diní na Slovensku.
„Šošovka je drobné číre teliesko vo vnútri oka. Pacientov, ktorí ju majú postihnutú šedým zákalom, v poslednom období pribúda. Jeho výskyt sa posúva do stále nižších vekových skupín. Operujeme už pacientov medzi štyridsiatym - päťdesiatym rokom veku,“ hovorí prednostka kliniky Zuzana Murgašová. Dodáva, že situácia súvisí s klimatickými podmienkami, hlavne s ozónovou dierou.
Pri operačnom zákroku sa skalená šošovka odstráni a namiesto nej sa do oka vloží umelá. „Operačné techniky sa zdokonaľujú, cieľom je, aby bol rez čo najmenší. Na jeseň sme mali možnosť zoznámiť sa s metódou „comics“. Koncovka, ktorou sa odstraňuje skalená šošovka, sa zmenšila – umožňuje nám operovať už cez 2,2-milimetrový rez. Zároveň sa zvýšila účinnosť ultrazvuku, takže doba operácie sa skracuje. Súčasťou setu je aj novovyvinutá šošovka, ktorú možno zrolovať do veľmi malého priestoru - injektora - a vstreknúť ju do oka cez 2,2-milimetrový otvor,“ vysvetľuje prednostka.
Nová metóda je podľa nej veľmi šetrná, hojenie je rýchlejšie a zároveň sa znižuje výskyt chybného zakrivenia rohovky po operácii (astigmatizmus), čím sa zvyšuje kvalita videnia. „Navyše, zákrok vykonávame v takzvanej „kvapkovej anestéze“. Pacientom nepodávame umŕtvujúcu injekciu vedľa oka, čo je pre nich z hľadiska operačného stresu príjemnejšie.“
Väčšinu šedých zákalov operujú v Nitre v rámci jednodňovej chirurgie. Využívajú to najmä pacienti z Nitry a okolia, ktorí sú mobilní. Ráno ich odoperujú, popoludní odchádzajú domov a na druhý deň ráno prídu na kontrolu.
„S jednodňovou chirurgiou sme na našom oddelení začali už na prelome rokov 2000-2001. Spolu s klinikou v Petržalke sme boli prví na Slovensku,“ uviedla prednostka Murgašová. Nitrianska očná klinika má dnes pacientov aj zo vzdialenejších regiónov, na zákrok sa čaká približne tri mesiace.
Oftalmológovia sa zhodujú, že zdravotné poisťovne vo svojich platbách nezohľadňujú reálne náklady. „Preplácajú nám napríklad štandardnú vnútroočnú šošovku, ktorej cena je približne štyritisíc korún. Šošovka, ktorú implantujeme v rámci metódy „comics“, je drahšia. Výhodou by bolo, keby si pacient mohol priplatiť 2000 až 2500 korún, to ale zatiaľ legislatíva neumožňuje.“