Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Plandora sa lúči, na štyri roky v hokeji je hrdý

Štyri roky stál Ján Plandora na čele nitrianskeho hokeja. Hrdý môže byť najmä na fakt, že na zimný štadión vrátil diváka. Nitra aréna zažila pod jeho vedením veľa radosti aj sklamanie, k športu patrí oboje, pričom pozitíva ďaleko prevyšujú.


Plandora postavil nitrianske mužstvo na vlastných odchovancoch, nikdy ale nešetril ani pri nákupoch posíl, ktoré ťahali fanúšikov do hľadiska. V posledný aprílový štvrtok odovzdal kreslo výkonného riaditeľa svojmu nástupcovi Tiborovi Danáčovi, vo víkendovej debate s Jánom Plandorom sme sa obzreli na obdobie jeho štvorročnej vlády nitrianskemu hokeju.
- S myšlienkou popustiť pomyselné opraty pri riadení klubu ste sa začali pohrávať už vlani, v slove ste napokon dostáli. Končí sa zaujímavá etapa, čo vám prebehne v hlave pri pomyslení na časy spred štyroch rokov, keď ste prevzali nitriansky hokej?
- Do klubu som vstúpil v júli roku 2003, o päť mesiacov neskôr prišiel na pozíciu generálneho manažéra Ľuboš Dobrý. Situácia bola žalostná, mali sme možno štyroch hráčov - Garipa Salijiho, Matúša Chrenka, Zajaca a Nemca - ktorí boli ako-tak schopní hrať extraligu. Strašiakom boli súdne spory aj kopec dlžôb, štadión vyzeral ako po tridsaťročnej vojne. Rozpočet na nastávajúcu sezónu sa mal vtedy pohybovať na hranici 17 miliónov korún, podpísaná však nebola jediná sponzorská zmluva. Priemerný plat hráčov bol na úrovni I. ligy, niekde okolo 20-25-tisíc korún, za také peniaze sa k nám hokejisti slušnej úrovne nemali prečo hrnúť. Čo ale odrádzalo najviac, bolo zlé meno klubu. Neveril mu nikto - fanúšikovia ani sponzori, averzia voči hokeju bola aj na mestskom úrade. Keď si to premietam spätne, naša štartovacia pozícia bola naozaj veľmi zlá.
- Štyri nasledujúce sezóny ale priniesli viac radosti ako sklamania, vnímali ste ich tak aj vy?
- O tom netreba pochybovať. Výsledky, ktoré sme dosiahli, tu predsa nikdy neboli. Spomenie si dnes niekto na obdobie rokov 1997 - 2003, kedy Nitra pendlovala medzi najvyššou súťažou a I. ligou? Nám sa prvý rok podarilo zachrániť extraligu, v ďalších troch sezónach sme vždy hrali play off. Najvydarenejší bol predchádzajúci ročník, vyhrali sme základnú časť a nakoniec získali bronzové medaily. Možno dôležitejšia ako športové výsledky ale bola stabilizácia klubu. Pritiahli sme bývalých odchovancov, hráči ako Kolník, Milo, Miro Štefanka, Kmeč, Miro Kováčik, Tomáš Chrenko, Švarný a Samir Saliji tu dva-tri roky tvrdili muziku. Spolu s Kolárom, Čachom, Vozdeckým, Vlkom, Jozefom Kováčikom a ďalšími utvorili dobrú partiu, ktorá nám robila radosť. Počas tohto obdobia sme zaznamenali nebývalý počet reprezentačných štartov našich hráčov, čo tiež svedčí o stúpajúcej úrovni nitrianskeho hokeja. Za očakávaním možno zaostali len výsledky mládežníkov, i keď tituly majstrov Slovenska v doraste a u starších žiakov potešili.
- Nespomínate divácky boom, ktorý Nitre závidí celé Slovensko.
- Tak na tento fenomén som najviac hrdý. Ľudia na zaplnených tribúnach sú najlepším vysvedčením našej práce, hokej robíme pre nich. Aj napriek nie vždy oslnivým výsledkom sme si držali vysoké priemerné návštevy, atmosféra v našom prostredí je povestná. Každým rokom sa zvyšuje aj kultúra na štadióne, ľudia v Nitre jednoducho chodia radi na hokej. Za seba môžem povedať, že v najhorších chvíľach je práve podpora fanúšikov tým správnym hnacím motorom. Vypredaná Nitra aréna a elektrizujúca atmosféra v nej boli impulzmi, pre ktoré sa táto robota oplatila robiť.
- Medzi najväčšie úspechy vašej diplomacie patrí bez diskusie oteplenie vzťahov v komunikácii s Mestom Nitra. Na hokej ste pritiahli ako bývalého primátora, tak aj toho súčasného. Čo znamená priazeň čelných predstaviteľov mesta pre samotný klub?
- Samozrejme som rád, že po počiatočných problémoch sme postupne našli spoločnú reč. Mesto sa začalo výraznejšie angažovať do diania v hokeji a hlavne do problémov súvisiacich s prevádzkou štadióna a jeho technickej vybavenosti. Z mestských peňazí sa počas štyroch rokov financovala väčšina dodávaných energií, zároveň sa investovalo aj do modernizácie a infraštruktúry. Ďalej spomeniem opláštenie vedľajšej haly a jej sprevádzkovanie, nové osvetlenie, aj úplne novú kabínu mužov. Rozpracované máme nové vykurovanie, nové podlahy v hale na prvom poschodí, investície do strojovne. Na druhej strane, aj samotný klub financoval viaceré projekty - nové Sky boxy pre 90 ľudí, hornú VIP, toalety, novú C tribúnu na sedenie pre 360 ľudí, čestnú tribúnu sme rozšírili o 160 miest. Tiež sme previedli asanáciu sadania budovy, úpravovňu vody, opravu mládežníckych kabín, zatepľovalo sa, nová je fasáda aj plastové okná v kanceláriách, či športová predajňa. Všetky tieto a mnoho ďalších stavebných úprav sme financovali zo svojich, resp. úverových zdrojov. Ďalšia časť financií prúdi zo správy športových zariadení mesta. Spoločne s klubom sa financovala rekonštrukcia WC, nová chodba v mládežníckom sektore, striedačky, nové kabíny pod A tribúnou, práčovňa, maľby, nátery, rôzne menšie aj väčšie opravy. V sumáre, náš štadión má už takmer 35 rokov, a hoci je to vidieť, dovolím si jednoznačne tvrdiť, že za posledné štyri roky sa tu urobilo dvakrát viac ako za predchádzajúcich 30 rokov.
- Čo sa v súvislosti s proklamovaným skultúrňovaním prostredia na zimnom štadióne plánuje realizovať najbližšie?
- Chceme sprevádzkovať bufet pod B tribúnou a rozšíriť pevné bufety na všetkých vnútorných stranách štadióna. Začali sme s prípravnými prácami na výstavbe reštaurácie, situovanej na čelnej strane od parku a zabezpečujeme tiež financie na výstavbu športovo-regeneračno-diagnostického komplexu, ktorý by mal byť v našich priestoroch.
- Keď ste vstupovali do nitrianskeho hokeja, zvládli ste prvú sezónu s rozpočtom 17 miliónov korún. Teraz sa kalkuluje už so sumou na úrovni 50 miliónov korún. Ako vlastne dávate dokopy rozpočet?
- V prvom rade sme si museli uvedomiť, že v Nitre sa nikdy nebudeme môcť spoliehať na megasponzorov typu spoločností ako sú Doprastav alebo US Steel. Do hokeja sa nám podarilo vtiahnuť cez sedemdesiat firiem, ktoré v rámci svojich možností pomáhajú zabezpečovať náš rozpočet. Práve vďaka ich pomoci sme dokázali dať dokopy toľko peňazí, že sme mohli vlani zaznamenať prienik do hokejovej špičky. Tento rok nám semifinále ušlo skutočne len o jedno nepremenené trestné strieľanie. Teší ma, že vzťah klubu k sponzorom je stabilizovaný, snažíme sa dôsledne zabezpečovať všetky dohodnuté podmienky. Tým, že sa nám stabilne darí udržovať vysokú návštevnosť, máme dobrú východiskovú pozíciu pri jednaniach s novými partnermi. Nesmieme poľaviť v tomto smere ani v budúcnosti, financie sú totiž nevyhnutným predpokladom pre to, aby klub mohol prosperovať a reálne pomýšľať na ďalšie úspechy.
- Záujem niektorých nových reklamných partnerov ste v posledných týždňoch deklarovali viackrát, ako reálne je nadviazanie spolupráce teraz?
- Pri tejto otázke sa vrátim do čias, keď musel klub prejsť vynútenou transformáciou. Predchodcom súčasnej akciovej spoločnosti HK Nitra totiž bolo občianske združenie. Bolo zadĺžené a zatiahnuté do desiatok súdnych sporov o rôzne pofidérne pôžičky a netransparentné dlžoby voči hráčom aj staršieho dáta. Bolo nevyhnutné vytvoriť podmienky pre pokojnejšiu prácu, preto vznikla úplne transparentne akciová spoločnosť HK Nitra. Takmer pol roka sme upisovali akcie a hľadali partnerov, ktorí by boli ochotní investovať svoje peniaze a obetovať voľný čas. Musím priznať, že tento proces nevyšiel celkom podľa mojich predstáv, pretože niektorí akcionári nepochopili špecifikum našej akciovky. Hokejový klub v našich podmienkach bude len ťažko produkovať zisk, ba skôr opak je realitou. Činnosť klubu je cyklická, každý rok sa začína vlastne od nuly, a každý rok treba klub rovnako podporovať. Mojou snahou bolo, je a bude dosahovať s hokejom úspechy, k tomu sú ale nevyhnutné financie. S ich zabezpečovaním sú vždy problémy, hlavne keď je klub závislý v podstate na reklame. A práve v tomto ohľade sme mali v akciovke najväčšie rozpory. Preto som aj teraz inicioval rozšírenie akcionárskej základne o ľudí, ktorí sú ochotní prispieť nielen svojimi peniazmi, ale podieľať sa celkove na ich zabezpečovaní. Zdá sa mi, že vstupom nových tvárí do spoločnosti sa predsa len zaktivizuje jej činnosť. Viac ľudí ochotných spolupracovať na jednom cieli určite dokáže viac.
- Po štvrťfinálovej rozlúčke so Zvolenom sa budúcnosť nitrianskeho hokeja maľovala tmavými farbami, dnes sú ale oveľa sýtejšie. Neprichytili ste sa občas pri myšlienke predsa zotrvať v kresle výkonného riaditeľa klubu?
- Určite nie a nakoniec, ja predsa neodchádzam preto, že nevidím perspektívu vývoja. Jednoducho len musím začať myslieť viac aj na seba. Vo firme mám rozrobených niekoľko veľkých investičných projektov a hokej ma oberá o veľa času . Myslím, že počas môjho šéfovania sme ukázali, že vieme aj v Nitre robiť šport na najvyššej úrovni. V apríli som osobne vynaložil veľké úsilie, aby som môjmu nástupcovi odovzdal klub v čo najlepšom stave. Napriek tomu, že nám po sezóne odišlo desať hráčov, dokázali sme poskladať nové mužstvo. Keď sa tento týždeň popodpisujú všetky zmluvy a tréner oznámi káder pre novú sezónu, aj fanúšikovia zistia, že nie je o nič slabší ako ten predchádzajúci. Skôr naopak. Po doplnení o jedného kvalitného obrancu sme schopní určite bojovať o semifinále. Na valnú hromadu predložím rozpočet vo výške cca 53-55 miliónov korún s tým, že by sme sa mali vysporiadať aj s väčšinou našich záväzkov z minulosti. Skladba našich príjmov a jednotlivé položky sú absolútne reálne, pretože kalkulujeme len s firmami, ktoré už do klubu investovali a s novými firmami, s ktorými sme už dohodnutí. Medzi nimi je aj spoločnosť Ardo, zastupujúca talianskeho výrobcu chladiacej techniky, ktorá by sa počas troch rokov mala stať našim generálnym partnerom. Tak isto sú zaujímaví aj ďalší noví partneri ako AAA Auto a Casinos Slovakia. Celý klub samozrejme čaká kopec roboty, aby sa všetky zmluvy dotiahli do konca a úspešne zrealizovali.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 31 766
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 16 167
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 695
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 11 414
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 391
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 027
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 669
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 574
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 357
 10. Aká je chémia vôní 8 273
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Antigénové testy budú robiť na ďalšom mieste v Nitre, no len dva dni

Do areálu nemocnice sa chodia dobrovoľne testovať stovky ľudí.

Veľkokapacitné odberné miesto na Špitálskej, v areáli nemocnice

Nitra dostane milióny na kreatívne centrum. Zrekonštruuje kino aj kasárne

V centre mesta vznikne zelené átrium, v bývalých kasárňach druhý veľký park. Priestory musia byť skolaudované do januára 2023.

Takto má po obnove vyzerať kino Palace a Radlinského ulica.

Holanďania z drogovej megakauzy chceli ísť na slobodu. Neuspeli

Rekordné množstvo drog našli v nitrianskom priemyselnom parku, v nádržiach na kvapalinu, ktoré čakali na preclenie.

Jeden z obvinených Holanďanov na nitrianskom súde.

Na šesť osôb, zadržaných počas protidrogovej akcie v Seredi a okolí, podali návrh na vzatie do väzby

Zásah mal súvisieť s pokračovaním akcie Venal zameranej proti drogovej zločineckej skupine.

Ilustračné foto

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 20.14 - doplnené o vyjadrenie Arriva Nitra

Nitra vybrala nového dopravcu, Arriva v súťaži neuspela

Dvaja neúspešní účastníci súťaže môžu podať námietky.

Starostka Kuneradu čelila odvolávaniu. Referendum nebolo platné

Kavecká podala oznámenie na Generálnu prokuratúru pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania a poškodzovania cudzích práv.

Zlatomoravský vajda zomrel. Ešte bude mela, hovoria miestni

Podľa ľudí blízkych komunite ešte nie je isté, kto ho nahradí.

V Kysuckom Novom Meste majú unikátny adventný veniec

Ide pravdepodobne o najväčší adventný veniec v Žilinskom kraji. Jeho výška je až 3,5 metra. Na jeho výzdobe pracovalo osem ľudí počas niekoľkých týždňov.

Už ste čítali?