Podľa prepočtov rezortu by zvýšenie sadzby poistného v priebežnom systéme z 9 na 12 percent zvýšilo príjmy Sociálnej poisťovne v roku 2008 asi o 8 miliárd korún.
Zníženie príspevku by podľa Chrena bolo najhorším opatrením, ktoré by zničilo dôchodkovú reformu.
„Ide o radikálny zásah do druhého piliera, ktorý by sa stal nebezpečným precedensom do budúcnosti a porušil by ústavou garantované právo sporiteľov na predpokladané súkromné vlastníctvo,“ povedal predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Peter Socha.
Zrušiť by sa mali aj príspevky do druhého piliera z garančného fondu. Sociálna poisťovňa z neho uhrádza odvody za poistencov, za ktorých zamestnávatel neodviedol príspevky do 60 dní od termínu splatnosti.
Reakcie politikov
Poslanec SNS Rafael Rafaj súhlasí so znížením odvodov z 9 na 6 percent. Nepozdáva sa mu, že by si sporiť nemohli poistenci štátu. „Prinieslo by to viac administratívnych bariér, ako samotného zisku,“ povedal Rafaj.
Definitívne stanovisko HZDS povie až po preštudovaní analýzy. „Naša stará teória volá za zachovanie druhého piliera,“ povedal poslanec za HZDS Milan Urbáni. Podporu niektorých zmien nevylúčil.
Zníženie percenta odvodov je podľa Júliusa Brocku z KDH najvážnejším zásahom do fungovania dôchodkového systému. „O zdobrovoľnení výstupu môžeme diskutovať, no nie v prípade 40-ročných sporiteľov,“ povedal Brocka.
Exminister práce Ľudovít Kaník považuje zníženie odvodov za znárodnenie súkromného majetku sporiteľov.