u pôsobila sedemnásť rokov ako klinická psychologička. „Za Nitrou je mi veľmi ľúto, ale toto je ponuka, ktorá sa neodmieta,“ konštatovala Mária Kreslová.
Času na rozmýšľanie veľa nemala. „Prehodnotila som to najmä s manželom. Veľmi ma podporuje a verí, že to zvládnem. Sme spolu už 35 rokov,“ prezradila generálna riaditeľka.
Väznica v Nitre, kde pôsobila osemnásť rokov, jej bude chýbať – rovnako ako priamy kontakt s obvinenými a odsúdenými. „Rešpektovali ma,“ hovorí žena, ktorá bola prvou a zatiaľ jedinou riaditeľkou väznice.
Vtedy aj teraz, keď postúpila na post generálnej riaditeľky, jej gratulovalo mnoho kolegýň. „Sú pyšné, že sa mi podarilo zbúrať ďalšiu bariéru. Chcela by som, aby sa do funkcií vo väzenstve dostalo viac žien,“ poznamenala plukovníčka Kreslová.
Na novom poste bude od svojich podriadených vyžadovať humánny prístup k obvineným a odsúdeným. „Uráža ma, keď niekto vníma príslušníkov ZVJS ako bacharov. No zároveň treba dbať na bezpečnosť. Nikdy sa nesmie zopakovať Leopoldov, kde bolo päť mŕtvych príslušníkov!“
Ako generálna riaditeľka bude podporovať zamestnanosť obvinených a odsúdených, ale aj ich vzdelávanie. Na tento účel sa chce pokúsiť získať peniaze z eurofondov. „Plánujem tiež posilniť kontrolu vynakladania financií, napríklad na rekonštrukciu väzníc. Podmienkou pri výbere firmy by malo byť, že zamestná našich obvinených a odsúdených.“ Jednou z ďalších priorít je projekt pre odsúdené ženy – matky, aby mohli mať pri sebe dieťa do troch rokov. Na tento účel už majú v areáli jedinej ženskej väznice, ktorá sa nachádza na nitrianskej Chrenovej, vyčlenený pozemok.
„Dala som sa na tvrdý boj. Myslím si, že práca bude náročná - musím ju robiť tak, aby som neurobila hanbu ženám,“ povedala Mária Kreslová. Nová práca jej zasiahne aj do súkromia. „Asi pred mesiacom sme sa presťahovali na dedinu pri Nitre, do zrekonštruovaného rodičovského domu. A teraz nás čaká sťahovanie znovu - do Bratislavy. Samozrejme, nie natrvalo, ale budeme tam minimálne počas pracovného týždňa. Manžel je bývalý vojak, je už na výsluhovom dôchodku, takže nie je viazaný na Nitru. Zatiaľ, kým si nenájdeme niečo iné, budeme v služobnej ubytovni.“
V Bratislave žije aj ich dcéra s manželom a deväťročná vnučka Veronika. „Už sa veľmi teší, najmä na deduška, majú veľmi krásny vzťah.“ Za rodičovským domom pri Nitre, kde žije aj sedem mačiek, však bude Márii Kreslovej ľúto: „Nasadila som tam 220 muškátov, v záhrade máme ovocné stromy, ktoré sama strihám. Uvidím, či na ne budem mať čas aspoň cez víkend.“
Predchádzajúci generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Oto Lobodáš požiadal minulý utorok o uvoľnenie z funkcie. Nahradila ho Mária Kreslová z Nitry. „Od novej riaditeľky očakávam v prvom rade bezpečnosť pre príslušníkov a občanov, zamestnanosť odsúdených a resocializačné programy. Verím, že sa nám podarí zreformovať väzenstvo a znížiť jeho nákladovosť,“ vyjadril sa minister spravodlivosti Štefan Harabin.