„O náleze sme sa dozvedeli tak, že majster - jeho meno sa nám nepodarilo zistiť - získal mince od bagristu, ktorý ich tam našiel pri bagrovaní. Majster išiel s mincami údajne najprv do Slovenského národného múzea v Bratislave, aby mu ich ocenili. Tam mu vraj povedali cenu 1 500 eur, čo je však úplne nereálne,“ popisuje Eva Kolníková z Archeologického ústavu SAV v Nitre. Hovorí, že finančná hodnota mincí tohto druhu nie je väčšia ako 200-300 korún za kus, na rozdiel od historickej hodnoty.
Podľa Kolníkovej nález mincí svedčí o tom, že koncom 4. storočia n. l. sa na mieste, kde sa buduje nitriansky priemyselný park, rozkladala osada, ktorá pravdepodobne udržiavala obchodné kontakty s Rímskou ríšou alebo s jej podunajskými provinciami. „Dosiaľ na území Nitry a v jej okolí neevidujeme väčší počet takýchto nálezov, ide iba o jednotlivo a náhodne objavené mince. Aj tento fakt zvyšuje hodnotu uvedeného nálezu.“
Majiteľovi mincí vraj nestačilo vyjadrenie bratislavského „odborníka“ a poslal jedného z robotníkov do Ponitrianskeho múzea. Tam ho odporučili na Evu Kolníkovú. „Mincu, ktorú doniesol robotník na pokyn majstra 22. septembra ukázať do Archeologického ústavu SAV v Nitre, som určila nasledovne: Rímske cisárstvo, Constantius Gallus, (vládol v rokoch 351-354). Na minci je nápis FEL(icium) TEMP(orum) REPARATIO - obnovenie šťastných časov. Okrem cisárskej podobizne je na nej výjav, ako cisár v rukách s kopijou a štítom stojí nad nepriateľom - barbarom, ktorý padá z koňa. Ide o peňažnú jednotku s názvom maiorina.“
Robotník ústav informoval, že okrem tejto mince nález obsahoval aj ďalšie. „Majstrovi som odkázala, že v súlade so zákonom o ochrane pamiatok je povinný nález odovzdať múzeu. Zároveň som o tom informovala okrem zodpovedného pracovníka Archeologického ústavu SAV aj Pamiatkový úrad v Nitre, ktorý na tejto stavbe robil úradný dozor,“ hovorí Eva Kolníková.
Zatiaľ vraj bola snaha získať od majstra rímske mince neúspešná.