Najvyšší kontrolný úrad dospel k záveru, že Mesto Nitra neefektívne vynaložilo 900-tisíc korún. Vyplatené boli ešte v decembri 2005 trom subjektom, ktoré vypracovali návrhy cestovného poriadku mestskej autobusovej dopravy.
Správa o výsledkoch kontroly bola v marci predložená primátorovi a poslancom mestského zastupiteľstva. Uvádza sa v nej, že Mesto v roku 2005 vyzvalo troch uchádzačov na predloženie návrhov cestovného poriadku. Podľa súťažných podkladov mal každý vyzvaný uchádzač, ktorého návrh splní všetky podmienky, obdržať odmenu. Pre víťaza bolo určených 400-tisíc korún, úhrn odmien pre ostatných uchádzačov predstavoval sumu 600-tisíc Sk, pričom odmena na jedného mohla dosiahnuť maximálne 300-tisíc.
„Podľa vyhodnotenia súťaže boli predložené návrhy neúspešné a výberová porota neurčila víťaza súťaže,“ konštatuje sa v správe Najvyššieho kontrolného úradu. „Aj napriek tomu bola 30. decembra 2005 súťažiacim vyplatená odmena v celkovej sume 900-tisíc korún. Vyplatením týchto odmien Mesto nedodržalo podmienky stanovené v súťažných podkladoch.“
Ak by aj všetky tri subjekty splnili súťažné podmienky, no komisia neurčila víťaza, malo byť medzi účastníkov súťaže rozdelených maximálne 600-tisíc korún. To je o tristotisíc menej, ako im vyplatilo Mesto.
„Bola to súťaž, ktorú sme si objednali. Za návrhy sme museli zaplatiť. Nechápem, ako to mohol kontrolór NKÚ označiť ako neefektívne vynaložené financie,“ reagoval vtedajší primátor a súčasný mestský poslanec Ferdinand Vítek.
Najvyšší kontrolný úrad zároveň konštatoval, že Mesto už v roku 2006 v racionalizácii a optimalizácii mestskej autobusovej dopravy nepokračovalo. Vynaložené finančné prostriedky preto nepriniesli požadovaný efekt!
Racionalizácia a optimalizácia sa pripravovala z iniciatívy vtedajšieho primátora. „Za to, že sa v nej nepokračovalo, nemôžem,“ povedal. „Bol spracovaný návrh na úplne novú organizáciu dopravy, ale poslanci ju vo volebnom roku odmietli akceptovať. Ak by sa mestská autobusová doprava optimalizovala, cestovné pre dospelú osobu by kleslo o 3 koruny – za cenu, že by niektorí museli prestupovať,“ tvrdí exprimátor.
Práve nutnosť častejšie prestupovať bola najväčším kameňom úrazu spomínaného návrhu. Poslanci, a to koaliční aj opoziční, takéto riešenie nepodporili, negatívne ju vnímala aj verejnosť. Vítek uviedol, že materiál môže využiť súčasné zastupiteľstvo. Nové vedenie mesta však podľa našich informácií oň záujem nemá.
Čo zistili kontrolóri?
Kontrolóri NKÚ, ktorí kontrolovali hospodárenie Mesta Nitra za rok 2005, zistili viac nedostatkov. Patrí medzi ne aj nezákonné prenesenie pôsobnosti mestského zastupiteľstva na primátora, a to v oblasti nakladania s rozpočtom. Poslanci rozhodli, že primátor môže prijať a podpísať rozpočtové opatrenia v sume 500-tisíc korún tak, aby nedošlo k celkovej zmene rozpočtu mesta. „Tento postup bol v rozpore so zákonom o obecnom zriadení,“ píše sa v správe NKÚ.
Kontrola tiež zistila, že Mesto sa podieľalo svojimi vkladmi na výsledku činnosti obchodnej spoločnosti Nitrianske komunálne služby, no výška vkladu nezodpovedala zápisu v obchodnom registri. Podľa kontrolórov je to v rozpore s obchodným zákonníkom.
Nedostatky boli zistené aj pri verejnom obstarávaní. „Kontrola potvrdila používanie najmä metódy rokovacieho konania bez zverejnenia ako nesúťažnej metódy. Boli zistené aj prípady rozdelenia predmetu obstarávania za účelom vyhnúť sa použitiu metód a postupov verejného obstarávania podľa zákona, čím kontrolovaný subjekt zúžil priestor pre vytvorenie súťažného prostredia, a tým aj zabezpečenia zásady hospodárneho použitia verejných prostriedkov.“ Zdroj: NKÚ