paneláku. Jedna žena zomrela a druhá utrpela ťažké zranenia. „Len vďaka náhode neprišlo k horším následkom,“ konštatovala predsedníčka senátu.
Výbušnina bola v poštovej schránke. Pozostávala z približne 0,5 kg výbušnej zmesi trinitrotoluénu, do ktorej páchateľ pridal kovové guľôčky a valčeky - na zosilnenie črepinového účinku. Všetko uložil do kovového obalu z oceľového plechu, hrubého 5 milimetrov. „Buchlo to v momente, ako som otvorila dvierka poštovej schránky,“ spomína si Zuzana, Jozefova exmanželka. Detonačná vlna ju vyniesla von pred vchod. Preborila aj panelovú stenu prízemného bytu, v ktorom bývala pani Matilda. V tom čase bola v kúpeľni, kde ťažkým zraneniam podľahla. V ohrození života bola aj Zuzana, ktorej zostali trvalé následky: má ochrnutý tvárový nerv aj ľavú ruku, na ľavej strane tváre jej museli robiť plastiku.
V čase, keď v jej schránke vybuchla nálož, bola s Jozefom už osem rokov rozvedená. Na súde zaznelo, že Jozef bol voči nej negatívne nastavený, čo netajil pred známymi ani pred spoločnou dcérou. Ľudia ho podozrievajú, že svojej bývalej žene podpálil aj auto. Stalo sa to len jeden - dva mesiace pred explóziou v paneláku.
V piatok na súde vypovedala domová dôverníčka, ktorá v inkriminovaný deň roznášala do schránok v ôsmich vchodoch poštu. Spomenula si, že videla, ako nejaký muž stále odháňal deti spred domu, kde neskôr vybuchla nálož. Pani Matilda z prízemia dokonca vyšla von, aby ho upozornila, prečo to robí. Medzi deťmi, ktoré neznámy odháňal, boli aj jej vnuci. Neskôr explózia pani Matildu v jej byte zabila. Domová dôverníčka muža nevedela identifikovať.
Obžalovaný Jozef Š. tvrdí, že je nevinný. V čase, keď prišlo k explózii, vraj doma pozeral televízne správy a potom išiel s kamarátom na pivo. Opakovane žiadal o vykonanie testu na detektore lži. Vyhlásil, že vyšetrovací spis bol zmanipulovaný a účelovo vykonštruovaný. „Keď je Boh nado mnou, potvrdí, že som trestný čin nemohol spáchať,“ povedal vo svojej záverečnej reči.
Senát konštatoval, že voči obžalovanému nebol predložený žiadny priamy dôkaz, ale súhrn nepriamych dôkazov, ktoré tvoria ucelenú reťaz. Podľa znalca bol čin dobre premyslený, perfektne pripravený a bezchybne realizovaný. Podľa starého Trestného zákona, platného v čase, keď sa skutok stal, bola za všeobecné ohrozenie sadzba 12 až 15 rokov. Senát Jozefovi vymeral štrnásťročný trest, ktorý si odpyká v tretej nápravno-výchovnej skupine. Nový trestný zákon je prísnejší, páchateľovi môže byť uložený trest 15 až 20 rokov väzenia.
„Cítim zadosťučinenie, pretože je potrestaný. Ale pre mňa to skutočne znamená len toľko, že mám štrnásť rokov pokoj. Ktovie, čo bude potom - život si musím zariadiť tak, aby som sa na to pripravila. A to platí aj pre moju dcéru,“ reagovala po vynesení rozsudku Jozefova exmanželka Zuzana, ktorá chodila na všetky pojednávania. Smrti unikla len zázrakom. Bývalá riaditeľka novozámockej špargľovne je dnes na polovičnom invalidnom dôchodku. Aj obyčajné životné situácie, ako je napríklad umývanie sa, obliekanie či prekrojenie chleba, jej robia problémy. Byt v Nových Zámkoch preto predala a s desaťročnou dcérou sa presťahovala k rodičom do Galanty.
Rozsudok nad Jozefom Š. zatiaľ nie je právoplatný, prokuratúra aj obžalovaný sa k nemu vyjadria až po jeho doručení.