Pohrebisko z prelomu 10. a 11. storočia objavili archeológovia v centre Nitry na Školskej ulici. Ide o unikát, pretože je to prvé nájdené pohrebisko z uvedeného obdobia na území mesta.
„V začiatkoch formovania Uhorského kráľovstva hrala Nitra dôležitú politickú úlohu, sídlil tu následník uhorského trónu. Doteraz nám chýbala odpoveď na otázku, kde sa vtedy v Nitre pochovávalo. Nájdené pohrebisko je práve z tej doby,“ povedal nám vedúci výskumu Matej Ruttkay z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre.
Na mieste, kde má vyrásť hotel, vykopali takmer tridsať hrobov. Mŕtvi boli pochovaní kresťanským spôsobom, neležali pri nich žiadne milodary, len osobné veci - náramky, prstene, korálky. „Väčšinou sú otočení hlavou na západ, aby im - keď sa zobudia – zasvietilo slnko do tváre,“ hovorí Ruttkay. Je možné, že cintorín patril ku kostolu zasvätenému Panne Márii, ktorý stál na mieste terajšieho piaristického Kostola Svätého Ladislava.
Isté je, že v trinástom storočí sa už na tomto mieste nepochovávalo, boli tu sídliskové objekty. Z tohto obdobia sa našlo aj množstvo opracovaných a neopracovaných kravských rohov. Svedčí to o existencii dielne na výrobu kostených predmetov - rôznych ozdôb, gombíkov či hracích kociek. Pri archeologickom výskume sa našli aj veci z 18. a 19. storočia: kolekcie keramických a porcelánových nádob, sklenené a železné predmety či hlinené fajky.
Kostry budú teraz skúmať antropológovia. „Priemerný vek vtedajšej populácie bol necelých päťdesiat rokov. Typovo to boli ľudia ako my, a to aj svojou výškou.“ Matej Ruttkay dodal, že zo vzoriek hliny v laboratóriu zistia, čo vtedy ľudia pestovali, aká bola klíma.
Nálezy z archeologického výskumu na Školskej ulici budú v júli vystavené v Ponitrianskom múzeu.