ujatia sa zúčastnil aj Štefan Lahučký z Čakajoviec, známy tým, že kontroverznému Tisovi spravil sochu.Tá stojí spolu s ďalšími štyrmi sochami uprostred Čakajoviec. Sériu Lahučkého prác v miestnom parku nazvali Panteón slovenských dejateľov. Zatiaľ sú piati (Andrej Hlinka, Anton Bernolák, Milan Rastislav Štefánik, Martin Rázus a Jozef Tiso), všetci v nadživotnej veľkosti. Štefan Lahučký ich vyrobil z liateho kameňa. „Kvôli Tisovi a Hlinkovi som mal problémy,“ hovorí sochár, ktorý . sa netají svojím obdivom k vojnovému prezidentovi.
K sochám čoskoro plánuje dorobiť Hollého, ktorý bude šiestym v poradí. „Ešte možno pred ním spravím Svätopluka, už ma na to parkrát vyzvali.“ Svätopluk má stáť hneď pri vstupe do parku.
Okrem sôch sa Lahučký venuje rezbárstvu. Začal s ním ako šesťročný, keď chodieval pásť husi. „Mal som „rybičku“, ňou som vyrezával prvé kúsky.“ Neučil ho nikto, vypracoval sa sám. Zabŕdol do viacerých remesiel, veľa sa naučil pri stavbe domu. „Keď som staval komíny, tak som sa pozeral po iných, aby som videl, ako vyzerajú a učil som sa,“ hovorí insitný umelec.
Dnes mu v dome, ktorý si z veľkej časti sám postavil, visia skoro tri desiatky drevorezieb. Do dreva z lipy, osiky či vŕby vyrezáva v pivnici, ktorú má na to zriadenú. Vyrezáva najmä v zime, keď sa vonku nedá nič robiť a často po-tiahne aj do štvrtej nadránom.
Steny jeho domu zdobia vyrezávané obrazy s motívmi vína, poľovačky, žien, ale aj náboženskými symbolmi. Vzťah ku všetkému, čo je slovenské, je v tvorbe Štefana Lahučkého dominantný. Svedčí o tom napríklad drevorezba mladého muža v kroji s fujarou v ruke.
Autor: - th -