ktorom sa život politika pred 15 rokmi skončil.
Na podnet riaditeľky Anety Galovej zrealizovala výstavu Spoločnosť Alexandra Dubčeka.
Riaditeľku školy inšpirovala televízna relácia, z ktorej vysvitlo, že mladí ľudia osobnosť Alexandra Dubčeka nepoznajú. „Pre moju generáciu bol synonymom dobroty,“ vyjadrila sa o Dubčekovom pôsobení na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. Dodala, že „Slovensko je malý národ na to, aby sa z jeho vedomia taká osobnosť vytratila.“ Predstavenie Dubčekovho života prostredníctvom výstavy je podľa nej vhodným spôsobom, ako zaujať aj dospievajúcu mládež. Škola pre túto príležitosť upravila priestory jedálne, v ktorej sa uskutočnia hodiny dejepisu či slovenského jazyka. Túto možnosť ponúka riaditeľka aj ostatným nitrianskym školám – na otvorenie výstavy pozvala ich riaditeľov.
Pôsobenie Alexandra Dubčeka opísal pri otvorení výstavy jeho priateľ a autor knihy o jeho živote Ivan Laluha. Nevynechal Dubčekov pobyt s rodičmi v Kirgizsku či jeho pôsobenie v SNP, kde stratil staršieho brata a sám sa dvakrát zranil.
Alexander Dubček sa narodil v roku 1921 v Uhrovci (okres Topoľčany) v tom istom dome, ako Ľudovít Štúr. V roku 1995 tu vznikla jeho pamätná izba. Pri jej zrode stál aj Jozef Škultéty.
„Chceme zachovať myšlienku Alexandra Dubčeka a poukázať na význam jeho činnosti pre Slovensko i Európu,“ opísal zámer spoločnosti aj putovných výstav. Tá nitrianska potrvá do 15. júna a okrem žiakov nitrianskych škôl bude prístupná aj verejnosti (v pracovných dňoch od 14.30 do 17.30 h ).