Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Päť kôl pred play off Casta pevne na treťom mieste

Nitrianski basketbalisti v stredu podľa očakávania zastavili trojzápasovú sériu prehier, no v sobotu cestovali na horúcu pôdu lídra do Košíc, kde im už ruže nekvitli.

Extraliga basketbalistov

30. kolo: BK Casta SPU Nitra - MBK Rieker Komárno 79:61 (14:11, 21:21, 18:15, 26:14). Tri štvrtiny si hostia udržiavali akú-takú šancu na prekvapenie, ale napokon sa zrodil očakávaný výsledok. Nitrania začali pozorne v obrane a viedli 9:0, ale neskôr dovolili Komárnu viesť 16:18 a naposledy 35:36, tesne po prestávke. Nádeje hostí uzemnil Pohánka ďalekou trojkou s klaksónom tretej štvrtiny. Vo štvrtej časti Casta vynikajúco bránila, našla svoju tvár aj v útoku a keď viedla o 20 bodov, bolo jasné, že povinné víťazstvo jej už neujde.
Rozhodovali Zubák, Hlinka a Szibila, TH: 18/15 - 17/9, trojky: 4 - 4, fauly: 13 - 20, 5 OCH: 33. Fapšo, 600 divákov.
CASTA: Tomek 14, Hill 11 (1), Pohánka 11 (1), Seman 4, Ivanovič 2 (Richardson 21, Červenka 13 (1), Rendla 3 (1), Orešanský, Vido, Žiak).
Užitočnosť: Richardson 21, Tomek 21, Červenka 21, Pohánka 14, Ivanovič 10, Hill 10.
MBK: Kablár 14, Pivac 10, Rončevič 8, Krasznai 6, Fapšo 2 (La Rosa 7, Štorcel 6, Suja 4, Uňatinský 4).
Ľubomír Urban, tréner Nitry: Splnili sme úlohu zvíťaziť. Vrátili sme sa k spôsobu hry, v ktorom dominuje kvalitná obrana. Chceli sme hrať rýchlo a protiútokovo a aj to sa nám po väčšinu zápasu darilo.
Miloš Pažický, tréner Komárna: Tridsať minút sme dokázali držať tempo, potom však prišli chyby, dekoncentrácia, súper bodovo ušiel a bolo po zápase. Stáva sa nám to často.
Ostatné výsledky: Svit - Košice 73:85, Lučenec - Inter 84:78, Levice - Handlová 72:67, Spiš. N. Ves - Dolný Kubín 93:58.

31. kolo: Slávia TU Košice - BK Casta SPU Nitra 81:64 (21:22, 24:12, 17:15, 19:15). Nitrania začali dobre a po trojkách Pohánku viedli 9:4, ale postupne sa pred zaplnenou halou rozohral aj líder. Prvú štvrtinu ešte vyhrala Casta o jeden bod, no potom prišla jej hluchá fáza a domáci prebrali taktovku. V drese hostí zápas nevyšiel obom Američanom - Richardson mal streľbu 1/10 (!) a Hill sa už v 24. min. vyfauloval na Stojanovičovi. Košice s prehľadom zvyšovali svoj náskok, najviac viedli o 22 bodov (81:59). Skóre pečatil Richardson trojkou od vlastného koša.
R Zubák, Pipíška a Karniš, TH: 23/16 - 18/13, fauly: 20 - 22, trojky: 9 - 6, 5 OCH: 30. Svitek - 24. Hill, 37. Tomek, 1800 divákov.
Košice (najviac bodov): Leško 19, Stojanovič 18, Radovič 16.
CASTA: Pohánka 17 (3), Tomek 17, Červenka 10 (2), Hill 6, Richardson 6 (1) (Ivanovič 3 (1), Orešanský 3, Rendla 2, Seman, Žiak). Užitočnosť: Tomek 17, Pohánka 16, Ivanovič 5.
Ľubomír Urban, tréner: Košice sú výkonnostne inde ako ostatné mužstvá. Robili sme, čo sme mohli, skúšali sme rôzne herné varianty, ale aj tak nás súper predčil a dopracoval sa k hladkému víťazstvu. Neboli sme dostatočne efektívni v útoku.
Komárno - Lučenec 57:79 (25:42), Pivac 17, Fapšo 12, Krasznai 10, Rončevič 9. Stretnutie malo jednoznačný priebeh. Lučenec diktoval tempo zápasu, domáci len v tretej časti dokázali hrať vyrovnanú partiu.
Ostatné výsledky: Spišská N. Ves - Levice 88:63, Inter - Handlová 95:83, Dolný Kubín - Svit 66:69.
1. Košice 31 24 7 2471:2149 55
2. Inter 31 22 9 2622:2364 53
3. Casta Nitra 31 20 11 2427:2296 51
4. Lučenec 31 17 14 2528:2455 48
5. Sp. N. Ves 31 16 15 2419:2320 47
6. Svit 31 15 16 2305:2233 46
7. Handlová 31 14 17 2483:2517 45
8. D. Kubín 31 11 20 2234:2496 42