aze.
„Základným predpokladom mediácie je dobrovoľnosť. Touto formou sa dajú riešiť konflikty v rodine, medzi susedmi, ale aj v oblasti obchodného či pracovného práva, a to v každom štádiu – aj v čase, keď sa už začalo konanie na súde. V takomto prípade majú účastníci konania, ktorí sa dohodnú mediáciou, nárok na vrátenie časti súdnych poplatkov vo výške 30 až 90 percent,“ vysvetľuje mediátorka.
Dodáva, že vo Veľkej Británii je až 70 percent sporov riešených mediáciou, z toho dve tretiny úspešne. „Napríklad v Slovinsku bol prijatý zákon, podľa ktorého každý občiansko-právny spor musí najprv prejsť mediáciou. U nás je to v štádiu dobrovoľnosti.“
Úvodná konzultácia v kancelárii mediátorky stojí približne šesťsto korún. Ďalšie poplatky závisia od dĺžky aj druhu sporu. „Ak ide o majetkové vzťahy, sú to väčšinou percentá z hodnoty, o ktorú sa ľudia sporia. Osloviť ma môže ktorákoľvek strana sporu, druhú stranu môžem kontaktovať aj ja,“ hovorí Dana Baliová.
Svoje rady poskytuje každý pondelok (od 13. do 15. hodiny) bezplatne v mediačnej poradni, ktorá od minulého týždňa funguje v klientskom centre na nitrianskom mestskom úrade. „V pondelok prišli štyria záujemcovia. Išlo napríklad o susedský a pracovno-právny spor,“ naznačuje mediátorka. Pripomína, že mediácia je dôverná a neverejná - na rozdiel od súdneho sporu. „A predovšetkým, obvykle sa záležitosť vyrieši už za niekoľko týždňov. Pozitívne je, že spokojné sú obe strany, pretože mediátor medzi nimi hľadá dohodu - zameriava sa na ich záujmy a nie na právne aspekty sporu. Keď je však napríklad jasné, že záujemca o mediáciu by na súde dosiahol absolútnu výhru, upozorním ho na to a odporučím mu radšej súdne konanie.“
Mediačná dohoda sa dá spísať aj medzi rozvádzajúcimi sa manželmi. „Je možné ňou upraviť napríklad vzťahy s deťmi či rozdelenie majetku. Samotný rozvod potom na súde prebehne rýchlejšie a bezproblémovejšie.“
Dana Baliová hovorí, že pre lepšiu vymáhateľnosť je vhodné spísať mediačnú dohodu formou notárskej zápisnice. „Tá je priamo vymáhateľným exekučným titulom.“
Nitrianska mediátorka dodáva, že v zahraničí má každý svojho lekára, advokáta aj mediátora. U nás sa táto alternatíva k súdnym sporom ešte len rozbieha.
Čo je mediácia?
Mediácia je neformálny spôsob riešenia konfliktov mimo súdu prostredníctvom mediátora. Možno ňou riešiť civilné spory a využíva sa aj v trestnom práve – v prípade, ak ide o prečin, pri ktorom je horná hranica trestu odňatia slobody päť rokov (podmienkou je, že neprišlo k usmrteniu človeka, napríklad pri nehode). Mimosúdne sprostredkovanie riešenia sporu sa ukončí spísaním dohody. V prípade, že ide o dohodu medzi páchateľom a poškodeným, bezplatne ju vypracuje probačný a mediačný úradník, ktorý pôsobí na súde. V prípade občiansko-právneho sporu sa za spísanie takejto dohody platí u mediátorky.