Dvadsiate výročie svojho vzniku oslávi v septembri Základná škola Škultétyho v Nitre. Jubileum si pripomenú slávnostnou akadémiou, do ktorej sa zapoja všetky triedy. Z najlepších programov jednotlivých tried vyberie komisia tie najlepšie, ktoré sa predstavia aj na slávnostnom podujatí.Ako prví otvorili
„karate triedu“
Brány Základnej školy Škultétyho na nitrianskej Klokočine boli otvorené 1. septembra 1987. Jej riaditeľom je od roku 1996 Ivan Javorník. S ním úzko spolupracuje zástupkyňa školy Jarmila Trusková. Právnu subjektivitu získala škola v roku 2002. V súčasnosti ju navštevuje 400 žiakov, má 17 tried a štyri oddelenia školského klubu. Vyučovanie na škole sa zameriava na cudzie jazyky a šport. Základná škola Škultétyho v Nitre bola prvou školou na Slovensku, v ktorej otvorili triedu zameranú na karate. Škola v tomto roku obnovila vyučovanie ôsmačok a deviatačok v kuchynke, kde zakúpila nové vybavenie. Vedenie školy zriadilo odborné učebne dejepisu a informatiky.
Najväčší záujem je o počítače
Popoludňajšie hodiny môžu deti tráviť v krúžkoch. Škola im ponúka futbalový, basketbalový, matematický, počítačový, loptové hry, výtvarný, literárno-dramatický krúžok, krúžok anglického, ruského a nemeckého jazyka, fyzikálny a iné. Najväčší záujem u detí prvého i druhého stupňa je však o počítače. „Na škole máme jednu učebňu, v ktorej je 15 počítačov. Myslím si, že na 400 žiakov je to veľmi málo,“ hovorí Zlatica Pileková, ktorá vypracovala projekty na dokúpenie nových počítačov. „Naším cieľom je zriadiť druhú počítačovú učebňu a ponúknuť žiakom kvalitné moderné vyučovanie. Škola zakúpila program Albert, ktorý je zameraný na vyučovanie hlavných predmetov pomocou testov, ktoré aj vyhodnotia prácu žiakov. Sme zapojení do medzinárodného programu eTwinning, kde žiaci komunikujú so svojimi spolužiakmi v Európe. Chceli by sme modernizovať aj prostredie, v ktorom sa informatika vyučuje. Vďaka príspevku rady rodičov a Nitrianskej komunitnej nadácii budeme môcť zariadiť učebňu novými stolmi, stoličkami a tabuľami,“ opisuje plány do budúcnosti.
Počítačové krúžky vedú Soňa Bégerová, Renáta Titková, Ga
briela Kollárová a Dana Zaťková.
Areál monitorujú kamery
Areál školy je využívaný počas vyučovania i mimo neho. Realizujú sa tu dva školské projekty – vyučovanie v prírode (ekotrieda) a dopravné ihrisko (Dopraváčik). Nachádzajú sa tu aj ihriská na futbal, volejbal a basketbal. V tomto roku sa jedno z nich pokrylo umelým trávnikom. „Skončením vyučovania sa využitie areálu nekončí – ihriská sú dostupné aj verejnosti,“ hovorí riaditeľ školy Ivan Javorník. Pripúšťa, že sprístupnením areálu sa dostávajú do rizika možných výtržností, areál však zatvoriť nechcú. V tomto roku začali ihriská aj ekotriedu monitorovať kamerovým systémom, ktorý si vyrobili sami. Hlavnú budovu zo vstupnej časti často pomaľovali sprejeri. Žiaci ich odstránili originálnym spôsobom – nápisy prekryli vlastnými maľbami. Pod projekt Maľujeme svoju školu sa podpísala Zuzana Srnková. Do úpravy areálu investuje škola každoročne veľké finančné prostriedky. Riaditeľ školy plánuje v budúcnosti výmenu okien na budove školy a opravu strechy nad hlavnou budovou. Škola sa už v minulom roku zapojila do niekoľkých projektov, v ktorých úspešne pokračuje. V tomto roku k nim pribudli ďalšie. Projekty na modernejšie vyučovanie pomocou výpočtovej techniky a Dopraváčik – učebňa dopravnej výchovy boli odsúhlasené mestom a budú zrealizované do konca školského roka. Prihlásili sme sa do celoslovenského projektu Škola, ktorej to myslí.
Rodičia pomáhajú
pri realizácii aktivít školy
Na realizáciu mnohých projektov prispievajú aj rodičia žiakov. Riaditeľ školy označuje túto spoluprácu za veľmi dobrú. Aj s ich pomocou sa každoročne organizuje škola v prírode, pripravujú sa podujatia zamerané na zdravý životný štýl a ekologické návyky detí. Škola pravidelne organizuje aj karneval.
Mimoriadny záujem zo strany rodičov je o Deň otvorených dverí. Počas tohto dňa majú možnosť konzultovať výsledky svojich detí s učiteľmi a zúčastniť sa priamo vyučovacieho procesu.
Projekt Dopraváčik
Pred rokom sa na škole spustil projekt Dopraváčik určený žiakom prvého stupňa. Financie získali pedagógovia z fondu Bona Via (podporuje projekty v oblasti dopravnej výchovy) Nitrianskej komunitnej nadácie. Žiaci a učitelia vymaľovali vonkajšie steny budovy dopravnými značkami a zakúpili kolobežky. V rámci technických prác vyrobili starší žiaci prenosné dopravné značky a umiestnili ich na malom dopravnom asfaltovom ihrisku pri škole. „Tohto roku vstupujeme do druhej časti projektu. Zariaďujeme špeciálnu učebňu, v ktorej sa bude vyučovať dopravná výchova. Budú tu umiestnené ilustračné panely, malé značky, autíčka, dopravný koberec či pexesá. Deti budú poznávať pravidlá cestnej premávky aj prostredníctvom hier a svoje vedomosti si môžu preveriť formou testov z dopravnej výchovy,“ hovorí za skupinu autoriek projektu Dagmar Moravčíková. Vyučovanie v takto vybavenej triede ponúknu aj susediacej materskej škole i základným školám z Klokočiny.
Podporujú ekologické
cítenie detí
Za zážitkové učenie v prírode označujú pedagógovia Ekotriedu. Vyučujú sa tu prírodopisné predmety všetkých ročníkov počas teplých dní. Trieda sa využíva aj mimo vyučovania. Sú tu pokusné pestovateľské políčka pre deti, drevené stolíky a pníky v tráve pod stromami. Škola ju vybudovala za pomoci mesta, sponzorov a rodičov. Autorkami projektu sú Renáta Titková, Gabriela Kollárová a Soňa Bégerová.
Trojica učiteliek sa podpísala aj pod projekt Moje políčko, ktorý je zameraný na environmentálnu výchovu a rozvoj pestovateľských zručností a vedomostí. „Jeho cieľom je naučiť žiakov pracovať
s pôdou, poznávať zabudnuté babičkine bylinky a rastlinky,“ vyjadrila sa za autorky Renáta Titková. „Záhradkárčenie“ si obľúbili hlavne mladší žiaci. Z peňazí vyčlenených na projekt sa im zakúpili vedierka, hrabličky a fúriky.
Zelenú oázu v škole vytvorili tohto roku učitelia aj žiaci v rámci projektu Átrium. Vysadili v ňom zeleň, steny školy vymaľovali.
Úspechy v súťažiach i športe
Žiaci všetkých ročníkov sa pravidelne zúčastňujú prírodovedných a matematických súťaží, Hviezdoslavovho Kubína, súťaže Šaliansky Maťko a mnohých iných. Úspechy zaznamenáva škola aj v športe. Na úrovni školskej ligy hrávajú starší žiaci basketbal, volejbal, bedminton a futbal, mladší prehadzovanú, vybíjanú a hádzanú. V malom futbale postúpili dievčatá ako majsterky kraja na majstrovstvá Slovenska, úspech zaznamenali aj hádzanárske družstvá dievčat a chlapcov, ktorí postúpili na majstrovstvá kraja. Hádzanárky sa tu umiestnili na druhom mieste. Škola vychováva aj úspešné reprezentantky hádzanej, ku ktorým patria Patrícia Puškášová (juniorka, reprezentantka Slovenskej republiky), Kristína Kissová, Stanislava Ratkovská a Michaela Kolláriková (staršie žiačky). Trénermi tímov sú Slavomír Varga, Mária Vargová a Ingrid Konárková.