ca dosiahli, že prevádzka skončila.
Páchateľov zazrel Angličan
„Po tom, ako veľkoobchod s nábytkom dvakrát vyhorel, majiteľ ho začiatkom roka zatvoril. Teraz je v týchto priestoroch tiež predajňa nábytku, ale patrí inej spoločnosti,“ dozvedeli sme sa od predavačky.
Prevádzka s nábytkom na Hlavnej ulici horela naposledy 25. januára nadránom. Po predchádzajúcom požiari bola otvorená len druhý mesiac. „Oheň a silné zadymenie poškodili nábytok vo výstavných a predajných priestoroch na prízemí aj prvom poschodí,“ povedal nám Ľuboš Kriššák, zisťovateľ príčin požiarov na Krajskom riaditeľstve Hasičského a záchranného zboru v Nitre. Škoda bola vyčíslená na desať miliónov.
V januári sa podpaľači dostali do prevádzky cez vchodové dvere, ktoré vyvalili. Presklené vitríny, cez ktoré niekto vhodil horľavinu v októbri, dal totiž majiteľ zamurovať. Je možné, že páchatelia prišli na striebornom Mercedese. Podľa neoficiálnych informácií totiž kamera mestskej polície zachytila, že takéto auto dlhší čas stálo z druhej strany ulice a malo naštartovaný motor. Poznávaciu značku však vidieť nebolo.
Pri predchádzajúcom požiari - 17. októbra 2006 - sa podpaľači údajne doviezli na miesto činu v čiernom vozidle. „Neďaleko je penzión, z ktorého istý Angličan videl, ako zastalo pri veľkoobchode. Vybehli z neho dvaja muži, ktorí rozbili výklad a niečo tam vhodili,“ povedal náš zdroj. Aj vtedy vznikla niekoľkomiliónová škoda.
Medzi ľuďmi sa hovorí, že vlastník prevádzky údajne tušil, kto má požiare na svedomí: „Keďže nechcel vyhorieť aj po tretíkrát, radšej firmu zrušil.“
Obchod aj auto
„Podľa mňa požiare v predajni nábytku nesúvisia s ďalšími požiarmi v Šali,“ povedal nám muž, ktorý pracoval pre nábytkársku spoločnosť. K podrobnostiam sa však vyjadrovať nechcel. Naznačil tiež, že v prípade predajne textilu sa povráva, „že sa niekto mohol snažiť požiarom zakryť manko“.
„To sú naozaj len fámy. Vôbec nevieme, kto to spravil. Nemali sme ani žiadne výstražné telefonáty. Pri požiari nám vznikla vyše 2-miliónová škoda, zhorel celý sklad aj predajňa. Takmer tri mesiace sme museli mať zatvorené,“ povedala nám riaditeľka predajne bytového textilu, ktorú niekto podpálil v noci 28. decembra 2006
Požiar nahlásil okoloidúci občan, ktorý videl, ako cez rozbité okná šľahajú plamene. Poškodili aj vedľa odparkovanú Škodu Feliciu. Podľa hasičov vznikol požiar len dve hodiny po tom, ako z prevádzky o 22.30 hodine odišli poslední pracovníci, ktorí tu robili inventúru tovaru. „Policajný pes našiel pod rozbitými oknami rozlámané biele hrudky vo veľkosti tenisovej loptičky. Tri kusy boli aj vo vnútri za radiátorom. Išlo o tuhý podpaľač, tzv. pepo,“ povedal nám Ľuboš Kriššák. Dodal, že s použitím takejto látky sa pri podpaľačstve stretávajú hasiči veľmi zriedkavo.
Výhražný telefonát
Len deň predtým (27. decembra 2006) ako bola podpálená uvedená predajňa, úradovali podpaľači aj v kvetinárstve na Vlčanskej ulici. Vznikla tam 1,5-miliónová škoda. „Oheň poškodil tovar a zadymil celú predajňu. Páchateľ rozbil dreveným hranolom výklad, vo vnútri sme našli plastovú fľašu a v nej benzín,“ informoval Ľuboš Kriššák.
„Na Silvestra sme mali telefonát, že ak sa ešte raz opovážime otvoriť obchod, tak si to odnesie celá rodina,“ povedala pre naše noviny majiteľka kvetinárstva, ktoré v decembri horelo už po druhýkrát. Prvý požiar tu bol nahlásený ešte 28. apríla 2006. Našťastie, vtedy sa oheň uhasil sám, stihol poškodiť len výklad. „Na oknách aj na chodníku pod výkladom sme našli mapy po rozliatej tekutine olejového charakteru. Požiar bol iniciovaný papierovou fakľou – novinovým papierom stočeným do trubičky. Popukali sklené výplne, plastové časti okenných rámov obhoreli,“ dozvedeli sme sa od požiarneho zisťovateľa.
Zatiaľ nikoho neobvinili
Podpaľačstvo je najjednoduchším spôsobom, ako sa zbaviť konkurencie, ako si vyrovnať účty. Odhaliť páchateľov je ťažké, hoci poškodení niekedy aj tušia, kto by mohol mať požiare na svedomí. Majú však strach vypovedať. Ako nás informoval Marián Maksi, vlani zaznamenali hasiči v okresoch Nitra a Šaľa štyridsať prípadov úmyselného založenia požiaru (z toho 29 v okrese Nitra).
„Prípady, ktoré sa stali v Šali, sú v štádiu vyšetrovania. Vedie sa trestné stíhanie voči neznámemu páchateľovi,“ povedal nám krajský policajný hovorca Miloš Fábry. Pred niekoľkými týždňami polícia zverejnila informáciu, že boli v Šali zadržaní vydierači. Zaujímalo nás, či to súvisí s podpaľačstvom. „O súvislosti medzi požiarmi a zadržanými páchateľmi vydierania nebudeme informovať,“ odpovedal Fábry.
Štyri dni po požiari v kvetinárstve – vlani na Silvestra – mali majitelia obchodu zaujímavý telefonát. „Ak sa vraj ešte raz opovážime otvoriť obchod, tak si to odnesie celá rodina. Každému z toho musí vyplývať, že ten, kto predáva topánky, nám to telefonovať nebude,“ hovorí majiteľka obchodu. Šaľu označila za veľmi rizikové mesto. „Preberali sme to zľava-sprava. Keby som bola niekomu dlžná, alebo by som bola s niekým v spore, prosím, chce mi spraviť zle. Nechápeme, prečo sa to stalo. Ale ten telefonát štyri dni po požiari - na Silvestra - tak ten nám niečo naznačuje,“ dodáva pani Matilda.