sa vytvoril aj detský šachový krúžok,“ konštatuje sedemnásťročná Veronika. „Dospelí sa neurazili - porazili nás a bolo. Keď som mala asi deväť rokov, venovalo sa šachu už aj viac rovesníkov. Začali sme hrávať piatu ligu, ja teraz súťažím s dospelými v tretej - štvrtej lige, niekedy aj vo vyššej súťaži. Na Slovensku sú štyri súťaže, v mojej kategórii štartujú súperi z regiónu od južnej hranice Slovenska až po Topoľčany,“ dodáva o rok mladšia Mária. Šiestačka Osemročného gymnázia v Šuranoch sa vlani stala majsterkou Slovenska v šachu základných škôl, kam vtedy vekovo patrila. V lete 2006 ju nominovali medzi desať najlepších slovenských junioriek do 20 rokov, ktoré spolu zohrali finálový turnaj (tenisti by ho určite nazvali Masters).
V súčasnosti ju vedie Peter Rybár.
„Dvakrát v týždni máme približne dvojhodinové tréningy. Okrem toho doma študujem rôzne šachové školy, varianty otvorení, koncoviek. Najprv treba naštudovať teóriu
a potom ju prispôsobiť štýlu, ktorým hrá súper. Niekedy sa vývoj partie podobá pozícii, ktorú už niekedy hrali svetoví šachisti. Ale stačí jediná improvizácia a možností ďalšieho vývoja je veľmi veľa. Jedna partia mi zvykne trvať okolo päť hodín, potom ju ešte treba rozanalyzovať, aby človek zistil, čo urobil dobre a čo nie. Keď som začínala, mala som na konte 1350 základných bodov. Dnes mám 1800, rada by som sa dostala na vyššiu úroveň. Lenže aby ju človek dosiahol, musí hrať viac partií a porážať stále silnejších súperov.“
Okrem ligových zápasov sa Mária ročne zúčastňuje dvoch trojdňových turnajov. Pomáha pri výchove detí v šachovom krúžku pri Základnej škole na Ulici SNP. Okrem školy a šachu jej čas vypĺňajú hodiny hry na gitaru, basketbalový krúžok pri Centre voľného času Šurany
a, samozrejme, kamaráti.
Veronika si dala v šachu dlhú prestávku, teraz si vraj chodí len tak zahrať. Od malička sa jej vraj páčili bojové umenia a nechala sa zlákať do Karate klubu Šurany. So sestrou raz týždenne hráva basketbal. „Rodičia od malička podporovali naše záľuby. Kto chce, môže si aj dnes vybrať, v Šuranoch je dosť záujmových krúžkov. Navyše, sú na jednom mieste,“ konštatujú sestry Dvoranové.
Mesto bude podporovať
výchovu mladých dychovkárov
Dychová hudba má v Šuranoch vyše storočnú tradíciu siahajúcu až do čias monarchie. Na prehliadkach dychových hudieb sa stretávalo trinásť kapiel z okolitého regiónu. Väčšina pôsobila (a neskôr aj zanikla) spolu s bývalými veľkými národnými podnikmi. „Plnokrvným hudobným rytmom však nežije hádam ani jedna,“ odhaduje Jozef Šutka, šuriansky poslanec a nestor tunajšej dychovej hudby, ktorý hrá v kapele nepretržite od roku 1945. „Telesá tohto druhu na južnom Slovensku takmer zanikli. Šurianska dychovka síce funguje - hrá na každej mestskej slávnosti. Väčšina hudobníkov má svoj vek, mladší sú „rozlietaní“ za prácou, ťažko ich vôbec zohnať na nácviky. Potrebovali by sme vychovať mladých hudobníkov. Kedysi boli Šurany zdrojom dychovkárskych talentov, v súčasnosti sa však tieto nástroje v umeleckej škole nevyučujú. Pomoc ponúkla samospráva aj osobne primátor mesta, sľúbili podporiť vzdelávanie žiakov na dychové hudobné nástroje. Mesto zapožičia nástroje aj noty, ja budem žiakov vzdelávať - všetko bezplatne.“
J. Šutka navštívil šuriansku základnú umeleckú školu (ZUŠ), kde mu vytipovali niekoľkých adeptov. Záujemcovia, ktorí by sa chceli učiť hrať na dychové hudobné nástroje, sa môžu informovať priamo v ZUŠ, v mestskom kultúrnom stredisku alebo na mestskom úrade.
V synagóge pripravujú základ mestského múzea
V utorok 6. februára o 17. hodine bude v šurianskej synagóge vernisáž výstavy obrazov Dariny a Viery Bebjakových pod názvom Ako sme videli Izrael. Organizuje ju šurianske mestské kultúrne stredisko v spolupráci s Múzeom židovskej kultúry v Bratislave. Olejomaľby vznikali počas dlhoročného pobytu autoriek v zahraničí, v Šuranoch budú mať premiéru. Výstava bude prístupná do polovice marca.
V ďalšom období pripravuje MKS výstavu o storočí tehál, ďalej expozíciu diel rezbára J. Vašeka z Mojzesova , panelovú výstavu Chránená príroda Slovenska, v máji v synagóge nainštalujú sériu fotografií Kolomana Zúrika s rómskou tematikou pod názvom Deti vetra. V lete bude v synagóge expozícia Združenia neprofesionálnych výtvarníkov Artefakt
a výstava výtvarníčky Eleonóry Révayovej. Jesenne obdobie venujú spomienke na maliara Floriána Raka, rok uzavrie cyklus záberov Mariána Manducha Obraz zo Zdychavy kombinovaný s literárnym dielom Muránska Zdychava.
Počas roka sa bude pripravovať stála expozícia mesta Šurany. Na galérii synagógy chcú nainštalovať zbierku archeologických predmetov, dokumentov aj artefaktov
o kultúre, tradíciách a osobnostiach Šurian. MKS chce expozíciu zostaviť z exponátov múzeí
v Nitre a Nových Zámkoch, plánuje sa však obrátiť aj na občanov, ktorí budú ochotní poskytnúť historické dokumenty alebo predmety. Expozícia by mala byť základom budúceho mestského múzea.
Podarí sa zameniť s cirkvou pozemky starého mestského cintorína?
Na rokovaní mestského zastupiteľstva poslanci schválili žiadosť rímskokatolíckej cirkvi
o prenájom budovy Cirkevnej základnej školy v Šuranoch na obdobie piatich rokov za symbolickú korunu. Komisie ani poslanci nemali námietky, na rokovaní však odznela požiadavka doriešiť s cirkvou zámenu pozemkov. Mesto ponúka cirkvi pozemky pod cirkevnou školou
a časťou farského úradu, za ktoré chce získať parcely, na ktorých leží starý mestský cintorín neďaleko železničnej stanice. Pred vlaňajším Sviatkom všetkých svätých Mesto urobilo aspoň základnú údržbu. Cintorín je nefunkčný, majiteľ ho neprevádzkuje ani neupravuje, hromadí sa tam neporiadok a neraz sa tam sústreďujú podozrivé indivíduá. Leží takmer v centre mesta cestou na železničnú stanicu, pozemok by sa dal určite využiť lepšie. Mesto voči cirkvi preukázalo dobrú vôľu, v najbližšej dobe sa primátor Imrich Várady s viceprimátorom Jánom Komorom chystajú rokovať na Arcibiskupskom úrade v Trnave o starom cintoríne.