tále málo. Niekoľko z firiem preto oslovilo učilište, aby im pomohlo s propagáciou toho, čo môžu mladým absolventom ponúknuť.
Obrábačov kovov je menej a menej
„Strojárske firmy sa v regióne stabilizovali a momentálne sa rozširujú. Za najväčšiu prekážku vo svojom rozvoji považujú nedostatok ľudských zdrojov,“ povedala riaditeľka SOU Novozámocká v Nitre Oľga Hodálová. Jej slová potvrdzuje Bohuš Mackura z firmy Perlita v Pustých Úľanoch. Spoločnosť založili pred dvanástimi rokmi, výroba v nej sa postupne rozširovala. Podobne rástol aj strojový park na obrábanie kovov, lisovanie a leštenie. „Najväčšou prekážkou v rozvoji našej firmy nie sú stroje a zariadenia, ale ľudské zdroje. V profesii obrábač kovov je stále menej a menej ľudí,“ uviedol Mackura. Školu v Nitre požiadal, aby o činnosti firmy informovala najmä študentov z Galanty, Dunajskej Stredy a Šale.
Slabá podpora
Hoci strojárske profesie sa na školách nedarí zapĺňať, trh práce v nitrianskom regióne ich požaduje. Klesajúci záujem mladých ľudí o takéto povolanie si Hodálová vysvetľuje nízkou informovanosťou rodičov o perspektíve strojárskych profesií, ale aj slabou finančnou a propagačnou podporou zo strany štátu a zriaďovateľov školám s technickým zameraním. Zriaďovateľom SOU Novozámocká je Nitriansky samosprávny kraj. Jeho poslanci v apríli rozhodli, že škola sa od septembra zlúči s neďalekou SOU Š. A. Jedlíka. „U nás pociťujeme stagnáciu študentov, pokles ani nie. V prvom kole prijímacieho konania sme stavy celkom nenaplnili, tak dúfame, že sa nám podarí zvyšných asi pätnásť miest naplniť v druhom kole,“ povedala Oľga Hodálová. Škola má celkovo 450 študentov.
Armáda alebo stroje?
Jana Dolejšová z Giesecke & Devrient tvrdí, že firma by sa rada zúčastnila výučby študentov učilišťa s možnosťou ich neskoršieho zamestnania. Giesecke & Devrient nedávno spustila výrobu v nitrianskom priemyselnom parku Sever, vyrába čipové, identifikačné, bankomatové a SIM karty. Potrebuje servisných technikov so záujmom o stroje a ich údržbu. „Každý vlastní bankomatovú alebo telefónnu kartu. To sú veci, ktoré sa budú vyrábať aj v budúcnosti, sme preto perspektívnym zamestnávateľom,“ vravela študentom.
Jeden zo študentov sa zaujímal o plat vo firme. Dolejšová desiatky chlapcov z posledných ročníkov upozornila, že na začiatku nemôžu očakávať horibilné sumy. „Máte plat podľa toho, koľko strojov viete ovládať.“ Dodala, že plat v ich firme neostáva na rovnakej úrovni, ale má šancu sa zvyšovať.
„Je to zaujímavá ponuka, najmä teraz, keď je málo výhodných pracovných príležitostí. Stále ale uvažujem, do ktorej pracovnej oblasti sa v budúcnosti zaradím,“ povedal po prezentácii študent posledného ročníka v odbore mechanik strojov a zariadení Ján Bartakovič z Nitry. Okrem odboru, ktorý vyštudoval, ho láka aj povolanie profesionálneho vojaka. „Ak mi to nevyjde u vojska, možno pošlem žiadosť do Giesecke & Devrient. Budem sa tam musieť zaškoliť, lebo na škole máme len málo plne automatizovaných strojov,“ hovorí Ján.
„Pouvažujem nad takou ponukou,“ reagoval tretiak Štefan Meszáros. Problémy u možného zahraničného zamestnávateľa by mu zrejme nerobil ani jazyk, na škole študuje nemčinu. „Bolo by dobré zamerať sa na to, čo sme sa vyučili. S platovými podmienkami by problém nebol, nikde nemôžete mať pri nástupe veľký plat, ten príde až postupne,“ zhodnotil Štefan realisticky situáciu.