Kamenná Ulica Pri synagóge minulý týždeň ozelenela. Zdobila ju viac ako desiatka všakovakých bonsajov. Okoloidúci sa pristavovali pri Vladimírovi Ondejčíkovi, ktorý priamo na ulici tvaroval pomocou drôtov rôzne stromčeky a kríčky.
Známy nitriansky pestovateľ bonsajov Vladimír Ondejčík počas Nitrianskych bonsajových dní každému záujemcovi poskytol odborné rady, ako správne pestovať bonsaj.
„Najčastejšie otázky sa týkali zalievania, hnojenia, presádzania a strihania bonsajov. Mnohí sa domnievali, že pestovať bonsaj je drahá záležitosť. Ale nie je to tak. Desaťročný bonsaj stojí 350 korún. Podľa mňa patrí medzi najlacnejšie záľuby v porovnaní s poľovníctvom či rybárstvom,“ hovorí bonsajista Vladimír Ondejčík.
Na ulici boli na porovnanie vystavené klasické neupravené stromčeky, ktoré by si nikto nekúpil, čiastočne upravené bonsaje a niekoľko rokov upravované vzácne kusy - ako napríklad štyridsaťročná japonská borovica.
Tvarovaním pomocou drôtov sa napriek zdaniu laika bonsaj netrápi ani netýra. Práve naopak. Drôtovaním sa bonsaj upravuje tak, aby si jednotlivé konáriky nezavadzali a neclonili a mohla správne prebiehať fotosyntéza. „Samozrejme, stromček sa môže tvarovať len vtedy, ak je vo výbornej kondícii. Každý stromček či krík rastie tak, ako chce. Cieľom je dosiahnuť proporciu - adekvátnu výšku k hrúbke stromu a veľkosti misky.“
Čo je podľa Vladimíra Ondejčíka pri pestovaní bonsajov najdôležitejšie? „V prvom rade musí mať človek bonsaj rád. Od toho sa všetko odvíja. Starostlivosť o bonsaj je rovnaká ako o hociktorú kvetinu. Stačí si dať poradiť. Bytový bonsaj potrebuje svetlo, dobrú zálievku, trošku pohnojiť a sem-tam pristrihnúť.“
Sprievodnou akciou siedmeho ročníka Nitrianskych bonsajových dní boli aj ochutnávky čajov na čínskom čajovom mori v štýle Kung-fu a premietanie z kongresu Európskej bonsajovej asociácie v belgickom Oestende.