5. feb 2007 o 19:05
Alexander Handl - srdce novozámockého šachu
V kruhu novozámockých šachistov nedávno oslávil významné životné jubileum Alexander Handl – srdce novozámockého šachu, dlhoročný aktívny funkcionár, organizátor, tréner, rozhodca a výborný hráč.
Alexander Handl sa narodil 17. januára 1917 v Nových Zámkoch, k šachu sa dostal vo svojich učňovských rokoch. V holičstve Karasz, kde bol učňom, sa v čakárni hrával šach. Mladému Alexandrovi sa šachy zapáčili a od roku 1936 už hrával v novozámockom šachovom klube Duras, kde sa zdokonaľoval v šachovom umení. Prvé správy o jeho účinkovaní sú z roku 1938. V marci dosiahol remízy v simultánnej partii s majstrom Karelom Opočenským (1892-1975). V tom istom roku v prvom kole majstrovstiev Západoslovenskej župy ÚJČŠ v zápase dvoch novozámockých klubov ŠK Duras - Československý ŠK mladý Handl porazil ostrieľaného Emila Tatárika (1887-1957). Po spoločenských zmenách na sklonku roka 1938 oba novozámocké šachové kluby zanikli a šach sa hrával iba v školách, kaviarňach a v lete aj na Štrande. V tom období už bol Alexander Handl najlepším novozámockým šachistom spolu s Mikulášom Marákom (1912-1981).
Po druhej svetovej vojne bol A. Handl pri tom, keď sa obnovil organizovaný šachový život v Nových Zámkoch. Spolu so Štefanom Dienešom (1899-1970) v auguste 1946 založili Šachový odbor športového klubu železničiarov. Handl prežíval svoje plodné pretekárske roky v tomto klube, dlhé roky bol najsilnejším novozámockým šachistom. Bol preborníkom mesta a klubu v rokoch 1949, 1960, 1964, 1966, 1968, 1974, 1978. V tých rokoch bolo ťažké dostať sa na turnaj, otvorené turnaje (openy) neexistovali. Hralo sa prísne etapovým systémom, postupovalo sa z preborov okresu, potom kraja do preborov Československa. A. Handl súťažil v mnohých rôznych etapových turnajoch majstrovstiev kraja, ba niekoľkokrát sa prebojoval aj do finále.
Patril k popredným hráčom novozámockého A družstva, ktorému sa podarilo prebojovať do Slovenskej národnej ligy v sezónach 1969/70, 1972/73, 1973/74, 1977/78. Ešte aj neskôr v rokoch 1986/87, 1987/88, 1988/89 patril v SNL medzi hráčov základnej zostavy. V roku 1977 odišiel z Československých dráh do dôchodku a šachu mohol venovať viac času. Zúčastňoval sa početných kandidátskych turnajov na Slovensku (aj v Nových Zámkoch), v Čechách i v Maďarsku. V roku 1985 na šachovom festivale Tirnavia v Trnave skončil v 2. ročníku turnaja veteránov vo víťaznej trojici spolu s Jurajom Hukelom a Tadeušom Nemcom (1918-2003).
A. Handl zasvätil šachovej hre celý svoj život, no predovšetkým sa zameral na výchovu mládeže. V roku 1950 absolvoval v Prahe celoštátny kurz šachových inštruktorov, na ktorom prednášali renomovaní majstri Josef Louma (1898-1955), Luděk Pachman (1924-2003) a Karel Průcha (1901-1980). Odvtedy je aktívnym trénerom II. triedy. Svoju trénerskú činnosť začal v Masarykovej ľudovej škole v Nových Zámkoch, neskôr vyučoval v klube mládeže v Dome odborov, potom v Dome pionierov a nakoniec v Centre voľného času. Ešte aj v pokročilom veku v školskom roku 1995/96 založil novozámockú ligu žiakov základných a stredných škôl, ktorú viedol niekoľko ročníkov. Vychoval viacero generácií novozámockých šachistov. Mládeži vštepoval lásku k šachu, viedol ju ku kultúrnemu správaniu sa, korektnosti a k úcte k súperovi.
Významným ocenením jeho trénerskej práce bolo poverenie za trénera československého družstva železničiarov na 9. majstrovstvách Európy železničiarov USIC v roku 1976. V tomto turnaji šesťčlenných tímov usporiadanom v Yorku vo Veľkej Británii sa zišla celkom slušná konkurencia. Na súpiskách figurovalo päť veľmajstrov (GM), osem medzinárodných majstrov (IM) a traja majstri. A. Handl ako nehrajúci kapitán doviedol reprezentáciu ČSSR na vynikajúce 6. miesto spomedzi 19 zúčastnených krajín. Zvíťazili šachisti Sovietskeho zväzu, ktorí mali v zostave zvučné mená, pred Bulharskom a Poľskom.
Veľkú zásluhu má na organizovaní šachového života v Nových Zámkoch. V sedemdesiatych rokoch 20. storočia dlhé roky predsedal Okresnému šachovému zväzu. Počas jeho účinkovania bolo v okrese Nové Zámky 636 registrovaných šachistov a okresnú súťaž hralo až 24 šachových družstiev! Pod tento nevídaný rozmach šachu sa podpísala jeho obetavá metodická a publicistická činnosť. Vyše 20 rokov bol šachovým spravodajcom v regionálnych novinách Elektrosvit, Naša cesta a Naše novosti. Vykonával rôzne funkcie i v Krajskom šachovom zväze. Popritom stíhal byť aj prvotriednym (dnes už ústredným) rozhodcom. Rozhodoval nespočetne veľa turnajov predovšetkým v Nových Zámkoch (Kandidátske turnaje, Bestex Cup-y) a ligové zápasy družstiev. V roku 1999 pracoval v rozhodcovskom tíme na medzinárodných majstrovstvách Slovenska v Nových Zámkoch.
Život Alexandra Handla je obdivuhodným príkladom dobrovoľnej cieľavedomej práce. Napriek svojmu vysokému veku srší životaschopnosťou, elánom a záujmom o šachovú hru. K 90. narodeninám mu želáme pevné zdravie, spokojnosť a ešte mnoho radostných chvíľ za šachovnicou.
Pramene k napísaniu tohto článku sprístupnili, za čo im vrúcne ďakujem: šachista Alexander Handl, regionálny historik Alexander Strba, jeho Bibliotheka Kaláka Nové Zámky a Múzeum Jána Thaina Nové Zámky. Ďalšie informácie a fotografie je možné nájsť na internetovej stránke ŠK Bašta: www.nzsk.szm.sk.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou