nci slobodné matky nedoplnia.
Návrh na zmenu smernice predložil poslanec za SDKÚ-DS Miloš Dovičovič. Už pri jej prijatí vo februári ju označil za diskriminačnú. Vo štvrtok poslancom pripomenul, že ju negatívne vyhodnotil aj Inštitút pre ekonomické a so-
ciálne reformy. Členka hodnotiacej komisie považuje opatrenie za „diskriminačné voči iným formám spolužitia ako je manželstvo a voči deťom narodeným v týchto zväzkoch“.
Dovičovič žiadal, aby sa vyplatenie príspevku viazalo výlučne na narodenie dieťaťa a trvalý pobyt matky a aby bola v tomto duchu upravená aj smernica. Neuspel. Za boli len štyria poslanci, proti dvaja, dvanásti sa hlasovania zdržali.
Ešte pred hlasovaním sa poslanec Milan Burda spýtal mestskej právničky, či je súčasná smernica diskriminačná. Ivana Buranská mu odpovedala záporne. „V opačnom prípade by sme tu už dávno mali protest od prokurátora. Žiadny protest ani sťažnosti od občanov sme však neobdržali,“ povedala právnička.
Pravdou je, že podľa súčasného antidiskriminačného zákona z roku 2004 nie je opatrenie mesta postihnuteľné. „Môžeme však hovoriť o určitom nerovnakom zaobchádzaní v morálnej rovine,“ povedala nám pracovníčka Slovenského národného strediska pre ľudské práva v Bratislave. Potrebuje nitrianska samospráva na to, aby rovnako pristupovala k svojim občanom, až protest prokurátora? Uzná kritiku len vtedy, ak je podopretá paragrafmi?
„Príspevok dostanú všetky deti narodené po 1. apríli a všetky budú aj privítané na mestskom úrade. Slobodným matkám však peniaze nevyplatíme z rozpočtu, ale z fondu Za rozvoj Nitry,“ vyhlásil na štvrtkovom zastupiteľstve primátor Jozef Dvonč (Smer-SD).
„Oceňujem túto ponuku, ale na svojom návrhu trvám. Treba to riešiť komplexne. Mesto by malo prijať smernicu pre všetkých svojich občanov, malo by odstrániť diskrimináciu,“ reagoval Dovičovič.
Primátor informoval, že prvé privítanie detí narodených po 1. apríli (manželských aj nemanželských) by sa mohlo uskutočniť možno už koncom mája.