jej vzniku až dodnes.
Váš pôvodný zámer bol vytvoriť súkromnú regionálnu televíziu. Prečo ste sa napokon rozhodli pre rádio?
- Po ekonomickej analýze bolo nutné v rozpočte škrtať jednotlivé nákladové položky. Najobjektívnejším bolo škrtnutie obrazu a sústrediť sa na zvuk. Práve táto skutočnosť dala predpoklad pre vznik rozhlasovej stanice N-RADIO.
Ako prebiehalo licenčné konanie? Bolo jednoduché dostať v roku 1992 licenciu na rozhlasové vysielanie?
- N-RADIO dostalo licenciu po 555 dňoch. Napriek tomu, že žiadosť bola podaná včas, bola v nej formálna chyba, ktorá oddialila pridelenie frekvencie o rok. Psychotronik Ján Ďurdiak mi predpovedal, že N-RADIO licenciu v roku podania žiadosti nedostane, ukázalo sa, že mal pravdu.
Ako to zmenilo plány spoločnosti? Predsa len to bol „neplodný rok“, či nie?
- Bola to určite neplánovaná zmena. Po výberovom konaní na moderátorov, technikov, redaktorov bolo potrebné s ľuďmi pracovať, testovať ich, pripravovať na prácu, ktorú do tej doby nikdy nevykonávali. S Mestom Nitra sme podpísali zmluvu o výrobe programu pre drôtový rozhlas. Bola to dobrá škola pre všetkých a do určitej miery aj prvá konfrontácia s poslucháčmi.
Spomínali ste výberové konanie. Koľko ľudí sa prihlásilo?
- Myslím, že to číslo bolo okolo 270. Z toho sa vytvoril postupne základ desiatich interných a desiatich externých pracovníkov.
N-RADIO zo začiatku preberalo aj programy zahraničných vysielateľov. Ako sa podarilo regionálnemu rádiu nadviazať takéto vzťahy v zahraničí v čase, keď ešte nikto nevedel, že takáto stanica bude v Nitre existovať?- Vznik duálneho systému vysielania na Slovensku otvoril dvere k spolupráci so spoločnosťami, ktoré šírili necenzurované informácie. Naša prvá medzinárodná zmluva bola podpísaná s Rádiom BBC, neskôr s Rádiom Hlas Ameriky a následne s Rádiom Slobodná Európa. Všetky zmluvy nám zabezpečovali exkluzivitu na preberanie rozhlasového spravodajstva uvedených spoločností v slovenskom jazyku, jazykových kurzov angličtiny, ale aj iných rubrík či relácií. Bola to veľká pomoc, nakoľko spravodajstvo pokladám za veľmi dôležité, ale aj finančne náročné.
Ako sa vyvíjal program a technika, poprípade organizácia vysielania od začiatku až dodnes?
- Všetky zložky, ktoré ste vymenovali, sa menili a stále sa menia. Stále je čo zdokonaľovať a stále je potrebné prispôsobovať sa trhu. To, čo bolo zaujímavé pred pár rokmi, je už dnes zastaralé. Dnes už nestačí robiť program rádia spôsobom „POKUS - SKLAMANIE“, kde si poviete, že snáď toto bude dobré a po čase zistíte, že ste sa mýlili. Dnešná rozhlasová stanica sa nezaobíde bez denných analýz, ktoré dajú odpoveď na hudbu, informácie, správy, moderovanie a veľa ďalších vecí, bez ktorých nie je rádio rádiom. Súčasná technika dáva možnosti, o ktorých sme pred pár rokmi v rádiu ani nechyrovali. Ak si naladíte N-RÁDIO na nitrianskej frekvencii 95,2 FM, určite vás nenapadne, že štúdio, z ktorého v súčasnosti vysielame, je v Bratislave. Informácie sa čiastočne spracovávajú v Nitre a dostávajú sa do vysielania v Bratislave. Rádio dokážem ovládať aj z domu, čo kedysi možné nebolo.
Nesúvisí sťahovanie štúdia do Bratislavy s informáciami o predaji rádia spoločnosti, ktorá prevádzkuje aj Jemné melódie?
Táto informácia sa začala šíriť ešte v septembri, v súvislosti s mojou kandidatúrou na generálneho riaditeľa STV. Práve táto skutočnosť spustila vlnu dezinformácií, hlavne smerom ku klientom. Ďalšie dezinformácie sa začali šíriť koncom minulého a začiatkom tohto roka v súvislosti so sťahovaním. Nájomná zmluva v budove Červeného kríža v Nitre skončila, a tak sa sťahujeme do iných priestorov. Pripravujeme nové projekty, a tak by bolo predčasné hovoriť o našich plánoch, nakoľko aj v tomto prípade platí, že všetko chceme najprv dôsledne premyslieť, aby sme nemuseli meniť veci len preto, že nevyšli tak, ako sme si ich predstavovali.