Rybári, ktorých sme minulý týždeň zastihli pri rieke Nitre, strach z kontaminovaných rýb nemajú. Informáciám, že Nitra patrí medzi najšpinavšie rieky na Slovensku, jednoducho neveria.
„Ak niekto zje niekoľko rýb do roka ako ja, nič sa mu nemôže stať,“ povedal nám pán Karol. Prezradil však, že jeho známy jedáva ryby z rieky Nitry pravidelne a dokonca ich predáva svojim známym. „Je možné, že tí si ich prestanú kupovať, lebo dostanú strach,“ poznamenal.
Ak by ste si chceli dať urobiť pre vlastnú potrebu rozbor ryby, vylovenej z rieky Nitra, môžete sa obrátiť na regionálnu veterinárnu a potravinovú správu. „Rozbor vieme zabezpečiť na pracovisku v Dolnom Kubíne. Záujemca by však musel uhradiť náklady. Odhadujem, že by mohli presiahnuť aj tisíc korún,“ dozvedeli sme sa od veterinára. Dodal, že ryby sú pod pravidelnou kontrolou len v prípade, že ide o verejné zásobovanie. V rieke Nitra lovia iba športoví rybári.
Na sledovanie výskytu ťažkých kovov unikajúcich z prevádzok do rieky Nitry sa sústredil docent Ivan Stráňai zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre so svojím tímom. „Ukazovateľom skutočného znečistenia vodného prostredia nie je koncentrácia kovov vo vode, ale obsah kovov v sedimentoch a predovšetkým v rybách,“ uviedol pre rybársky časopis Ryby, rybky, rybičky.
Vo výnose ministerstva pôdohospodárstva sú uvedené maximálne prípustné množstvá jednotlivých kontaminantov vo svalovine rýb (v minulosti vraj boli normy podstatne prísnejšie). „Pripúšťam, že sú miesta, kde sú tieto hodnoty prekročené a kde by mal byť v prípade športových rybárov zákaz privlastňovania si rýb,“ povedal docent Stráňai. Zdôraznil však, že zdravotné problémy môžu nastať „najmä pri každodennej a dlhodobej konzumácii kontaminovaných rýb“.